Intro
A publikációkat megjelenésük szerint föl lehet osztani két csoportba. Az elsőbe soroljuk azokat, ahol a lapkép csak a komfortfokozatot definiálja, a tartalmat magát nem. Ilyenek tipikusan a szöveges könyvek, és eddig a blog leginkább az ilyen tipusú publikációk, és megjelenítési lehetőségeik körül keringett. A prc és az epub jellemzően ilyen művek megjelenésére alkalmas, és erre vannak optimalizálva.
A másik csoportnál a lapkép beosztása (layout) és tartalma komoly jelentést hordoz, itt az (automata) áttördelés nemcsak a komfortot rontja, hanem sok esetben az érthetőséget is. Ilyenek jellemzően a szines magazinok, vagy a képeskönyvek. Civil formátuma ennek a pdf, a djvu, meg mondjuk a képregény-formátumok.
Ezt a megosztást részletezi ez a blogbejegyzés, érdemes elmélyedni benne. Mivel pedig az iPad, szemben az eInk olvasókkal, jól támogatja mindkettőt, célszerűnek látszott megbontani az ismertetést.
Ez a poszt a "hagyományos", szabadon formázható tartalmakról szól, hogy hogyan is jeleníti meg az iPad az epubot. Fontos látni, hogy egyrészt az eladások is pörögnek, másrészt a fejlesztések is. Azaz minden, amit itt leírtam elavulttá válhat akár heteken belül. Ez esetben előre is bocs.
"More real than real", is our motto*
Ez pedig nem más, mint az iBooks. Nagyon cizellált olvasó alkalmazást (almául appot) hoztak össze itt a fejlesztők.
Az első a polc nézet, ikon módban. Itt már dörög a grafika, a fedlapok sorakoznak szépen a polcokon. Lehet szabadon rendezgetni, bár nem engedi, hogy üres helyet hagyjunk, azaz ha nem akarnánk feltölteni egy polcot, a program akkor is föltölti. Itt lehet vásárolni is. A polc nézet listázó módjában lehet követni a polcsorrendet, vagy lehet címre, szerzőre és műfajra is rendezni, ergo az iPad epub parsere, szemben az Adobe-val, belenéz a metaadatokba, és használja is azokat. Keresni lehet ebben a nézetben, csoportosítani azonban nem, reading listek nincsenek.
A könyvek formátuma epub, és ha véletlenül nem a villanyboltból kerülnének a birtokunkba, akkor az iTunes szinkronizálja föl őket, ugyanúgy mint a többi médiaállományt. Az iBooks az Apple FairPlay DRM-jét használja, azaz az Adobe DRM-es könyvek jó eséllyel nem fognak megnyílni. A boltok az ebből eredő kényelmetlenséget úgy tudják kivédekezni, hogy az iPadre dedikált alkalmazással adják el az anyagokat, de kíváncsi vagyok, hogy egy korábban már Adobe DRM-mel megvásárolt könyvet a B&N mennyiért fog a vevőnek "újra kiadni", az új DRM okán. (Spekulálok: nem lesz új kiadás, van B&N olvasó app, abban lehet olvasni Adobe DRM-es könyveket. Ugyanígy lesz a 'textr és az ekönyv.hu képviselve az iPaden)
A könyv maga
Amikor a polcról végül kinyitunk egy könyvet, kezdődhet az igazi könyv-vizuális orgia. Aki azt hiszi, most túlzok, nézze meg milyen lapozó animációt követtek el a fejlesztők. Értelme ugyan nem sok van, de felettébb látványos.
Mint azt már említettem, az iBooksnak saját epub parsere van, ez részben jobb, részben pedig rosszabb, mint az Adobe.
A legfontosabb különbség, hogy saját fontokat használ, ezért fontbeágyazás nélkül kijelzi a hosszú ő-t és ű-t, igaz a rendelkezésre álló 5 fontból 2 nem teljes, ott más fontból pótolja ki a hosszú ékezeteket. Viszont ugyanezért nem működik a több font egyidejű használata, sőt úgy tűnik, a kiadó semmilyen fontot nem tud láthatóan beállítani az olvasónak. Betűméretből 10 félét lehet választani, de sortávot vagy margót nem lehet állítani. A méretválasztás menüből történik, a megszokott kétujjas zoomolás nem működik.
A szövegben nagyon jól lehet navigálni, működik a tartalomjegyzék és a progress bar is parádés. A tartalomjegyzék külön kezeli a fejezetcímeket és a könyvjelzőket.
