...addig jó, amíg csak gyártunk [az ismert LGT-nóta dallamára]
Ez a post azért jött létre, hogy mindennemű prepozíció, tudományos és áltudományos, gyakorlati és elvi okfejtés mellőzésével mintegy fórumként teret nyisson az ePub (és társai) gyártásával kapcsolatos tapasztalatok megvitatásának.
Kezdődjék hát az agytorna!
(Összefoglalásul idemásoltam egy másik post alatt az utóbbi napokban termett tekintélyes mennyiségű és meglehetősen szakmai tartalmat.)
SaGa 2010.04.11. 14:05:09
ePub: futottam néhány kört ezügyben: Atlantis Word Processzor (kipróbálás után 35 USD-ér megvehető), fontbeágyazás, formázása, ami csak kell. Magyar helyesírás ellenőrző (még) nincs benne, de a bemeneti fájlja doc, docx, odt, rtd, wri vagy txt lehet, így ezeket egy OpenOffice.org-gal, vagy WinWord-del eleve ellenőrizzük. Még ki kell tanulni, de volt olyan rtf-em, amiből gyakorlatilag 3 perc alatt összedobtam vele egy tökéletesen működő ePub-ot.
A font csereberével és egyebekkel azért sikerült alaposan megbolondítanom, és az elfuserált verziót a Sigil-lel tudtam javítani, de az sem tartott soká.
Ahogy elnézem, ha valamiből van egy helyesírásilag ellenőrzött, megfelelően formázott elektronikus forrásom (pl amiből a prc-t gyártja az Amazon), ebből az OpenOffice-Atlantis párral percek alatt előállítható egy jó minőségű epub. Aki nagyon akarja, még a Sigil-t ráküldheti, hogy a css-ben turkálhasson úgy, hogy nem kell külön kibontani az epub fájlt...
SaGa 2010.04.12. 08:40:54
ePub: újabb körök az Atlantisszal.
(ha nem ebbe a topickba kéne, aki tudja, tegye át a megfelelőbe)
Valami érthetetlen okból, az ő, ű betűknek és a gyondolatjeleknek teljesen külön "p" és "t" osztályokat (class) csinált a css-be és ezeket alkalmazza is a szövegben. Kibontva az e-pub-ot, és a notepad++-szal az összes html-re kiadva 3 csere utasítást, ez megszüntethető kb 1 perc alatt és a fájl máris jóval kisebb lesz (egy karakter kedvéért kb 30 karakterből álló szöveget rakott be az Atlantis). Ez egy sed-del is elvégezhető.
A css-be is bele kellett nyúlni, mert in és pt volt a méret egy csomó helyen, ezeket átszámolva em-re átírtam. Szintén "sedesíthető feladat", ráadásul ha egységes kialakításra törekszik valaki a könyveinél, egyszer kell megcsinálni.
A Sigil-es belenyúlkálás egy idő után valami gondot okozott (még nem volt érkezésem megkeresni, hogy pontosan mit is), ami miatt az Adobe Digital Editions nem tudta megnyitni a fájlt, így maradt a kibontás, javítás, visszacsomagolás.
Betűtípusnak egyelőre a Gentium Book Basic-ot választottam. Próbáltam a DejaVu Serif-et, de valamiért a nagy Ö betűre a két pöttyöt balra eltolva tették fel, így nem tetszik, javítgatni meg nincs kedvem. A Gentium Book Basic vastagabb "vékony vonalakat" használ, mint a legtöbb serif betűtípus, így kicsiben is jól olvasható. Egyetlen dolog, ami furcsa benne: a nagy betűk alacsonyabbak, mint a kis t, l, h...
Még egy fontos(?) dolog: az Atlantis csak akkor bontja a szöveget fejezetenként külön fájlokba, ha a címsorok "Heading n" formájú nevet kaptak a stíluslapon. Ha nem, akkor valahol 260 kb-nál vág, az épp legközelebbi sor végén.
Az csak meg tudom ismételni: ha van egy jól formázott forrásom, nagyon gyorsan lehet belőle ePub-ot készíteni.
