Intro
Egy kedves kis magyar kompánia, a Netkorzó is úgy érzi már, ideje belevágni az e-könyv bizniszbe, és felvették a kapocsolatot a CES postban is emlegetett Onyx Internationallel. A tesztkészüléket rám bízták egy hétvégére (köszönet érte), és én jól meg is hajtottam.
UPDATE, március 9: Már a Koobe Magyarországnál is előrendelhető ez az olvasó.
Vas
Az olvasó formavilága erősen hajaz a iPodra/iPhone-ra. Mattra eloxált alumínium hátlap, szintén matt, de a Kindle-t idéző kellemes műanyag front. Reset gomb nincs (bár néha jó lett volna, vagy csak a timeouthoz nem volt türelmem). Két négyirányú, koncentrikus gyűrűforma billenőkapcsoló középen egy OK gombbal alkotja a "gombolós" vezérlést. Szokni kell, és néha kicsit zavaró, hogy hogyan változnak a funkciók (pl. a VISSZA és a VISSZAFELÉ néha ugyanazt jelenti, néha nem), de ezzel együtt gyakorlatilag a teljes funkcionalitás elérhető ezekkel a gombokkal.
Fontos még, hogy a Boox60 szokásos 6"-os eInk kijelzője alatt ott lapul még egy WACOM tablet, ami azt jelenti, hogy a kontraszt változatlansága mellett érintőkijelző van, már ameddig megvan az eredeti stylusunk (ceruzánk). Bármi mással masszírozva a kijelző nem csinál semmit. És nem tudom hogy csinálták, de ez a szerkentyű messze gyorsabb bármilyen eInk eszköznél, ami valaha a kezemben volt. Nem PDA sebesség még, de majdnem. Ez igaz a rendszerbetöltésre is, abszolút barátságos, alig marad el a Koobe-tól.
Van még egy WiFi illesztés, ami publikus (védelem nélküli) hálózatra gond nélkül fölkapaszkodik, sőt elvileg a WEP-et és WPA-t is ismeri, de a mostani firmware valamiért nem tudott IP címet venni a routeremtől, ha a hálózaton volt titkosítás.
Az összes interface szabványos, adatot és tápot mini USB-n tud kapni, memóriából SD/SDHC bővítés lehetséges, hangot pedig egy 3,5 mm-es jack aljzat szolgáltat.
Részletes műszaki információk a vasról itt olvashatók.
Apróság talán, de a tesztpéldány védőtokja teljesen fehér és bőrszerű. Ez egyrészt valószínűleg piszkolódni fog, másrészt az olvasó hajlamos volt csúszkálni benne. Egy szilárd kötés a la Kindle vagy Koobe szerintem szerencsésebb választás lett volna, de sajnos ilyenre sem aljzat, sem horony nem található az eszközön. A másik tokkal kapcsolatos megfigyelés, hogy ha rajta van az olvasón, akkor egykezes fogásnál nem lehet az összes gombot elérni, és csak jobbal lehet használni, mert a balkezes tartásnál nem tudunk előre lapozni.
Felület
Az ONYX tervezőinek sikerült egy konzervatív, ám annál használhatóbb grafikus felületet rakni a szerkezetre. Egyszerűségéről inkább valami SourceForge fejlesztés, vagy egy ezeréves Nokia mobiltelefon ugrik be, nem a mostani csillogó-villogó GUI-k, de teljesen és kényelmesen használható a mellékelt böködő pálcikával, vagy akár csak a gombokra hagyatkozva. Ha épp nem olvasunk, a fölső sorban egy kis tájékoztató látható, hogy a folderhierarchiában épp merre járunk. Az alsó sor mindig látszik, a zöme egy kattintható (bökhető) "progress bar", (ha valakinek van erre szép magyar szava, az ne habozzon megosztani), egy kezdőpont a ceruzás manővereknek, és némi státuszinfó, hogy épp milyen funkció működik (annotálás, firkálás, görgetes stb.), meg egy ikon az óra és az akku eléréséhez.
