Intro
Az előző poszt, főleg kIára klasszikus kommentjeivel kiegészítve elég messzire jutott, haladjunk hát tovább a regényszerkesztés elsősorban technológiai aspektusai felé.
Ami belefér
Ismétlésképpen nézzük, milyen szövegelemek kellenek egy rövidebb, de hivatalosnak (esetleg elektronikus kiadásra/eladásra) szánt íráshoz:
- Szerző (kötelező)
- Cím (kötelező)
- Logó (ajánlott)
- Bevezető szöveg, idézet, annak forrása (lehetséges)
- Törzsszöveg (kötelező :-)
- A szerző/kiadó személyes üzenete (nagyon ajánlott)
Ezek mind kellenek egy regényhez is. Van viszont néhány további elem, ami méretesebb szövegtestek mellé kell:
- Borító (kötelező)
- Impresszum (kötelező)
- Tartalomjegyzék (ha van értelme)
- Fülszöveg (kötelező)
- Méltatások, díjak, recenzió-idézetek
- Jegyzetek (ezekből végjegyzetek lesznek, de érdemes már az elsődleges szövegszerkesztéskor megcsinálni őket)
- Képek (a szövegen belül ez csak jpg vagy png lehet, és ne legyen nagyobb 128 kB-nál. Az se baj, ha egybites, valaha sok nyomat volt így illusztrálva)
- Promóciós oldal (ez nyomtatásban nem magától értetődő, de a villany mindent kibír. Én raknék az anyag végére olyan oldalt, ami kapcsolódó kiadványokra és helyekre mutat (webáruházak, blogok, közösségi oldalak, stb.)
- Linkek. Ez ugye nem tud működni nyomtatásban, de bizonyos speciális esetekben (mondjuk webkettes anyagok önjáró kiadvánnyá alakításakor) fokozza az élményt. És persze ha vannak tárgymutatók és egyéb indexek, akkor is jól jönnek a fizikai linkek.
És ami nem
Sajnos van néhány olyan elem illetve megoldás, amik nyomtatásban különösebb komplikáció nélkül elérhetőek, de az elektronikus változatba csak nagy nehézségek illetve kompromisszumok árán ültethetőek be, vagy sehogy. Ezeket, ha egy mód van rá, ne akarjuk bepasszírozni egy villanyosított regénybe, kiadványba.
- Táblázat (amennyiben előtte nem alakítottuk képpé. Képként viszont nem kereshető a szöveg)
- Iniciálé, dropcap.
- Körülfolyatott kép
- Szöveg alatti kép
- Szines nagyfelbontású kép
- Jobb oldali behúzás (az epub ADE alapon tudja, a prc nem)
- Több hasábos szöveg
Így vagy úgy léteznek helyettesítő megoldások ezekre az elemekre is, de jó eséllyel drága lesz és csúnya (szuboptimális), illetve az egyes platformok közötti megjelenítési különbség jóval nagyob lesz, mint a támogatott szövegelemeknél. Amennyiben sok és nem kihagyható ilyen elem van a kiadványban, akkor a lapkép-konzerváló formátumokkal kell barátkozni, mint amilyen a nyomtatás :-), a pdf, vagy az egyedi megoldások, flash pl. Ez utóbbiakkal újabb lehetőségekhez jutunk, animációk, képek, videók, vizuális effektek, interaktivitás. De ez már messzire vezet.
Tippek és trükkök
A novellapolírozó poszt a hozzászólásokkal együtt elég alaposra sikerül, nagy, csak a regényre jellemző okosságot nem tudok mondani. Aki az ott megfogalmazott alapelveket betartva ír, hálát és elismerést remélhet már a szerkesztőjétől, konvertálójától.
Aki novellát tud írni, annak a regényírás is csak terjedelmi-összetettségi kérdés. A plusz elemek előállítása már jó eséllyel úgysem az író, hanem a kiadó/szerkesztő munkája lesz.
A piaci rés
Most még, ki tudja meddig (remélem nem túl sokáig) nincs a magyar e-kiadvány piacon legális, magyar nyelvű, de külföldi eredetű premier tartalom. A magyar kiadványok jogtulajdonosainak az a nagy lehetőségük, hogy ameddig ez az állapot fönnáll, gyakorlatilag komoly versenytárs nélkül dobhatják a piacra a kiadványaikat. Egyedül azt kell mérlegelni, hogy az elektronikus megjelenés hogyan befolyásolja a nyomtatottat.
Utolsó kommentek