Ha egy sorozatot akarok átkonvertálni, egyszer ki kell alakítani a megfelelő css-t, egy olyan scriptet, ami a megadott szabályok szerint darabolja a forrásszöveget és tolja be html-be, a megfelelő helyeken beillesztett "p" "t" classokkal és div-ekkel ellátva. Csak a szabályokat kell jól megalkotni.
Abban a kötetben, amivel a kísérletet végeztem, van vers, döntött kiskapitálissal kiemelt szöveg és hasonló finomságok, mindet jól lekezeli az ePub. A forrásom egy doc, amit először odt-vé alakítottam (utólag kiderült, hogy amiért ezt megcsináltam, az nem volt túl jó ötlet, így nem lett volna rá szükség) és az ment be az Atlantisba. Itt már csak a címsorokat kellett Heading-re cserélgetni és a betűtípust átállítani (merthogy eredetileg a DejaVu volt belőve rá) és ment is ki a fentebb vázolt eredménnyel.
Sajnos csak az Adobe DE tudja jól megjeleníteni, a többi ePub képes reader, amiket próbáltam (MobiPocketReader, FB Reader, Stanza, CoolReader) nem. Vagy a betűtípust nem cserélik le, vagy a szövegformázást nem hozzák ki jól, vagy egyiket sem. A szöveg olvasható, a különböző formátumú bekezdések megkülönböztethetőek, de nem olyanok, amilyeneknek lenniük kellene.
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2010.04.12. 11:20:25
@SaGa: Jó vagy :-)
Pár kérdés. Mi az a "sed"? Az atlantisos epubba ha belenyúlok sigillel, nekem elnyekken a tartalomjegyzék. Te nem láttál ilyet?
És hogy arcátlan legyek, nem tudnál némi kis kódrészleteket is megosztani, pl css em bejegyzést, vagy search maszkok? Nem mindenki html script guru, (én sem), de igény lenne rá :-))
Előre is köszi, a műfaj nevében.
eNeL 2010.04.12. 12:36:19
Jó kis összefoglaló poszt, tetszik.
Szeretnék csatlakozni SaGa lehetséges igényéhez: nem lehetne valahogyan egy ePub, vagy más konvertáló posztot, vagy "alfejezetet" nyitni a blogon? Biztosan lenne rá igény.
Nemrégen - mint jeleztem - én a Word 2007-el is kezdtem kísérletezgetni, érdekes kimenetelekkel. Ott sem fenékig tejfel az élet :( Példának okáért minden ePub fájl közel 200 kB-al nagyobb az átlagnál, és ennek a MS lustasága az oka. Pontosabban: a betűtípus beágyazást úgy oldja meg, hogy a telepített _valamennyi_ betűtípust beágyazza, majd minden egyes bekezdésben végig ismétli a szövegre beállított betűformátumot... Szóval, készít ePubot, de minek :( A css-se szörnyű, inkább nem kezdtem kivesézni.
Ezért azután azt hiszem közösen kellene kialakítani valami viszonylag jó módszert a fájl átalakításokra a tapasztalatok alapján, hogy a kevésbé hozzáértők is valahogyan el tudjanak kezdeni "dolgozni". Jó kis scriptek is jöhetnének.
És csak bízhatunk abban, a jelenlegi programok végül bővülni fognak sokkal felhasználóbarátabb, egyszerűbben kezelhető eszközökkel addig, amíg nem lesz mindenhol egy átfogó és jól működő szabvány. És beszerezhető könyvek (ésszerű áron), hogy ne legyen szükség az ilyen konvertálásokra.
eNeL 2010.04.12. 12:41:31
Hibáztam: nem ePubot készít a Word. Én html mentést végeztem, amiből azután Calibrével készítettem ePubot. De a html mentésre minden igaz abból, amit leírtam.
ZLC 2010.04.12. 13:13:17
Ismét egy nagyszerű összfoglaló hozzászólás lett, gratulálok!
Amit még esetleg bele lehetett volna tenni a végére a "sárkányos" részhez az (a hozzászólásokban már felmerült) ingyenes szoftverekről néhány szó: Calibre a katalogizáláshoz, konvertáláshoz és az offline olvasókhoz feltöltésre, ill. az online tertalom offline "újsággá" generálásához. A Sigill és a MobiPocket Creator a szerkesztéshez, sajt e-könyv generálásához.