A felület jól használható és magától értetődő, de magyarul nem tud, és inkább valamilyen számítógépszerűséget idéz, nem "civil", nem túl barátságos azokhoz, akik amúgy nem sűrűn dolgoznak géppel. Ez azért szembeötlő, mert amúgy a külcsín erősen idézi az olyan felhasználóbarát eszközöket, mint a Kindle vagy az iPod.
Sőt, az alkönyvárakat épp úgy teleszemeteli rendszerkönyvtárakkal, mint egy igazi mac (csak nem .DStore-nak, hanem .onyx-nak hívják őket). Ráadásnak megtalálta az SD kártyán tartott fontjaimat, és azokat kérdezés nélkül használatba is vette (installálta magának).
Ráadásul az SDK publikus, várható hogy lesznek rá alkalmazások, és sufniban készült firmware-ek, hasonlóan a Jinke klasszikusaihoz.
Formátumok
Ami kellemes érzést a felület rusztikusságval esetleg elveszít a Boox60, azt bizony a formátumtámogatással rendesen ellensúlyozza. Először is (majdnem) minden formátumot fölismer, ami szóba jöhet. A "majdnem" a doc támogatás hiánya miatt van, de ez abszolút túlélhető.
Minden általam vizsgált szöveges formátumra igaz, hogy működik a keresés (igaz, ékezetes betűt itt nem tudunk megadni), a könyvjelzőzés és a szótárintegráció, bár ez utóbbihoz egy szótárállomány is kelleni fog, most momentán hiányzott. A html és chm kivételével működött a direkt lapszámra ugrás. Minden formátumnál volt legalább 5 különböző betűméret, ahol pedig a betűtipus nincs beégetve (úgy, mint az epubnál és pdf-nél), ott kellemesen nagy szabadsággal lehet válogatni a fontok között. Ugyanezeknél a lebegő fontos formátumoknál vagy tízféle kódolásból lehet választani az UTF-7-től az UTF16BE-n keresztül auz ISO-8859-2-ig. Ezért aztán simán viszi az az ékezethelyes karaktereket, ha nem elsőre, akkor a helyes encoding megtalálása után. Nézzük a részleteket.
TXT
Simán viszi, valahogy próbál heading logikát keresni benne. Nem jöttem rá, hogy ez min alapszik.
RTF
Látszanak a dőlt és félkövér karakterek, de a táblázatok nem. Nincs sorkizárás, sem tartalomjegyzék. Viszont a kódolási rugalmasság miatt hibátlanul látszanak az ékezetek, konverzió nélkül is.
HTML
Na ez egy fura állatfaj. Nem olvasó alkalmazás van hozzá, hanem egy fapados browser. Ennek megfelelően a könyvméretű html-eket a többi formátumhoz képest évekig parsolja. Nincs kódolásváltás, ezt nem értem miért, viszont a linkekre a maguk teljességében el tud ugrani, hálózati kapcsolat (WiFi) megléte esetén ki az internetre is. Progress bar van, lapra ugrás nincs.
Ami érdekes, hogy képes flash tartalom megjelenítésére (!) bár a youtube nem meglepő módon kifogott rajta. A fapad arra vonatkozik, hogy ha már működik (és tényleg működik) egy értelmes böngésző a vason, akkor legyen már pár megszokott eszköz, címsor, kedvencek és history is például, és ne a google-ból kelljen mindenhova elugrani.
PRC (mobi)
Sajnos látszik a prc alkonya, ugyanis már az alapfunkcionalitás is elég felemásra sikerült. Szemben az általam ismert összes PRC implementációval, a tartalomjegyzék nem elérhető a GUI-ról. Mivel azt a Creator odarakja a publikáció végére, ha odakattintunk akkor használható, de ez így elég karcsú.
