Intro
Egy éves múlt a blog, és milyen év van mögöttünk? Az évet még egy gyártó egyetlen tipusával kezdtük, már ami a hivatalos magyar jelenlétet illeti, aztán elkezdtek jönni a bejelentések, és szép lassan amellett, hogy új versenyzők is felbukkantak (T-Com, Sony, iRiver), az internetes rendelések is kezdtek kiszámíthatóbbá válni. Szóval, aki olvasóhóz akart jutni, az már megtehette, ha nagyon akarta. De mit hoz 2010? Ez itt a kérdés.
Vasak
Erős kezdés volt a CES, ahol olyan régi adósságkat is sikerült törleszteni, mint a Que, és kezdtek föltünedezni az izgalmasnál izgalmasabb új eszközök. Néhányat már sikerült bemutatnunk (Onyx, iRex DR800), és igyekszünk lépést tartani az újdonságokkal. Ezekből lenne a 2010-es év áttörése? Személyes véleményem szerint nem, még akkor sem, ha mindenféle durva - bár tisztán technológiai - újításra vállalkoznak. Az érintőkijelző, a hajlékony kijelző, vagy bármi, ami a Wizplexet versenyhelyzetbe hozzá remek dolog, de kevés. Ami kell egy nagy dobáshoz (mondjuk a Kindle sikerének az ismétléshez) valami más kell, üzleti modell, és írdatlan tartalombázis. Erre most egy komoly esélyes látszik, az iPad. Annyira forró a téma, hogy lesz róla részletes poszt is. És még ki sem jöhetett az iPad, máris ott tolonganak az alig kevésbé potens versenytársak a nyakán. Ki lesz 2010 nagy nyertese az olvasók piacán?
Formátumok
Lassan lassan tisztul a kép. Mára gyakorlatilag két versenyző maradt lábon. A mobipocket az öregebb, szépen beágyazódott az Amazon üzleti modelljébe. Személyesen nagyon szeretem, korrektúrázni, PDA-n olvasni még mindig ez a legjobb. De már az Amazonnál is csak félgőzzel nyomják, a gyári fórumhoz majd két éve nem szól hozzá fejlesztő, nemhogy új funkciók nincsenek, de a régieket is veszik kifelé. (V.ö. Mobipocket Desktop vs Kindle for PC)
Az ePub új, elveiben, filozófiájában modern és nyílt. Lassan már normális eszközök is akadnak hozzá, amivel elő lehet őket állítani. Az olvasók egyre jobban kezelik, bizonyos eszközökön már annotálni is lehet őket. Ha majd lesz normális és funkciógazdag PC-s olvasó, akkor talán nem fog annyira fájni a prc térvesztése. (V.ö. Mobipocket Desktop vs Adobe Digital Editions)
A kérdés, átáll-e az Amazon ePubra, ha igen mikor, és milyen feltételekkel? Vagy pedig jönnek a tabletek, és radikálisan újrarajzolják a formátumtérképet a színes-szagos interaktív élményparádéval?
Tartalmak
Ezen a fronton várom az igazi ébredést Magyarországon. Eddig csak a kispályások elszigetelt, és szabványosnak kevéssé mondható kísérletei jelezték, hogy vannak olyanok, akik beszállnának a kereskedelmi tartalomszolgáltatásba, de igazi áttörést nem láttunk a nagy nevektől (T-com, Bookline) sem. Talán most. Egy erős páros már bejelentette a színrelépését, és amennyire meg lehet ítélni, "komolyak a szándékaik". És ők még nem is a legnagyobbak. A másik kettő is tervez valami hasonlót? Vagy a maradék független kiadók lövik majd oldalba a mostani terjesztői gépezetet? Akinek híre, tippje, fülese, megérzése van, az ne habozzon megosztani :-)
Verdikt?
Olvtársak! Poroljátok le a kristálygömböket, csomagoljátok ki a tarot-paklikat, és nézzetek bele, mi lesz a tuti 2010-ben? Várjunk, vagy vegyünk? Ha vegyünk, akkor mit? Lehet tippelgetni bátran, és egy év múlva derülhetünk vagy ámulhatunk a mai mondásokon.
Utolsó kommentek