A trükkösebb funkciók közül elérhető a
- könyvjelzőzés (ez egy kiemelés, de komment nem fűzhető be)
- a szövegbeli keresés
- a másolás
- a szótárazás (angol értelmező)
- a lapra ugrás (a progress bart simogatva egy ujjal)
A fényerőt az iBookson belül lehet állítani, a rendszerbeállítástól függetlenül. Az olvashatóság nézetem szerint a fényerőtől másodlagosan függ, ha az jól van beállítva, szerintem lehet kényelmesen olvasni TFT-t órákig. Ami viszont nekem erősen hiányzott, hogy lekapcsolhassam az élsímítást. Egyébként sans-serif párti vagyok, de az iBooksban elérhető egyetlen ilyen fontot (Verdana) nem tudtam komfortosra méretezni. az élsímítás mindig zavaró volt sajnos. A Times New Roman viszont egész jól nézett ki.
A legjobb autofókusz rendszerből az átlagember kettőt hord a fején, az orra és a homloka között. Ha arra kényszerítjük, hogy életlen képet nézegessen (pl. agyon anti-aliasolt betűket rossz felbontásban, vagy egyszerűen LCD-ket nem a natív felbontásban), akkor ez az autofókusz-rendszer erőlködni fog az élességállítással (hiába), piszok hamar elfárad, fejfájást és más kellemetlenséget fog okozni. Ezért kell, hogy az olvasnivaló olyan éles legyen, amennyire csak lehetséges.
Verdikt - iBooks
Esztétikában nagyon ott van a szeren, funkcionalitásban alig hiányzik belőle valami. Egy kicsit fölturbózott (iPad-ül HD) Stanzának azért jobban örültem volna, de az még nem készült el az iPadre, és talán nem is fog, lévén a Stanza amúgy az Amazoné. És nem biztos, hogy össze akarnának veszni az almásokkal.
Kicsit hiányoznak belőle a színprofilok (az éjszakai üzemmód), a Stanza féle rapid konfigurálhatóság és formaválaszték. De ezek talán nem kritikusak. Ami nekem nagyon fájt, az a brutális élsímítás volt. Ezért most azt gondolom, alkalmi olvasásra nagyon is alkalmas az iBooks, kitartóhoz azonban valamit még igazítani kell az oldalképen, (vagy venni kell egy eInket :-)
Sajnos a B&N olvasó azután jött ki pár nappal, hogy a vasat vissza kellett adjam. A Touchon talán a leghasználhatóbb olvasó az eReader, jó lenne látni, mit mutat az iPaden. Viszont egy "ősbűne" neki is van, abszolút nem támogatja a saját anyagok olvasását, mindenképpen valamilyen weboldalról akar könyvet tölteni. Lehet, hogy valami Calibre szerver segít ezen, de sajnos ezt sem tudtam kipróbálni.
UPDATE:
Jelentem, megvolt a B&N olvasó appja. Az iBooks mehet a levesbe, a B&N reader helyből átugorja. Kicsit kevésbé látványos, (sima slide effekt, nem a lapozás-szimuláció), de amit hiányoltam az iBooksből, azt gyakorlatilag mind beletették:
- Megtartja a kiadó által javasolt formázásokat VAGY egy mozdulattal kikapcsolja
- Vannak színprofilok/témák. A színek száma egyezik az iPad színmélységével. Lehetnek saját profilok.
- 8 font van, ebből 3 san-serif. Sokkal visszafogottabb az élsímítás.
- Állítható a sortáv és a margó.
- Állítható a sorkizárás
- Van kiemelés (állítható színnel), van jegyzetelés, a szótár a google-ban, vagy a wikipédián keres
- Külön könyvjelzők vannak (az oldal sarkát hajtja be, virtualice persze)
- A könyvjelzőket és a kiemeléseket lehet listázni
- A polcnézet végtelenül informatív, és jól átlátható.
Három kérdés maradt csak.
- Működnek-e a sok fontot használó megoldások?
- HOGYAN kerülhet föl saját tartalom az app alá?*
- Mi lesz ezek után a Nook-kal?
* As one reader has pointed out already, it appears to be exclusively designed to access Barnes & Noble's eBook store and content, but company reps have told us that in the future users will have a way to add "external" ePub-formatted content from other sources to their digital libraries. In other words, stay tuned for updates in the coming weeks.
Előző: iPad 0.9, avagy bevezetés egy kísérlet vázlataiba
Következő: iPad 2.0, avagy a "kötöttfogású" szövegek
Utolsó kommentek