A piac gyorsulása indokolttá tette a gyakoribb ráncfelvarrást. Ezeket a frissítéseket a cím átírásával (egyúttal a poszt dátumának módosításával és jelzésével) jelölöm, a változásokat a cikkben sárgával emelem ki.
Bő fél év telt el a poszt eredeti közzététele (2010. január 16.) óta, aktuálissá vált tehát a „ráncfelvarrás”. A piac változik, mégha a változás a vártnál kicsit lassabb ütemben és cseppet eltérő úton is halad. Változatlanul nem célom a teljességre törekvés, így természetes, hogy sok eszköz nem került bele az cikkbe.
A postban kissé teoretikus, elméleti alapú összehasonlítás és helyzetfelmérés a célom, az itthon boltban kapható, illetve interneten akár hazai, akár külföldi szállítóktól egyszerűen megrendelhető olvasók tekintetében. A testvér-post a „szoftverről”, a legális tartalmakat forgalmazó hazai, és az eszközöket tartalommal kiszolgáló külföldi e-könyv-áruházakról egyelőre nem szorul érdemi frissítésre, azt a karácsonyi nagy hajrá előtt (október vége felé) lesz érdemes aktualizálni.
A változásokról címszavakban
Megjelent az Apple iPad
A sokak által régóta várt eszköz jellegét, formáját és szolgáltatásait tekintve nem tekinthető klasszikus értelemben vett e-könyv-olvasónak, ugyanakkor kétségtelenül alkalmas rá, ráadásul az Apple kapcsolt szolgáltatásai (eBook Store), továbbá az Amazon és a Barnes & Noble gyors reagálása (iPad appok) bizony kemény vetélytárssá teszik. Posztot Dworkyll olvtárs írt róla.
Se hírük, se hamvuk
A Telekom eladta az összes T-Olvasót – bár a jelek szerint a Bookline raktáraiban maradt pár –, így a piacon egyszerűen beszerezhető legolcsóbb berendezés virtuális díja is másik versenyzőhöz került. A rózsaszín cég által favorizált új eszköz átmenetileg egy Sony lett, kicsit felemás marketinggel, viszont változatlanul gyengélkedő tartalomszolgáltatással. A készülék ugyan nem a legolcsóbb a piacon, de a hozzáadott érték (úgyis mint kapcsolt szolgáltatások és hűségszerződés) kedvező részletfizetéssel vonzóvá teheti. Ugyanakkor ez még messze nem a végcél, a T-csoport alighanem tartogat még újdonságokat.
A sokak által kvázi messiásként várt Plastic Logic QUE, az egyik legextrémebb e-könyv-olvasó is megérkezett, nagy felhajtás közepette, brutális áron. Az amerikai piacot sem rengette meg, az európai, pláne a magyar piacra pedig csupán a híre jutott el. Lehet mondani, hogy béke poraira.
Új Kindle
A tengerentúlon fokozódó árverseny ismét új fejezetbe lépett, amikor július végén az Amazon bemutatta a Kindle harmadik generációját, ezúttal két színben (grafitszürke és fehér), kétféle vezeték nélküli opcióval (csak WiFi vagy 3G és WiFi), miközben tovább vágott az áron. Lelövöm a poént előre: a csak WiFi-s, itthon ésszerű (magyar tartalommal otthon feltölthető) változat szállítással együtt 160 dollár.
Új Sony olvasók
A Sony az októberi bemutatót szeptember elejére hozta előre. A korábbról ismert PRS-300-at a PRS-350, a PRS-600-at a PRS-650 váltotta fel, a külföldi piacokra pedig a 3G támogatással készülő régi PRS-900-at a PRS-950 fogja a jövőben helyettesíteni. A berendezéseket egy kaptafára szabták, a régi hagyományos Vizplex kijelzők helyett a nagyobb kontrasztú, más tekintetben egyébként teljesen azonos Pearl megjelenítőket kapják, ráadásul valamennyi eszköz (a PRS-350-et is beleértve) érintőképernyős lett.
Az új Koobe (bocsánat, Koob3)
(update 10. 10.) Az itthon talán legelterjedtebb gyártó legújabb terméke a Kindle mögé áll be a sorba (várhatóan előbb-utóbb magyarított!) qwerty-billentyűettel, rengeteg hasznos kiegészítő funkcióval. A fejlesztéseknek „hála” a korábbi modellek fölé árazták, de az ismert „mindegy mit, csak a miénken olvassák” alapelv érvényesülése miatt ez cseppet sem meglepő: nincs mivel kompenzálni a gyártási és értékesítési ár közötti esetleges deficitet. Dworkyll itt számolt be a tapasztalatairól.
