A RADAR az e-könyv olvasó blog "kis-színes" híreinek társasági gyűjtőposztja. Ha találtál valami témánkba vágót, firkáld ide. Ha izgalmas új könyvmegjelenésbe futottál, oszd meg velünk a KÖNYVRADARon. Köszönjük, a műfaj nevében.
Ha eladó készüléked van, vagy használt kütyüt keresel, a KERES-KÍNÁL rovatunkat ajánljuk figyelmedbe.
Ha valami nyomja a lelked, ha összemérnéd az érveidet másokéval, gyere a DÜHÖNGŐbe. Belépés csak gumicsontokkal.
A fölösleges konfliktusokat elkerülendő megköszönjük, hogy tiszteleben tartod az E-tikettünket.
Ha adakozni akarsz, itt megteheted:
Jelenleg 45.700 HUF-nál járunk. Amire használni fogjuk: blogtalálkozó, wiki, saját domain. Nagyjából ebben a sorrendben :-) Jelképes díjazások: a legjobban pörgő e-könyveknek (Nobel Pizza, 2012-ben három darab), a legszebb ekönyveket készítő műhelyeknek (Szépség Pizza, 2013-ban, három darab).
Aki még csak most kezd barátkozni a villanykönyvekkel, kezdje a tájékozódást a GYIK rovatban.
Vannak még:
Válassz és rendelj Kindle-t innen
Mobipocket (prc) gyártási okosságok (Kindle, Kindle for appok)
Epub (Koobe, Nook, iOS, Android) gyártási okosságok kezdőknek és haladóknak
Kiváló szótárak mindenre, ami bírja.
Kiváló magyar metadata-kollektorok a Calibréhez
A barátaim, innen onnan
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2024.11.15. 20:48:18
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2024.05.15. 23:00:33
Kb itt tart most a tudomány.
Bejegyzés: Oszt írni-olvasni tudsz-e? reMarkable2, a világ összes füzete
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2024.05.15. 22:52:47
Szerintem, és ez szigorúan szubjektív, a legtöbb kütyü neked egyszerűen nehéz lesz és nehézkes. Annyit nem kell jegyzetelned, hogy megérje egy eInk jegyzetplatform, a súlyát mégis tartanod kell, és valakinek ki kell fizetnie.
Halkan mondom, hogy lassan másfél évtizede prédikálom innen az ekönyveket, de a firkálós még nekem sem éri meg, pedig a zseton se lenne nagy gond rá. Egyszerűen az én használati módomhoz egy keményfedeles újrapapír spirál az ideális (itt minden attribútum fontos!), egy (több) zselés Pilot tollal.
Ezért mondom, hogy valahonnan kérj egyet kölcsön, tartsd végig egy próbán, és nézd meg mit mutat. Ha lelkesítően(!!) jó, akkor vegyél egyet vagy vetess. Ha nem érzed AZONNAL megveendőnek (és még így is lehet mellényúlni), akkor inkább engedd el.
Egyébként meg nyomtass kottát nagyobban, firkáld össze, és fűzd le, vagy spirálozd össze két karton közé. Lehet A3-ban nyomtatni. Itt tényleg számítanak a dekák, és ezek a vasak nem könnyűek, a tudástól függetlenül.
Bejegyzés: Oszt írni-olvasni tudsz-e? reMarkable2, a világ összes füzete
Saksup 2024.05.15. 12:08:29
Köszönöm az eddigi gondolatokat. Reagálok és még van pár kérdésem.
A próbák többségén van kottatartó, de a koncerten nincs. És azokon a próbákon sincs ami nem a saját próbatermünkben vannak, mert zenekarosak. Elmondható, hogy 10-15 százalékban tartjuk a kottát. Akkor azomban alkalmanként órákat.
Magunk elé kell tartanunk a kottát, ami azt jelenti, hogy bár nem nyújtott kézzel fogjuk, de nincs a kar a test mellett. Karból félnyújtott, fél kezet kell ezt elképzelni, mert a másikkal lapozunk.
Ezért olyan fontos a súly.
Szerintem nekünk jó lenne a egy műanyag kütyü is könnyű fekete tartóban. Nem kell óriási tudású. Jegyzetelni kell tudni bele, lapozni, meg természetesen jól látni. A 10 col ezért is minimum elvárás.