Z.
SaGa 2010.04.12. 14:04:10
@Dworkyll: a sed egy unixos "soreditor". össze lehet neki rakni egy parancsfájlt, azt meghívni egy szöveges (txt, html, css, sml) fájlra, végigmegy rajta és elvégzi a szükséges változtatásokat. Windows alatt a cygwin-es verziója a jobb.
Pl az a sed script, ami az fb2-ből prc alapanyag html-t generál ilyeneket tartalmaz:
_________________________________________
# átalakítja az xml tag-eket html-re
sed -e '/<title/,/<\/title>/ s/p>/h4>/g' <temp.txt |
# átalakítja a címsorokat...
sed -e 's/subtitle/h5/g' | \
# üres sorokat ...
sed -e 's/<empty-line\/>/<p>\ <\/p>/' | \
# verseket, idézeteket ...
sed -e 's/<stanza>/<p>\ <\/p>\n<p align="center">/' \
-e 's/<\/stanza>/<\/p>/' \
-e 's/<v>//g' \
-e 's/<\/v>/<br\/>/g' \
-e '/<annotation>/,/<\/annotation>/ s/<\/p>/<br\/>/' \
-e '/<annotation>/,/<\/annotation>/ s/<p>//' \
-e 's/<annotation>/<p>\ <\/p>\n<p><i>/' \
-e 's/<\/annotation>/<\/i><\/p>/' \
-e '/<cite>/,/<\/cite>/ s/<\/p>/<br\/>/' \
-e '/<cite>/,/<\/cite>/ s/<p>//' \
-e 's/<cite>/<p>\ <\/p>\n<p><i>/' \
-e 's/<\/cite>/<\/i><\/p>/' \
-e 's/<text-author>/<p align="right">/g' \
-e 's/<\/text-author>/<\/p>/g' | \
________________________________________
ennél persze jóval hosszabb...
A kisérleti css (azért kisérleti, mert még nincs finomhangolva a kötet, de már így is látványos):
@font-face{font-family:"Gentium Book Basic";font-style:normal;font-weight:bold;src:url(fonts/GenBkBasB.ttf)}
@font-face{font-family:"Gentium Book Basic";font-style:normal;font-weight:normal;src:url(fonts/GenBkBasR.ttf)}
@font-face{font-family:"OpenSymbol";font-style:normal;font-weight:normal;src:url(fonts/opens___.ttf)}
@font-face{font-family:"Gentium Book Basic";font-style:italic;font-weight:normal;src:url(fonts/GenBkBasI.ttf)}
body{margin-left:5%;margin-right:5%;margin-top:5%;margin-bottom:5%}
.nomargin{margin:0}
p{text-indent:1.5em;margin-left:0;line-height:120%;margin-right:0;text-align:justify;margin-top:0;margin-bottom:.3em;font-family:"Gentium Book Basic";font-size:109%}
.p0{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;margin-bottom:0}
.p1{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;margin-top:5em;margin-bottom:4em}
.p2{text-indent:0;margin-left:0;line-height:150%;text-align:center;page-break-before:always;margin-bottom:4em}
.p3{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;page-break-before:always;margin-top:8em;margin-bottom:5em}
.p4{line-height:8em;page-break-before:always;margin-bottom:0}
.p5{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;margin-bottom:5em}
.p7{text-indent:0;margin-left:0;page-break-before:always}
.p8{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;margin-right:5em;text-align:right;page-break-before:always;margin-top:1.6em;margin-bottom:3em}
.p9{line-height:1.6em;page-break-before:always;margin-bottom:0}
.p10{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;margin-right:5em;text-align:right;margin-bottom:3em}
.p11{text-indent:-2.5em;margin-left:5em}
.p12{text-indent:2em;margin-left:0;text-align:center;margin-bottom:.5em}
.p13{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;page-break-before:always;margin-top:1.6em;margin-bottom:3em}
.p14{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;margin-bottom:3em}
.p15{text-indent:0;margin-left:0;line-height:110%;text-align:center;margin-top:.5em;margin-bottom:.5em}
.p16{text-indent:0;margin-left:0;line-height:110%;text-align:center;page-break-before:always;margin-bottom:.5em}
.p17{text-indent:0;margin-left:0;line-height:150%;text-align:center;page-break-before:always;margin-top:8em;margin-bottom:5em}
.p18{text-indent:0;margin-left:0;line-height:150%;text-align:center;margin-bottom:5em}
.p19{text-indent:0;margin-left:0;line-height:100%;text-align:center;margin-top:.3em;margin-bottom:.6em}
.p20{text-indent:0;margin-left:0;line-height:150%;text-align:center;page-break-before:always;margin-bottom:5em}
.p21{text-align:center}
.t0{font-size:2em}
.t2{font-size:2.33em;color:black}
.t3{font-size:1em}
.t4{font-size:1em}
.t5{font-family:OpenSymbol;font-size:1em}
.t6{font-size:1.17em}
.t7{font-size:1em;color:black}
.t8{font-size:1em;background:white}
.t9{font-size:1em;color:black}
.t10{font-size:.79em}
.t11{font-size:.79em;color:black}
.t12{font-size:.79em}
keresési minta:
<span class="t3">Ő</span>
ezt kell Ő-re váltani minden fájlban.