’txtr Reader
(update 10. 10.) Bár hihetetlen, mégis igaz: az eKönyv Magyarország szűk körben bemutatta a 'txtr Readert. Az eszköz mögötti üzleti modellről Dworkyll írt összefoglalót, az eszközről én gyártottam részletes cikket. 89 990 forintos tervezett árával a bemutatón prezentált tudással sereghajtóként kullog.
A többiek
Az elsősorban távol-keleti gyártók sorra jelentetik meg a „12 egy tucat” alapgondolat köré építkező termékeiket, ezek ilyen-olyan forrásból nálunk is kaphatóak, tulajdonságaikból fakadóan azonban nem ütnek el a fősodor készülékeitől (így például az itthon valószínűleg legnagyobb számban értékesített Koobe olvasóktól), ezért ezek tárgyalására részletesen nem térek ki.
(update 10. 10.) Újdonságnak tekinthető a piacon az ukrán Pocketbook 302: mérete, tudása szepontjából az Onyx Boox 60 wifis változatára emlékeztet. A jelek szerint az idei karácsonyi dömping előszeleként ennek az ára indította el néhány további eszköz árának csökkenését (lásd a frissített táblázatot alább).
Irex
(update 10. 10.) Az Irex megerősítve a korábbi feltételezéseket, szeptember elsejével némileg átalakulva folytatja a munkát. Az olvasóik változatlan áron, változatlan feltételekkel kaphatóak, éppen csak a címke változott a dobozon azzal együtt, hogy a vállalat IRX Technologies néven elsősorban ipari felhasználásra tervez eszközöket és technológiákat fejleszteni és értékesíteni.
Elmélet, részletesen
A választék változatlanul szegényes, az árak is inkább ijesztőek, mint barátságosak, bár az kétségtelen, hogy egy jobb MP3/MP4 lejátszóval vagy telefonnal összevetve nem vészesen magasak. Az árverseny itthon egyelőre nem durva, az előbb is kiemelt Kindle versus Nook párharc hatásai alig érződnek, bár a Sony, illetve a Koobe is engedett valamicskét az árból. Az egyre szélesedő ársáv azonban széles minőségi választékot takar. Ár/érték arány tekintetében változatlanul az egyik legjobb az Amazon Kindle 3. Az új PDF támogatás (nagyítás és pásztázás) az előnyére vált, ahogy a kisebb méret is, ugyanakkor a zárt formátum (PRC/AZW) és a magyar nyelvű vásárolható tartalom teljes hiánya kétségtelen hátrányt jelentenek. Az itthon boltban nézhető/tapogatható választék legdrágább darabja változatlanul az Irex kisebbik olvasója, a DR800S. Az eszköz 150 ezer forintos ára nem véletlen, bár alighanem sokakat elijeszt a vásárlástól. Dworkyllal közösen írtunk róla cikket. Szintén a Koobe Magyarország pártfogásában kapható az Onyx Boox két változata (WiFi-s és szimpla), egyediségük és újdonságuk okán helyük van a cikkben. A Koobe-k háza tájáról e cikk frissítésekor érkeztek meg az első érdemi információk az új olvasóról. A remek magyarított firmware-ekkel a leginkább „háziasított” olvasók elsősorban e támogatás miatt népszerűek, Dwo az új berendezésről írt cikket.
A választék további ecsetelése helyett álljon itt néhány illusztráció, egymás mellett bemutatva vagy egymásra halmozva összehasonlítva a piacon elérhető/megvehető versenyzők javát.
A sematikus ábrák jó minőségű netes illusztrációk és a specifikációkban közölt méretek alapján készültek. Bízom benne, hogy egyik sem tér el drasztikusan a valóságtól.
Az alábbi két ábra közül a baloldali a kijelzőket, a jobboldali pedig a külső méreteket hivatott összehasonlítani. Szembetűnő a Kindle DX megdöbbentő mérete, az Irex DR800S kispárnaméretű kijelzője (átlag 6"-os kijelzőméretű berendezések külső méretéhez hasonlatos csomagolásban). A 'txtr Reader majdnem ugyanezt tudja 6 collon, 5 collos testben.
Ha valaki meg akarja nézni a berendezéseket eredeti méretben, akkor használja a letölthető, nyomtatható PDF-et!