Esetleg e-papír, kevesebb funkciós kütyű nincs a piacon? Tudom, hogy a műanyag nem olyan tartós, mégis nagyon fontos a mit kell órákon át tartani. Egy jó tok komolyan véd.
Köszönöm az eddigi együttgondolkodást is!
Bejegyzés: Oszt írni-olvasni tudsz-e? reMarkable2, a világ összes füzete
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2024.05.13. 22:20:19
Szép kihívást dobtál te itt be nekünk. Nézzük sorban.
1. Ez nem para, az eink gyorsabban vált oldalt, mint ahogy papírral lapozol.
2. Ez már rázósabb. Ha nem akarod a gatyádat is ráfizetni, akkor 10 coll körül lesz a képátló, és a hasznos terület leginkább egy _fél_ A4 azaz A5. Itt viszont azért megvizsgálnám, hogy a kották eredetijeit nem lehetne-e mégis mondjuk A5ként nyomtatni. Valahogy. Akkor azért több esélyed lenne.
3. ilyet nem írtál ;-)
4. Az A4 méretű vasak, ha magad elé tartod, azok nehezek lesznek. Ezt amúgy nem értem, nincs kottatartó? Hogy kell a pózt elképzelni? A könyököd magad mellett van és csak alkarból-csuklóból tartod a kottát? Vagy nyújtott karral előre? Van valami referenciád, hogy amit most használsz, papír vagy akármi, az hány grammos?
5. Az eink tableteknél ez nem gond, de ez már nem lesz annyira gyors, mint a lapozás. Ez majd a gyakorlatban derül ki, hogy elég gyors-e neked.
6. Igen. A reMarkable-nak nincs belső világítása, én már nem lennék el nélküle. Várom a következő verziót, hátha, lassan kezd időszerű lenni.
7. Ez sem para, annyi a trükk, hogy nem gyári tokot kell rendelni, hanem valami eszközspecifikus utángyártottat a német Amazonról.
Egy viszont biztos, nem lesz olcsó. Mindenképpen próbálj ki vasakat előtte, mert csak a kezedben fog kiderülni, hogy valami NEKED jó-e. És ajánlom ezt a videót, a tag elég rendesen végigvesézi az aktuális piacot. www.youtube.com/watch?v=exhWiVsNzgk
Bejegyzés: Oszt írni-olvasni tudsz-e? reMarkable2, a világ összes füzete
Saksup 2024.05.13. 20:45:01
Segítséget kérnék E-ink, E-book vásárláshoz. Profi kórusénekesként a munkahelyemen felmerült a tabletek, E-bookok használatának lehetősége.
Nyilván a papírról diditális eszközre való váltás nem egyszerű, de lassan elengedhetetlen lesz. A tapasztalatom a tablettel nagyon rossz, nyliván rengeteg sokkal jobb van a piacon, mint az én Honor készülékem, ugyanakkor a probléma szamomra egyértelműen a kijelzőben van. Fáradtabb leszek, rosszabbul olvasom a kottát, lassabban fog az agyam a világító képernyő láttán, mint a papírt nézve.
Ezért szamomra mindenképpen az E-ink E-book technológia a nyerő.
Szempontok:
1. Rövid idő alatt, igen gyorsan kell kottát lapról olvasnom, ezért fontos a lapozással egyenértékű oldalváltás.
2. A gépnek meg kell közelítenie az A4-es méretet, mert túl kicsi lesz az olvasnivaló hangjegy, szöveg. A kottákban nem működik a másfajta tördelés, mint az írott szövegekben. A4-es-re tervezett méretet fog kicsinyíteni a szoftver minden esetben.
Ráadásul nem vagyok már mai csirke, így a szemem sem fog javulni.
4. Fontos a súly, mert a koncerteken tartani kell a kottát, ráadásul előre, magunk elé. A gépnek tehát KÖNNYŰNEK kell lenni. Én pl gericsérves vagyok. Nem mindegy milyen súlyt tartok.
5. A kottaba folyamatosan jegyzetelni kell, mely jegyzetet a karmaster személyének változásakor, más koncepció esetén át kell írni, radírozni kell tudni. Tehát fontos, hogy megőrizhető és később változtatható legyen a beírás.
6. Nyilván jó lenne az opcionális világítás, ha az ember sötét helyen énekel. De ez nem a legfontosabb szempont. Ezt esetleg tokkal vagy csíptethető lámpával is lehet orvosolni.
7. Kellene hozzá egy fekete, könnyű tok a koncertekre.
Válaszaitokat előre is köszönöm!
Uj: Nekem ugyan nem olyan fontos, de a cég lehet hogy csak világítós verzióra hajlandó pénzt költeni. Ezért jó lenne, hogy ha olyan ajanlat is lenne. Azomban én nem fogom megvárni, míg a munkahelyem lép ez ügyben, miutan ez bizonytalan mikor történik meg, ezért saját költségre beruházok világitás nelkülire is, ha az egyéb tekintetben jobb.
Bejegyzés: Oszt írni-olvasni tudsz-e? reMarkable2, a világ összes füzete
Milgauss 2024.03.31. 21:09:33
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
sanche · http://elakadasjelzo.blog.hu/ 2024.01.12. 22:40:00
Magamban is végül erre jutottam, kímélem az öreget, kénytelen vagyok így bent papírt lapozgatni (a nyomdafesték kipárolgása meg remélhetőleg csak tartósítja a tüdőmet :) )
Ellenben a kabátom alá azért nem rakom be ezután se :) Éveken keresztül nagyon vágytam egy háttérvilágításos kütyüre, de annyira jól szuperált a Keyboard mindig, hogy nem volt szívem lecserélni és maradt a külső fényforrás. Apropó, az első lámpámhoz a tippet pont te adtad, már több, mint tíz éve ezen a blogon: az ikeás Oleby-t, az jó cucc volt, azóta, ha jól számolom még három lámpa pusztult ki az évek alatt a Kindle alól...
Egy dolog szívás, hogy már sokkal gyakrabban kell tölteni, persze még nem egy iPhone, amíg nem éri el azt a szintet, addig azért hasznos társ.
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2024.01.12. 21:30:01
A Kindle Keyboardra meg szerintem vigyázz nagyon, az utolsó működők egyike lehet, a látókörömben lévő összes megadta már magát. Régen.
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
sanche · http://elakadasjelzo.blog.hu/ 2024.01.02. 23:09:53
Hamarosan hozzájutok egy infraszaunához és azon töprengek, vajon kompatibilis-e a kettő egymással? Egyfelől az infraszauna nem olyan durva, max 60 fokos. Illetve már tízen sok éve, de még mindig a Kindle Keyboard-ot használom napi szinten. Azt mondanám mindent túlél. Másrészről pont nem szaunával akarnám megölni, illetve az se lenne jó, ha valami mérgező anyag párologna ki belőle...
Bocs még egyszer az off-ért.
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2023.05.27. 22:04:27
Bejegyzés: Sic transit gloria mundi - avagy az Amazon kivezeti a mobit
RSlash 2023.04.19. 00:00:09
Bejegyzés: Sic transit gloria mundi - avagy az Amazon kivezeti a mobit
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2022.12.04. 23:28:20
Csak a móka kedvéért, monst újranéztem a remMarkable2-t, és egy iPad Airt, Apple Pencillel. A reMarkable kb ezerszer jobb. Nemcsak írásélményben, de gyorsaságban is, ami engem azért meglepett.
Bejegyzés: Kindle Scribe (virtuális) bemutató
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2022.11.13. 12:32:56
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2022.11.13. 09:42:25
Egy dolgot részben szándékosan kihagytam, ez pedig a meglévő rendszerekkel való integrálhatóság. Gondolok itt arra, hogy rengetegen használnak vagy céges ajánlásból következően vagy önszorgalomból jegyzetkezelő alkalmazásokat. Microsoft OneNote, Google Keep, Evernote, csak hogy azokat említsem, amik most hirtelen eszembe jutottak. A leírások, tesztek alapján az nyitott Androidos eszközök (BOOX) kivételével egyik sem alkalmas ezek kiszolgálására. A Scribe az, ahol van hír egy Word integrációról, de az is csak valamikor 2023 elején indul, és jó eséllyel nem a jegyzetekre, hanem a szövegek módosítására, taggelésére fog összpontosítani elsősorban. Már amennyiben hinni lehet annak, amit gyors benyomásokként a bemutató filmből és a gyári oldalról össze lehetett szedni.
