Kedves barátaim az Úrban,
hát ez a nap is eljött. Megalakult ugyanis az Egyesület az e-könyvekért nevű csoportosulás.
Az Egyesülés az E-könyvekért
2012. 07. 02.
magyarországi vállalkozások, szervezetek és szakmai fórumok önkéntes együttműködési rendszere, amely
- kiáll az elektronikus könyvek és ezek olvasására alkalmas eszközök hazai elterjesztéséért;
- rendszeres, nyilvános fórumokat, internetes párbeszédet szervez céljainak megismertetése és népszerűsítése érdekében;
- fellép annak érdekében, hogy az e-könyv a hagyományos nyomtatott és a hangoskönyvvel azonos elbírálás alá essen elsősorban jogi és adózási szempontból;
- fellép annak érdekében, hogy az e-könyvek kiadása dinamikusan fejlődjék, továbbá foglalkozik az e-könyvek könyvtári terjesztésének szerepével;
- fellép a nyilvánosság előtt a jogkövető tartalomszolgáltatás elterjedése és védelme érdekében, beleértve ebbe mind a fizetős, mind az ingyenes/közhasznú tartalomszolgáltatásokat;
- fellép a csatlakozók érdekeinek képviseletében a szakmát érintő jogalkotási kérdésekben;
- fórumot biztosít arra, hogy a résztvevők összehangolják tevékenységüket a hatékony, közös fellépés érdekében;
- közös akciókat szervez, pl. összehangolja a tagok megjelenését könyvkiállításokon;
- nemzetközi kapcsolatokat tart fenn;
- figyelemmel kíséri, elemzi az e-könyvvilág fejlődését, az új kommunikációs eszközök megjelenését.
Az első aláírók nem annyira rövid listája meglehetősen heterogén, éppezért kifejezetten előremutatónak tartom, hogy az alapító tagok, zömében kiadók és forgalmazók, végre le tudtak ülni egy asztalhoz, és elkezdték legalább a közös gondolkodást a témáról. Nem lesz egyszerű a dolog, mert nem csak üzleti vállalkozások jelezték csatlakozási szándékukat (akik nettó versenytársak ugye), hanem nonprofit szervezetek, alapítványok, könyvtári intézmények is beszállóban vannak ebbe az együttműködésbe. A (fél)civil szférát is képviseljük már hárman a Kindlevarázs bloggal és a Könyvkonnektorral. Nyilván mindenkinek vannak saját tervei és elképzelései, de a "legkisebb közös többszöröst" talán már megtaláltuk.
Kis szines: a "legkisebb közös többszörös" kifejezést Kocsis András Sándor, az MKKE elnöke dobta be, aki szintén teljesen pozitívan áll az ügyhöz. Innen nézve: "a papírosok" nem félnek a "villanyosoktól" ;-)
Szóval kedves barátaim, végre a szakma is felismerni látszik, hogy egymagában senki nem tudja megváltani a világot, de talán pont egy ilyen laza konglomerátumnak van esélye arra, hogy értelmesebb struktúrát alakítson ki, mint az oly sok fórumon kritizált papírkönyv-terjesztés.
A formáció annyira új, hogy még "érződik a nyomdafesték szaga" az alapító dokumentumon, ezért sem részletes programot, de még egy árva logót sem tudok prezentálni. Ellenben az már látszik, hogy iszonyú nagy a lelkesedés, kezdetnek a sok résztvevő, az alapvető kommunikációs csatornák (levlisták, találkozók stb.) kialakításán túl máris elkezdte összehordani azt a sok-sok érdekes, ámde eldugott információt, ami fontos lehet egy sikeres piackialakításai stratégia megalkotásához. Pl. hogy konkrétan kik és hány kereskedelmi címet adtak már ki, mennyi e-könyv megjelenítésre képes eszköz van a fogyasztóknál, és azok milyenek, hogyan próbál lobbizni a francia kormány szerte Európában az e-könyvek ÁFÁjának a csökkentéséért (innen is küldöm nekik a blog pirospontját), stb.
Az ugye megvolt mindenkinek, hogy a franciáknál 7% (más források szerint 5.5%), Luxemburgban pedig 3% lett az e-könyvek ÁFÁja? Kaptak is az arcukba egy jó kis kötelességszegési eljárást :-( És ha nem válaszolnak valami okosat egy hónap alatt, akár büntetés is lehet a dologból. (Azt vajon hogyan fogják kiszámolni?). Úgyhogy az Európai Bizottságnak jár a blog feketepontja.
Az egyesülés teljesen nyílt, tevékenysége és tagjai ismerhetőek, csatlakozni az alapelvek és célok elfogadásával lehet.
Remélem, nem olyan lesz, mint a magyar foci, amiről kb. Irapuato óta mondogatják, hogy "valami megmozdult". Persze ettől szurkolni azért még lehet ;-)
Utolsó kommentek