Nézzünk még egy kis statisztikát, azaz a „top” berendezéseket.
Legnagyobb méret: Kindle DX (483 cm2)
Legkisebb méret: Koobe v5 „Junior” (155 cm2)
Legrosszabb kijelző/méret arány: Iriver Story (41,7 százalék)
Legjobb kijelző/méret arány: Irex DR800S (68,7 százalék)
Legkönnyebb olvasó: Sony PRS-350 (155 g tok nélkül)
Legdrágább berendezés: Irex DR800S (149 900 forint)
Legolcsóbb berendezés: Kindle WiFi (kb. 33 600 forint) (januárban: T-Olvasó, 60 000 forint)
Az összefoglalóban bemutatott olvasók (összesen 11) átlagára: 87 299 forint (januárban: 9 gép, 85 778 forint)
Legtöbb támogatott formátum: Koobe v5/v3 (13 szöveges formátum)
Legkevesebb kezelőszerv: Irex DR800S (1 gomb, egy ide-oda és befelé nyomható slider)
Legnagyobb hype: ’txtr Reader (2009 márciusában mutatták be, azóta sem kapni)
Legjobb ár/szolgáltatás-arányú berendezések: Kindle Wifi (10,8 pont), Koobe v5 (7,9 pont), Koobe v3 (7 pont)
Legrosszabb ár/szolgáltatás-arányú készülék: Irex DR800S (3 pont)
Legszínesebb olvasók: Sony PRS-650 (ezüst, vörös és fekete színben lesz rendelhető)
Legjobb magyar nyelvű támogatás: Koob3 V60 (magyar menü, várhatóan magyarított billentyűzet)
Kis segítséget nyújthat még az olvasási élmény megtapasztalására a PDF első négy lapjára rakott mintaszöveg, amelyet rendre a Kindle DX, az Irex DR800S, a Kindle 3 és a Sony Pocket Edition virtuális kijelzőjét hivatott „modellezni”. A szöveg 166 dpi-s felbontásban van a szürkeárnyalatos TIFF képre szedve olyan mérettel, amely egyébként egy normál méretű könyvben kicsit nagy lenne. Természetesen ez messze nem az az olvasási élmény (nyomtatva sem, pláne képernyőn), ami egy valódi e-ink kijelzőn megjelenik, de mégis több, kézzel foghatóbb, mint az ilyen-olyan (rendszerint rettenetesen világított és sokszor életlen) bemutató videók vagy a „kamu” gyári fényképek.
(update 10. 10.) Végül zárszóként egy táblázat, amelyben az egyes olvasók külső méretét és a kijelző nagyságát, a működő extrákat (GSM, WiFi, MP3), a támogatott szövegformátumokat, a hazai beszerzési árakat és forrásokat tüntettem fel. Az xls táblázat letölthető innen.
A narancssárga mezők értelmezése magyarázó füleken a táblázatban.
Alternatívák
Magától értetődő, hogy nem szükségszerű vagy kötelező a fent bemutatott eszközök közül választani. Ha csak az e-inkes technológiát nézzük, a Mobireader Wiki kitűnő összeállítása a most forgalomban lévő eszközökről (amely részben e post forrásaként szolgált) jó alap lehet a számunkra megfelelő olvasó kiválasztásában. Ezek jórészt beszerezhetőek külföldi forrásból, azonban számolni kell bizonyos funkciók (így pl. a GSM támogatás vagy az eszközről üzemelő könyváruház) hiányával. E blog olvasói és szerzői között is több olyan e-könyv-olvasó tulajdonos van, aki így jutott hozzá például Kindle 2-höz az európai megjelenés előtt, sőt, számosan használnak Magyarországon Nook-ot is.
Ha az e-inkhez nem ragaszkoduk, a kör kiszélesedik a netbookok, tabletek, PDA-k, okostelefonok, sőt végeredményben az asztali számítógép felé. Innentől mindenki a saját pereferenciái alapján választhat eszközt, ahhoz megfelelő támogatást, hogy az innen-onnan letöltött tartalmakat számára elfogadható kényelemben és minőségben tudja olvasni. Ilyen kompromisszumok árán az Apple iPad – ha egyébként az általa nyújtott szolgáltatások „passzolnak” a felhasználó igényeihez – igen jó választás lehet, bár a hivatalos magyar megjelenésre (Apple Store) nagy eséllyel csak az újévi pezsgőbontást követően kerül sor, az árcédula pedig egészen biztosan ütni fogja az összes itt bemutatott gépét.