Aztán ismételni ö, ű és Ű esetére, csak magát a betűt cserélve a keresési mintában.
Ez is betolható egy sed scriptbe
Ez pl így nézne ki:
sed -e's/<span class="t3">Ő<\/span>/Ő/g'
stb...
Ha az Atlantis eleve jól felbontotta a szöveget fájlokra, és annak megfelelő TOC fájlt csinált, a Sigil már nem rontja el a tartalomjegyzéket, mert megvannak a megfelelő tag-ek és nem ell újragenerálnia. Persze ha külön variálok a Sigil-ben a TOC-cal, akkor bármire képes.
SaGa 2010.04.12. 14:08:25
@SaGa: Izééé:
az a bizonyos sed sor helyesen:
sed -e 's/<span class\=\"t3\">Ő<\/span>/Ő/g'
A /=" és még néhány jelet ki kell "escapelni" a \-sel, mert ezek egyébként regexp azonosítókban is szerepelnek és ha a \ nélkül vannak a sorban, akkor a regexp jelentésüket használná a sed.
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2010.04.12. 14:27:17
@SaGa: Wow. Maradok a jól bevált kézimunkázásnál ;-) ezt meg ráhagyom a profikra. Azért ez az ékezetes csiribiri a külön classokkal tanulságos, ha végleg átállok epubra, figyelek rája. Ki tudja, addigra az atlantis is megbírkózik mondjuk a táblákkal. Bár az utóbbi időben azért nem fejlesztették szénné :-(
SaGa 2010.04.12. 14:36:31
@Dworkyll: Azért még annyit: a css-ből sok mindent ki lehet húzni, ahogy így elnézem, mert sok benne az egyforma class. Pl a .t12-t egyetlen (szükségtelenül benn ragadt) fejezetvégi üres sor miatt tette bele az Atlantis.
Annyiban igaza van, hogy a sor ott volt, de nyugodtan ráhúzhatta volna a t10-et is...
Eddig csak az in, pt mértékek em-re cseréjével foglalkoztam, most olvasom át a könyvet, hogy van-e benne valami zűrzavar, aztán ha az is kész, össze lehet rakni a megfelelő css-t...
Amúgy ha rászánod azt a kb 3 napot, emi egy ilyen sed script összerakásához kell abszolút kezdőként (magamat is annak tekintem, mert tipikusan több év is eltelik mire ismét alkotni kell egyet és addigra elfelejtek majd mindent róla, jöhet a man-ok és howto-k túrása), mert utána tényleg kb 5 másodperc egy konverzió...
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2010.04.12. 15:55:06
@SaGa: Biztos úgy van :-) Az egyik felemnek nagyon hiányzik egy jó kis makrózás a frontpage-ben, a másik azért látja, hogy nincs két egyforma szitu, és a jó eredményhez bizony kézimunkázni kell (vagy a könyvgyárból kell nyúlni az ipari html-t, eddig egy ilyet láttam.)
Amúgy nálam az atlantis ismert normál (nem spanolt) ő-t, ű-t. Fene se érti.
