Kedves Barátaim az Úrban,
Nem titok, hogy nagyon sokáig voltam Kindle Paperwhite rajongó. Első generációs modellem van, amelyik ugyan csak az idén tölti be a hatodik életévét (helló, mobiltelefonok), de nem most kezd el iskolába járni, lévén a fiam jópárszor magával vitte már a suliba, nem egyszer írásos kommentelésre ragadtatva a tanerőket.
Ugyanezért viszont nem voltam boldog, mert hiába figyeltem évről évre az Amazon Kindle bejelentéseit, a Kindle Keybardról a Paperwhite-ra váltáshoz hasonló nagy ugrás azóta sem volt. A cég nem nagyon hallotta meg törzsfelhasználók igényeit, a nagyobb kijelző, a vízállóság, a melegebb színű megvilágítás csak nem akart eljönni, a 2016-ban bemutatott új csúcsmodell is csak 6 collos volt, a legnagyobb innováció az volt, hogy a kötelezően megvásárolandó bőr tokba rakták az akkumlátor háromnegyedét. Az ár viszont megindult fölfelé szépen.
Kész szerencse, hogy volt egy cég, aki átvette a trend irányítását az ekkorra már borzasztóan diverzifikálódott Amazontól. Ez volt a Kobo.
Kis Kobo történelem.
Első hat collos olvasójukkal egy pár hónappal a Kindle Keyboard előtt startoltak, de az ökoszisztéma-építésben, talán érthető módon, kicsit lassabban haladnak, mint az Amazon. Ezzel együtt 2012-ben már nekik is van háttérvilágított modelljük (Kobo GLO), 2013 áprilisára kihozzák az első HD modellt, (Aura HD). Az Amazonnál az ezzel versenyképes felbontás csak 2015-ben kerül eladósorba, a PW gen3-ban. 2014 októberében (négy éve már) van a Kobonak szűk hét collos, vízálló, nagyfelbontású modellje (Aura H2O). 2016 szeptemberében pedig bejelentik az Aura One-t, ami szűk 8 collos, vízálló, nagyfelbontású ÉS változtatható a színhőmérséklet. Ha kicsit sarkítani akarok, akkor az Oasis Gen2 egy három évvel ezelőtti Koboval van nagyjából pariban, kivéve a lapozógombokat és az Audible könyvlejátszást.
És a Kobo nem lassított le. Az Aura One-ban bemutatott színmelegítős világítást (Comfortlight) szépen lassan lecsorgatta az olcsóbb modellekbe is, így jelent meg a H2O második verziója, és most eljutottunk az 50.000 forintos lélektani határ alá a Kobo Clara-val. A szoftver a már ezer éve ismerős Kobo GUI, ami bevált, azon nem kell nagyon változtatni. Alapból epubot eszik, de azt parádésan, kedvenc feature-öm, hogy úgy hagyja fölülcsapni a törzsfontot, hogy a dekorfontokat nem bántja. Nagyon nem is tudok mit írni róla, szép, könnyű, kicsi. Álljon hát itt néhány összehasonlító kép.
Clara vs PW1. Ezt teszi a plusz hat év, a kijelző mérete egyezik, az eszköz viszont lényegesen kisebb.
Clara vs H2O 1. Az érettebb ifjúság esetleg nagyobban szeretne olvasni ;-)
Három generáció
És az évnek még nincs vége, felkészül a Kobo Forma, amit az amerikai boltban a jövő héttől lehet előrendelni, és amelyik bizonyos szempontból követni látszik az Amazon aszimmetrikus formavilágát. (És amiről egyelőre még nem döntöttem el, hogy tetszik-e).
Maradjanak velünk ;-)
Utolsó kommentek