Kedves Barátaim az Úrban,
nem vagyok egy kapkodós típus, és az sem, aki évente cseréli a kütyüjeit a mindenkori legújabbra. Az egyik első olvasóm egy Kindle 3 (a.k.a Kindle Keyboard volt), amelybe az elmúlásáig vagy nyolc évet beletekertem. Kindle 4 és Kindle Touch kimaradt, a következő beruházás egy Paperwhite 1-es volt, ami még ma is üzemel, bár a mostani vasak fényében a saját dicsősége bizony megkopott. A Paperwhite következő generációi kimaradtak, nem volt értelme váltani, és kimaradt a Voyage és az Oasis is, mert addigra bizony elment a Kindle mellett a világ, a Kobók kellemesebb élményt nyújtottak kevesebb pénzért (és ez szerintem most is megállja a helyét). Így lett a következő olvasóm egy Aura H2O Gen 1, ami a mai napig a fő hurcolós olvasóm.
Paperwhite 1 - Kobo Forma - Kobo H2O G1
Kis színes: a hardverek előrefelé fejlődtek, a tokok ellenben vissza. A K3 gumis, lámpás tokja még ma is elmenne vadonatújnak, a PW1 már kicsit viseltes, a mágneszár egy darabja már elhagyott, a H2O tokja pedig, bár öt vagy hat évvel fiatalabb, mint a K3, kifejezetten elnyűtt.
A Formához így most először nem a gyári tokot vettem meg, 45+ euróért, hanem egy harmadáras kópiát, ami meglepően kellemes meglepetést okozott. Tökéletesen funkcionál, és ha lezúzom nagyon 2-3 év alatt, akkor még mindig vehetek kettőt a gyári árából. Azzal azért kitartok a vas élete végéig.
Az Aura ONE, bár tetszett, de megint kimaradt, ellenben ez a Forma már a bejelentéskor megszólított a benne rejlő potenciállal. Így aztán amikor a magyarországi forgalmazónál felbukkant, nem volt kérdés, hogy közelről akarok látni egy ilyet. És megfogott.
Ami egyedülálló
A Forma specifikáció között van pár olyan tétel, amit egyszerűen a többiek nem tudnak. Több pénzért sem.
- KIJELZŐ. 8 coll. 1440x1920 pixel. Egyszerűen és durván nagyon jó. Pont. (Kindle Oasis 2: 7 coll, 1264x1680 pixel) Mármost pl. fényképező fronton nem vagyok nagy barátja a pixelháborúnak, egy húsz évvel ezelőtti 2 megapixeles Nikon DSLR most is elkeni a száját a legtöbb ifjú pixelvitéznek, de olvasáshoz a több pixel egyértelműen jobb. Főleg, ha az olvasó ember már az érettebb ifjúsághoz tartozik, vagy valamilyen szemproblémával küzd és szeretne szellősebben, nagyobb betűket olvasni. A mostani szemmel kifejezetten fura nézni a mai nyomtatott könyveket, (papírköltségek, helló) a kilencvenes évekbeli nagy kedvenceim meg kifejezetten rondák, főleg az évtized első feléből.
- HÁTTÉRVILÁGÍTÁS. Nem egyszerűen meleg, de állítható! Nappal érdemes hidegebben hagyni, a kontraszthoz (a kellemes olvashatósághoz) az is elég, de sötétedéskor, főleg lefekvés előtt nem hátrányos felcsavarni a melegséget. Ez nem teljesen tökéletes, mert a gombok felőli oldal szélső egy-másfél centije fokozatosan hidegebb marad, de ez nem zavaró. Olyan kicsit (de tényleg csak nagyon kicsit), mint egy vastag könyv közepe. Az előző poszt kommentjei között emlegetett villódzásnak nyoma sincs.
Azért ez az "alig van káva" dolog elég menő. És a kép elég jól visszaadja a színhőmérsékletbeli különbségeket.
Más jóságok, amit más eszközök is tudnak
- LAPOZÓGOMBOK/ASZIMMETRIKUS ELRENDEZÉS. Ezt már nem csak a Forma tudja, de mostanra valamiért prémiumjellemzők lettek. Lapozógombok régen voltak, (és milyen jól tették), azután kikoptak, de most szépen kezdenek visszacsordogálni. Az aszimmetria is érdekes, nagyon jól használható. Maga a vas nagyon könnyű, nincs húsz deka, a specifikáció szerint csak három grammal nehezebb a kisebb kijelzőjű Oasis 2-nél, az oldalsó "fül" pedig teljesen jó fogást biztosít. És ez kell is, mert a káva olyan keskeny, hogy a régi "fogom ahol érem" módszer egyszerűen nem működik vele.
Ide tartozik, hogy a lapozógombokat (és az érintőzónákat) lehet konfigurálni, hogy melyik lapozzon előre-hátra. Kis dolog, de erősen befolyásolja a komfortot. Van egy dőlésszenzor is, amely arról gondoskodik, hogy a szöveg mindig helyesen álljon, ne fejjel lefelé. És ha nem tiltjuk le, akkor tud landscape módot is, ez szintén elég ritka. - IPX8. Egy óra, két méteres mélységben. Ezt azért nem fogom kipróbálni, ez olvasóeszköz, nem evezőlapát, a töltőcsatlakozó meg amúgy is szabadon van. Különféle gyártók villogtatják a nagy vízállóságot, ideértve az Apple-t is, de garanciát azért nem vállalnak rá. A fröccsenő víztől nem hal meg, és ez már nekem elég.
- ORIGAMI TOK. Ettől kicsit tartottam, de teljesen jó. Egy ilyen tokot vettem, és nemcsak a mágneszáras ki-be kapcsolás működik tökéletesen, de az állvánnyá hajtogatás is. Menő. És nem volt túl drága sem.
- PATCHELHETŐSÉG. A Kobo, szemben az Amazonnal, nem csinál abból ügyet, hogy a közösség belebabrál a firmware-be, ellenkezőleg, a belebabrálás megdöbbentően egyszerű és biztonságos. Ami viszont most először fordult elő, hogy erre nem volt szükségem, a gyári szoftverrel is össze tudtam hozni azt a lapképet, amelyet a legkomfortosabbnak találok: nincsenek lapszámok, meg szükségtelen fejléc/lábléc, és még a margót is minimálisra tudtam venni minden külön pimpelés nélkül.
Félreértés ne essék, a Kindle, az Oasis nem rossz, sőt. Aki az összes ekönyvét az Amazonról vette, akinek fontos az Audible-lejátszás és integráció, vagy a sokplatformos olvasás, annak jobb választás egy Kindle. De aki a maximumot akarja kihozni a vasból, csak olvasva, az szerintem jobban jár egy Kobóval.
Az ár
Az igen, az az olvasókhoz-tabletekhez képest elég erős, egy jó százas, plusz a tok. (Tok pedig kell, hiába promózzák a gyártók, az Amazonnal az élen mezítlábasan az olvasóikat. Nem is értem). Ennek a feléért is lehet teljesen jó olvasókat kapni, ez nem a belépőszint. Ha viszont azt nézem, hogy ez egy középkategóriás telefon ára, ami jó, ha kihúz két-három, legfeljebb négy évet, ez meg tutira el fog menni hatot, nyolcat, akkor már annyira nem drága. Vagy hogy egy vérlázító analógiát mondjak, annyi pénzt kell olvasóra költeni, amennyit a szemünk ér.
Verdikt
Kinek ajánlható ez a vas? Az a véleményem, hogy ez nem a fiatalok/kezdők olvasóplatformja lesz. Az ára egyrészt magas egy diákzsebnek, (most nem számolom át fesztiválbelépőbe), másrészt egy kicsit nagyobb, hogysem zsebre lehessen vágni. Ennek a hordozásához már táska kell, igaz csak a kiterjedése és nem a súlya okán. Az érettebb olvasók azonban már megengedhetik maguknak, sőt azt is, hogy ne hurcolják ide-oda, hanem egy kellemes sarokba bekuckózva olvassanak. Akár úgy, hogy leveszik a szemüveget. A törzsformátuma az epub (sőt, a kepub), az Amazonon árult tartalomhoz nem ez a jó, de minden máshoz, pl. az összes magyar ekönyvesbolthoz igen. (Igen, tud pdf-et. Zoommal és pan&scannel együt. De az eInk reakcióideje miatt ez lassú lesz és fájdalmas. Ha nem erre a kijelzőméretre van eleve belőve a pdf, akkor nem lesz komfortos. Még ez is kisebb, mint a fele egy A4-esnek.).
Szóval aki össze tud barátkozni az árával, annak mindenképpen nagyon tudom ajánlani.
Abszolút pariban van a nyomtatott könyvekkel, sőt.
* Találós kérdés: minek volt ez a reklámszlogenje? Guglizni nem ér ;-)
Utolsó kommentek