SaGa 2010.04.13. 08:27:01
@Dworkyll: Az ő-ű problémát lehet, hogy én magam okoztam azzal, hogy az Atlantison belül váltottam a fontkészletet többször is, miközben kerestem a megfelelő kinézetűt. Volt egy olyan állapot, amikor a font váltás után minden az újjal szerepelt, kivéve az ő-ű betűket. Az okát nem tudom.
Ki kellett jelölni a teljes szöveget, és a font beállításoknál megadni, hogy mindegyik az épp aktuális fonttal íródjon. Ettől beállt a dolog és a későbbi váltásoknál nem láttam ilyet, de lehet, hogy megjegyzett valamit és emiatt lett ez az idióta class megadás.
Mindenesetre figyelni kell rá, mert láthatóan hajlamos az Atlantis az ilyen 'trükkökre".
A környezet: W7 64 bit, angol verzió utólag ráhúzott magyar nyelvvel. Lehet, hogy ez is bekavar, bár a W7 esetében ez a "szabvány eljárás" a nemzeti nyelvekre alakításhoz.
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2010.04.13. 10:17:39
@SaGa: Én meg közben kipróbáltam a Gentium book-ot, 5"-os Koobe Junioron nagyon okés, pedig amúgy nem vagyok serif párti.
SaGa 2010.04.13. 11:51:28
@Dworkyll: Az jó. Megnéztem a licencelését, szabadon használható, ha betartod a SIL szabályait. Pl nem árulhatod pénzért. Ha valamibe beépíted/használod (szoftver, könyv, stb) azt már igen...
SaGa 2010.04.13. 18:58:51
Sikerült belefutnom az ePub egyik korlátjába. Szépen megformáztam azt a köttet, amivel most tsztelgetem az ePub generálást. A fejezetcímek sorszámok. Jobbra igazított, kétszeres magasságra nyújtott (pontosabban széltében felére összenyomott) számokra állítottam be, sortáv, oldaltörés, stb... Nos a felére összenyomott nem megy ePub-ban. Elvileg van a css-ben font-stretch opció, de egyik olvasó sem jeleníti meg. Az Adobe sem. Vagy keresek (esetleg gyártok) egy condensed betűtipust és megoldom azzal, vagy - egyelőre - le kell mondani róla...
Ignis_veneficus 2010.04.13. 20:43:15
@SaGa: Celszeru elotte mindent kiprobalni az olvason.
Amit az ADE garantaltan nem tud, vagy szuttyog vele:
- css:float - tudja, de _minden esetbe_ betordel melle valamit. (akkor is ha a width:100% folotti)
- span css:width - nalam valahogy padding es tarsai lett belole..
- css: margin - neha mintha nem mukodne (le kellett cserelni padding-ra)
- table: tudja, csak ha egy cell fuggolegesen kilog a kepernyorol, akkor azt levagja (nem bir a cellaban lapozni)
SaGa 2010.04.14. 12:33:03
@SaGa: Ahogy gondoltam, a css erősen redukálható volt. 22 sor maradt a majd negyvenből. Összesen 10 "p" és 5 "t" osztály, amiből az egyik egy font váltás az említett, nyújtott kinézetű címsorokhoz. (merthogy gyorsan "gyártottam" egy condensed formát a Gentium Book Basic-ból, ha már a stretch nem akar működni.)
Az Atlantis létrehozott jó pár olyan osztályt, amit aztán nem is használt fel, illetve pár egyformát. Némi cizellálás után ennyi maradt és a kötet azt mutatja, amit akartam...
Ignis_veneficus 2010.04.14. 20:53:26
@SaGa: Amit meg nem tud, az a
css:text-transform,
Viszont meglepodtem, hogy mukodik a:
css:page-break-before
css:page-break-after
css:page-break-inside
A fentiekkel eleg jol lehet alitani, hogy hol dobjon oldalt..
maganvalo 2010.04.14. 21:13:20
@Ignis_veneficus: Esetleg érdemes lenne összeállítani egy amolyan demo kiderüljön-melyik-mit-tud.epub-ot.
Régebben a DVD lejátszóknál voltak (tán' még most is léteznek) ilyen demo készletek, hogy kiderüljön mivel, hogyan boldogulnak.
Vagy akár egy teljes készletet összeállítani a különböző formátumokból, amit a teszteléseknél is fel lehetne használni. (És itt nem csak a cél HW-re értve, hanem az egyéb SW olvasókra is gondolok.) Ez szolgálhatna amolyan alap objektív referenciaként is.
Ignis_veneficus 2010.04.14. 21:29:39
@maganvalo: Jo otlet..
Egy olyan "Acid test" olvasoknak..
eleg jo otlet..
az az egy problemam, hogy en most nagyon nem erek ra, de ha valaki belevag, segiteni biztos tudok..
Elsonek celszeru lenne attanulmanyozni az
XHTML,
CSS,
OPF
formatumokat, szabvanyokat..
maganvalo 2010.04.14. 21:32:56
Az ePub-hoz még pár megjegyzés.
Létezik több ePub olvasó Add-On (Kiegészítés) a Mozilla Firefox-hoz:
pl. az EPUBReader ( addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/45281 ), vagy egy másik az OpenBerg Lector ( addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5275 ). Ha nem is olvasni, de a belenézéshez jól jöhet.
Egy másik topikban szóba került a szabvány, ihol a szabvány "gyártója" www.idpf.org/
Itt pedig le lehet ellenőriztetni a szabványosságát az elkészült állományoknak www.threepress.org/document/epub-validate/
Ignis_veneficus 2010.04.14. 21:49:19
@maganvalo: van egy letoltheto ellenorzo is:
code.google.com/p/epubcheck/
Van benne mar durva dolog (marmint a szabvanyban):
pl a mimetype-nak kell lennie az elso file-nak a zipben, es emellett nem szabad, hogy tomoritve legyen..
SaGa 2010.04.15. 08:58:48
Az ePub szabványosságról:
Napok óta dolgozgatok egy epub-on. Eddig olvasni próbáltam az ADE-vel, Stanza-val, Sigil-lel, Calibre-vel, Azardi-val. Ez utóbbi volt az egyetlen, amelyik észrevette, hogy a sok ki-be tömörítés során valahol elveszett egy könyvtárszint.
A szabvány epubban ilyen a struktúra:
/mimetype
/META-INF
/META-INF/Container.xml
/OPS
/OPS/fonts
/OPS/images
/OPS/*.xhtml
/OPS/*.css
/OPS/*.ncx
/OPS/*.opf
Az én epub-omban csak az ops könyvtár tartalma volt benne, ami mellette vagy fölötte van a szabványban, az nem.
Vagyis így néezett ki:
/fonts
/images
/*.html
/*.ncx
/*.css
/*.opf
Az Azardi-n kívül egy olvasó sem szólt, hogy valami gond lenne vele, csak a Calibre nyafogott kicsit, hogy nem tudja kiolvasni a könyv adatait. Ettől még megjelenítette a könyvet, tartalomjegyzéket, stb...
Más: többször említettem, hogy szerintem egy jól megalkotott forrásból pillanatok alatt lehet epub-ot generálni egy jól összerakott scripttel. Nos van, aki összerakta, java-ban. Találtam egy kis jar-t:
epub-tools.googlecode.com/files/epubgen-0.5.0.jar
fb2-ből, docx-ből vagy rtf-ből generál epub-ot. FB2-t toltam bele, és azt, amit abból ki lehet hozni, tökéletesen megcsinálta. Tartalomjegyzék, fontbeágyazás, ami csak kell.
Ha van előre elkészített css, azt is bele lehet dobni és figyelembe veszi...
Ha sorozatot konvertál az ember, akkor elég egyszer kézzel kimókoni a megfelelő css-eket és utána bele lehet dobálni a szövegeket a programba és potyognak ki az epub-ok...
Dworkyll · http://ekonyvolvaso.blog.hu/ 2010.04.15. 09:56:55
@SaGa: Wow, nem semmi ez a java cucc. Vajon a tartalomjegyzéket hogy lehet rábeszélni? Ami nekem még kéne a fedlap, metaadat kezelés, és a fejezetenkéni lapdobás. Meg egy normális olvasó PC-re!
Utolsó kommentek