Aki nem győzi az árat, elgondolkodhat a jól bevált kiváráson. Ezt igazolta az elmúlt fél év áresése is (Kinde 2 az eredeti cikk megírásakor 336 dollár szállítással és előre fizetett vámmal, kb. 61 000 forintért, október elején a Kindle WiFi előrendeléssel 160 dollár, az azóta romlott dollár/forint kurzus ellenére 36 000 forint), de a Koobe-k és a korábbi Sony-k (PRS-300 és PRS-600) árai is csökkentek. Kezd élénkülni a használtcikk-piac is, ehhez mintegy katalizátorként nyitottunk új topikot is. A technológiák fejlődésével és piacra kerülésével várhatóan kiszélesedik a könyvolvasók „működési területe”, amennyiben az e-papír elvitathatatlan előnyei megtartása mellett képesek lesznek szélesebb körű igényeket (böngészés, filmnézés) is kielégíteni, bár a technológia e téren az elmúlt fél évben nem hozott áttörést. Sok fog múlni a magyar kiadók és további forgalmazók piacra lépésén is.
Verdikt?
A Kindle WiFi ár/minőség arányban verhetetlen, cserébe rettentő kemény DRM-et, kevésbé fogyasztóbarát hozzáállást kapunk, bár az kétségtelen előny, hogy nem gyári források tekintetében változatlanul a PRC a legelterjedtebb formátum, ezt pedig a Kindle jó étvággyal fogyasztja. A Sony-k remek minőségűek, ezért komoly árat kell fizessünk, ugyanakkor maguk az eszközök a teszteken jól szerepeltek (a Sony új eszközeit szeptember elején mutatták be, kissé alulmúlták a várakozásokat: sem ár, sem szolgáltatás tekintetében nem hoztak átütő újdonságot). A Hanlin vonal (vagyis a Koobe) a majdnem ésszerű árért kicsit kompromisszumos megoldást hozza, szinte bármit megesznek, cserébe a Sonyhoz, Kindle-höz vagy Irexhez hasonló exkluzív minőségről és a könnyű kezelhetőségről kell lemondanunk a korábban is kapható termékek esetén. A Koob3 V60 viszont a Kindle 3 komoly vetélytársa lehet: teljeskörű magyarítás, a most elérhető egyik legjobb ePub parser, jegyzetelési funkció a dokumentumon belül és azon kívül, WiFi, RSS feed, e-mail kliens, és még amiről nem tudunk. A Kindle DX „otthoni” olvasónak vagy PDF-mániákusoknak remek választás, ahogy a linkelt PDF-ből is kitűnik, buszon olvasáshoz és/vagy rendszeres hurcoláshoz nagyon nagy. Az Irex az ára és a kétséges jövő miatt esett ki a ringből. Végül a 'txtr Readert január óta vártam, akár a messiást, de ilyen áron (89 990 forint), ilyen tudással, ilyen szolgáltatásokkal aligha lesz nagy tételben eladható.
Kis magyarázat a sorrendhez: a két nagy gép az ára és a mérete miatt szorult hátra (az Irex elsősorban az ára miatt), az 5 collosok a méret miatt, a billentyűzetesek e kevésbé kihasználható szolgáltatás miatt (a Koob3 v60-at egyelőre nem rangsoroltam). A 'txtr Reader is kimaradt, mert hiába a beharangozó, lehet, hogy 2011-ben sem fognak szállítani. Az Onyx harmadik helyének oka az egyelőre gyermekbeteg firmware (lásd Dworkyll cikkét), a Kindle-t pedig a magyar boltokkal való teljes inkompatibilitás lökte le a képzeletbeli dobogó első helyéről, hiába esett az ára a fájdalomküszöb alá.
Álmaim olvasója kicsi, akár zsebben is elfér, 6-7 collos kijelzővel rendelkezik, megeszi az ePub-ot (DRM-mel) és a PRC-t (DRM nélkül) is, bolttól teljesen független, és nem drágább 30-35 ezer forintnál. Ez még kb. fél-egy év, hacsak most karácsonykor valaki nem durrant nagyot.
Szerintem:
1. ?
2. Kindle 3
3. Onyx Boox 60 WiFi
4. Koobe Classic
5. Sony PRS-650 Touch
6. Koobe Junior
7. Sony PRS-350 Pocket Edition
8. Iriver Story
9. Irex DR800S
10. Kindle DX
Az utolsó 100 komment: