Kedves Barátaim az Úrban,
levelet írt nekünk az Amazon, hogy 2022 augusztusától elkezdi kivezetni a támogatott formátumok közül a mobit és az azw-t. Fogadkoznak, hogy a régi mobik, amelyek már fönt vannak az olvasón, azok maradhatnak, de pl. a Send-to-kindle, ami az egyik legegyszerűbb módja volt az anyagok célba juttatására, képességei közül kikerül a mobi. Hát ez így érdekes lesz.
Egy kis történelem
A mobi és származékformátumai nem az Amazon saját kútfejéből pattantak ki, azt még az előző évezredben csinálta egy Mobipocket nevű francia(!) kompánia, és már a PalmPilot nevű korai PDA-n is lehetett olvasni. Meg Psionon. Jeles tulajdonsága volt, hogy egy file-ban tárolta a törzsszöveget, nem volt meg benne az epubokra ma is jellemző belső 400 kB-os forrástörési kényszer. Minimalista, ugyanakkor nagyon kellemesen olvasható formátum még ma is, csak az előállítása volt mindig is meglehetősen komplikált. A régi szép időkben a Mobipocket Creator nevű alkalmazást kellett (sok minden más mellett) használni, de az eredmény teljesen rendben volt. Kb 2005-ben, az első Kindle megjelenése előtt vásárolta föl az Amazon a Mobipocketet, amellyel csak minimális, leginkább a DRM-mel kapcsolatos módosításokat csinált, ebből lett az azw. De a Kindle-ök azóta is tökéletesen olvassák az eredeti mobikat - utat nyitva ezzel pl. azoknak a magyar könyváruházaknak, akik direktben és natívan szolgálják ki a Kindle-tulajdonos olvasóikat.
A Mobipocket Creator kézműves szoftver, kellett mellé még pár script is a jó eredményhez. És persze tömeges gyártásra alkalmatlan volt. Ugyanakkor viszont született egy nyílt ekönyv-szabvány, az epub. A rossz hír csak az volt, hogy annak idején az epub alapú tartalomgyártáshoz még a mobinál is kevesebb eszköz volt.
Az Amazon színrelépésével azonban két dolog változott meg. Nagyságrendet váltott az olvasók száma, és szintet kellett lépni az előállítással is. Ebből lett egy igencsak jól használható, parancssoros eszköz, a KindleGen. Ez paraméterezve tud - micsoda meglepetés - epubból mobit konvertálni. A rossz hír, hogy ezt az offline, sok platformon használható parancssoros konvertert az Amazon 2013 óta nem frissítette. Ők próbálták a felhasználókat a saját, felhőalapú konverterük felé terelgetni.
A mobi a múlt évezred minimalista terméke, az eredeti formájában voltak is hiányosságai, pontosabban nem tudott mindent, amelyet manapság már elvárunk egy ekönyvtől: nem tudott több különféle fontot kezelni, nem működött pl. a jobb oldali behúzás, kínkeserves volt a táblázatkezelés. Ezeket a tételeket az epub tudja már több, mint tíz éve. Az Amazon lépett egyet a tízes évek első felében, és újraalkotta a mobit, ami ugye az alapoktól egy konténerfájl, és onnantól kezdve a forrásepubot is beépítette a KinldleGen a mobiba, ez volt a kf8 meg a társai. Ez ugyanúgy mobi (vagy azw) volt, csak ebben már legalább két verziója is bekerült a publikációnak, egy minimalista, régi mobi, amely olvasható volt a régi vasakon, meg egy kifinomultabb, amely jobban is ki tudott nézni, nagyságrendileg a Paperwhite-tal kezdődő modelleken.
Mi lesz most?
Az Amazon bejelentése szerint megszűnik annak a lehetősége, hogy valaki a Send-to-Kindle módszerrel, kábel nélkül küldjön natív mobikat bármilyen Kindle-re. USB kábellel továbbra is működik a side-loading. Ez elsősorban a nem-Amazon könyvesboltoknak fog (egy kicsit) fájni, mert megnehezíti a Kindle-tulajdonos vásárlóik közvetlen kiszolgálását, ha azok ragaszkodnának a natív mobihoz. Eddig, ha a vásárló white-listre tette a boltot, az direktben el tudta küldeni a mobit az olvasóra. Ha valaki tényleg de tényleg zsír eredeti mobit akar az olvasójára rakni, az mostantól mókolhat egy USB kábellel, mint az őskorban.
A jó hír viszont az, hogy 1. a mobikat ezer éve, de mondjuk legalább több mint egy fél évtizede amúgy is epubokból gyártottuk, és 2. ezeket most már mindenféle közbe-KindleGenerálás nélkül egyszerűen küldhetjük a Kindle-ünkre. Ha emailben küldjük, az már most is működik, nyár végére fogadkoznak, hogy a Send-to-Kindle app is átáll, és a támogatott formátumok közül kikerül a mobi, viszont bekerül az epub. És a nevezett könyvesboltoknak ezentúl már csak az epubjaik menedzselésével kell foglalkozniuk, a Kindle-ök ellátását elvégzi a Send-to-kindle szolgáltatás. Már amennyiben a célolvasó legalább Paperwhite, friss firmware-rel.
A nagy kérdés csak az, hogy ha valakinek még Paperwhite előtti Kindle-je van, az vajon mit fog szólni ezekhez az újonnan küldött epubokhoz, lesz-e olyan konverziós lépés, ami "lebutítja" a régi vasak számára a friss epubokat.
Azt tippelem, hogy lesznek ott huppanók, finoman arra bátorítva a régi Kindle-t használó ügyfeleket, hogy ruházzanak be mielőbb egy újabb eszközre. Ők pedig jobban teszik, ha bespájzolnak egy KindleGent, és ameddig nem frissítenek hardvert, sajnos maguknak kell a bolti epubokat az olvasóra desztillálni.
Viszont ha már váltani kell, említettem már, hogy mennyivel jobbak a Kobók? ;-)
Utolsó kommentek