Bejegyzés: Járt utat járatlanért…?!
kecsket 2022.11.12. 13:21:05
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2022.11.11. 18:04:49
Van 50 eurós könyvem. Van papírkönyvem, ami 1996-ban 40 000 forintba került (illetve volt, egy félreértés okán a péceli közkönyvtárban kötött ki). Éves szinten kb. egy alap Kindle árát költöm könyvekre, ennek kb. kétharmada szakirodalom. De ez kb. elég is olvasni. A többiről meg a blogban Dwo-val elég alaposan véleményt nyilvánítottunk.
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)
takatsa 2022.11.11. 17:02:37
Androidot köszönöm nem kérsz, biztonsági rések, stb. De azért mobilod csak van? Aztán mégsem visz el éjjel a mumus. :) Tudod, android, aztán Moon reader, elképesztő beállítási lehetőségekkel, és minden formátumot olvas. De én persze nem akarlak meggyőzni, fölösleges, az emberek meggyőzhetetlenek, és mindenki biztos a valós, vagy vélt igazában (ahogyan én is). Végülis az jó hír, hogy annyit fizetnek a munkádért, hogy bármilyen könyvet meg tudsz venni, el tudsz olvasni, ami csak érdekel. Becsüllek a szilárd jellemedért és önuralmadért, hogy megállod azt, hogy ne töltsél le semmit sem a körülöttünk repkedő milliónyi, minden nyelven elérhető ebookból. De mit csinálsz akkor, ha egy olyan könyvet szeretnél elolvasni, amit az utóbbi 50 évben nem adtak ki, se papíron, se legálisan elektromosan? Teszem azt, csak, hogy mondjak egy példát, Max Frisch Stillerét? Hát, akkor egy kattintás és már töltöd és olvasod, és még csak köszönetet sem kell mondanod annak a fószernak, aki a rongyosra olvasott saját könyvét beszkennelte, korrektúrázta, konvertálta, aztán közkinccsé tette, mások örömére...
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)
Professzore · http://ekonyvolvaso.blog.hu 2022.11.11. 16:42:34
Én most (is) olyan helyen dolgozom, ahol napi szinten kapok tucatnyi kérdést ügyfelektől a lehető legkülönbözőbb témákban (bár a „mikor jön végre meg” a legsűrűbb). Az, hogy ezeknek a kérdéseknek a releváns részére ne adjak választ 1-2 órán belül (kvázi azonnal), de legrosszabb esetben egy napon belül, adott esetben súlyos százezreket vagy milliókat jelenthet hosszú távon. Nem fogok naponta 5 percet azzal tölteni, hogy copy-paste-elek és figyelem, hogy az a sokadik ember végre képes volt-e felfogni, hogy mit szeretnék. Ha nem akarnak nekem eladni semmit, köszönöm, ne adjanak el (ezzel szemben a reMarkable hirdetését naponta kb. 20-szor látom különböző platformokon).
Androidot, köszönöm, nem kérek. Tisztában vagyok a rugalmasságával, az előnyeivel, de azzal is, hogy milyen fáint kis hátrányai vannak a biztonsági résektől kezdve a szándékos hardveres avultatásig. Nyilván ezek egy része kezelhető ilyen-olyan eszközökkel, viszont én nem gépészkedni szeretnék, hanem egy dobozból kivett eszközt 2-3 percen belül a célomnak (és céljának) megfelelően használni.
A végtelen ingyen ekönyvre meg annyit, hogy amíg az én munkámért fizetnek, addig én is fizetek másnak a munkájáért.
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)
takatsa 2022.11.11. 16:25:18
Ritkán tévedek már be erre a blogra, pedig egykor ez volt az egyik kedvenc webhelyem.
De hiába, változnak az idők, a hőskornak vége, az slp-nek sem korrektúráztam már csaknem két éve...
Bejegyzés: Kobo – amikor a „japán Amazon” 72 óra alatt írja le magát nullára (frissítve!)