A névadásról
A szerkezet "hivatalos" magyar neve Koob3, finom utalással arra, hogy ez már a harmadik generációja a Koobe-nak, illetve hogy ebben a generációban már elérhető (opcionálisan) a 3G adatkapcsolat is. Leánykori neve HanLin V60, bár az unokatestvéreihez hasonlóan ebből is lesz biztos sok helyi elnevezés.
A vas
Alapvetően a Koobe Classic (Plus) és a Kindle szerelemgyerekének látszik. A szokásos Koobe képességeket (epub + majdnem minden szóba jöhető formátum; linux alapú, áttekinthető rendszermag, folderek, szabvány interface-ek) megfejelték azokkal a dolgokkal, amik - legalábbis hardware szempontból - a Kindle-t olyan népszerűvé teszik. Így sorakozott föl a szokásos mini-USB (USB 2.0) és normál SD (SDHC) port mellé a QWERTY billentyűzet, a WiFi és a 3G. A kijelző szintén új generációs, és bár nem hívják Pearlnek, de jobbak a kontrasztviszonyai, mint a korábbi modelleké. Alkalmasint megkérjük Professzore olvtársat, hogy mérje ki ezt is.
A designt pedig kifejezetten szépnek találtam. A hátlapot nézegetve az volt az érzésem, hogy kár az ilyet tokba rejteni.
A QWERTY billentyűzet jelenleg nem ismeri a magyar kiosztást, de a roadmapen rajta van, hogy ha nem is alapértelmezetten, de valahogy lehessen magyar karaktereket is előcsalni, ami nélkül a keresés vagy a jegyzetelés funkció csak kompromisszumokkal használható.
A magrendszer
A Koobe hozza a klasszikus, linux alapú folderekben vándorlós dolgait. Eléhúzott mindennek egy kellemes grafikus "alapoldalt" amiben listába rendezve vagy jókora ikonok mögé pakolva érhetők el az olvasó régebbi és újabb lehetőségei. Régről ismert képesség a folder alapú rendezés, a sorrend variálása, a keresés. Kicsit újabb fejlemény, hogy az ismeretlen formátumú állományokat ki sem jelzi, így véletlenül sem lehet rájuk kattintani.
És persze most már lehet WiFit konfigurálni, email és rss klienst indítani, jegyzetelőt és böngészőt használni. Ezeken az újdonságokon érződik a befektetett munka, alapvetően működnek, de a kiforratlanság is. Pl. a mail kliens csak POP3-at támogat, IMAP-ot még nem. A google accountomat félig magának konfigurálta be, de arra nem volt lehetőség, hogy időkorlátot is állítsak be, becsületesen nekiesett az elmúlt évek mind az 1600 levele lerántásának.
A WiFi gond nélkül tud fölcsatlakozni WEPWPA(WPA2)/PSK titkosítású hálózatokra, de a WPAWEP-et nem támogatja.
A formátumtámogatásról
Nem akarok konteókat gyártani, de meglepőnek találom, hogy amikor a szokásos Adobe alapú epub parsertől eltekintve pár formátumtámogatáson még javítani is sikerült, a (taggelt) pdf áttördelődik szépen, az rtf-nél nem kell az Unicode-konverterrel szórakozni, hogy-hogynem a prc támogatás most kimaradt. Még a végén összekevernék egy Kindle-lel.
Na ezt egy darabig nem fogják a Kindle tulajok látni, maximum pdf snapshotokon. Ez viszont egy átméretezhető, áttördelhető epub.
Verdikt
Egy 140 dolláros K3 előtti világban tuti befutónak tippeltem volna. Egy csomó dolog még mindig mellette szól:
- kiemelkedő formátumtámogatás, élén az epubbal
- magyar menü, magyar garancia, magyar karakterek (ez utóbbi egy későbbi firmware-ben)
- magyar ekönyvesboltok
- RSS (ezt nem bírtam működésre bírni, de elvileg mennie kéne)
de az ár, az bizony húsba vág. Egy amúgy korrekt minőségű, használható, ráadásul keresztfinanszírozással padló alá nyomott árú Kindle 3 mellett azért nem lesz könnyű dolga. És ezt tényleg sajnálom.
Meglepetések, ha valószínűtlenek is, még lehetnek. Van egy könyvesbolt lehetőség, ami jelenleg a Google Books-ba viszi a felhasználót. Ha véletlenül a Google beállna a "független" gyártók mögé, az izgalmas perceket jelenthetne az olvasóknak, de az Amazonnak is.
Utolsó kommentek