A mostani firmware-ben ráadásul van két kritikus hiba. Az egyik, hogy a mobi parser a <br/> taget nem érzékeli sordobásnak, az így tagolt szövegek gyönyörűen összefolynak. A másik, hogy a css-sel vezérelt formátumállításokat (pl. a fejezetcímek egységes ábrázolását, ez nálam középre igazítás egy új lap tetején) szintén nem tudja értelmezni.
Viszont 15 különböző fontméretből válaszhatunk, illetve be lehet kapcsolni, hogy a teljes szöveg legyen dőlt és/vagy félkövér. Ez utóbbi apróbb és/vagy vékonyabb fontfavorit használatakor jól jöhet.
EPUB
Az idáig látott legjobb Adobe alapú parser. A Boox60 ugyanúgy nem tud mit kezdeni az ékezetekkel ha nincs beágyazva a szükséges font, de már képes a szövegkiemelésre, és a kiemelések listázására! Hallelúja! És természetesen van közvetlen ugrás a tartalomjegyzékre. Ezenkívül megdöbbentő sebességgel nyitotta meg a Divina Comediát a maga 35 megájával, igaz, amikor az elején lévő tartalomjegyzékből ugrani kellett, azért már nekiállt komolyan homokórázni.
Egy kisebb javítanivaló azért akad, a két legkisebb betűméret között túl nagy az ugrás, a legnagyobb viszont epikus kijelzőteret pocsékol. Szerencsésebb lenne, ha az öt használható méret szűkebb sávban helyezkedne el, és lenne egy a mostani két legkisebb között is. A beégetett fontkészlet miatt nincs kódolási hiba, de nincs fontváltás sem.
A Boox parsereinek a csúcsa. Onnan indul, ahol az EPUB-ot abbahagyta. A szokásos szabványfunkciókon (könyvjelzőzés, szótárazás, progress bar) kívül van tartalomjegyzék és annotálás. Zoomolni két logikával tud. Egyrészt lehet a betűmérettel varázsolni, ekkor persze az eredetitől eltérve azonnal áttördel és megy a levesbe az igazítás. Vagy képként zoomol, szélességre, magasságra vagy teljes lapra, esetleg kijelölt területre. Ez esetben nem csak a szöveget lehet kiemelni, hanem konkrétan rá lehet firkálni a lapképre. A firkák eltűnnek, ha csak a fontmérettel variálunk, de előkerülnek, ha visszaállunk az eredeti lapképre.
Az egyetlen dolog, ami a totális nirvána útjában áll, hogy a 6" szerintem kicsi, hogy komolyabb tördelésű szakmai dokumentációkat visszaadjon. Akinek feltétel, hogy "igazi" zúzós pdf-ekkel dolgozzon, az szerintem jobban jár egy nagyobb kijelzővel.
Grafikus állományok
Teljesen barátságosan bánik ezekkel, már amennyire a kijelző színmélysége engedi. Zoomol, elforgat, lapoz, sőt össze is lehet ezeket az állományokat fírkálni. Nem próbáltam, de elvileg ez megy zippelt/rarolt anyagokon is.
Ugyanez előrecsomagolt lapokkal (hátterekkel) maga a jegyzetelés funkció.
Fejlesztési javaslatok
Ha valamit másképp csinálnék, azok az alábbiak lennének:
- Legfontosabb lenne a mobipocket két parserhibájának a javítása, valamint jó lenne, ha itt is látszana a tartalomjegyzék, és lehetne annotálni. WinMo-n mindez működik, sőt.
- Kellene egy fontméret az epub Small és Medium opciója közé
- Jó lenne, ha lehetne állítani a felületről a margót és a sortávot
- Nem lenne baj, ha a saját (és weboldalhoz képest óriási) html állományokat nem a böngészővel nyitná meg. (Vagy a böngészővel, de gyorsabban/előparsolva, mint az epubot)
- Ki kell javítani a titkosított hálózatokkal való problémákat
- Az is jó lenne, ha a tablet funkciót a WiFihez hasonlóan ki lehetne iktatni az energiatakarékosság végett, lévén a szövegbevitel kivételével minden működik pálcika nélkül
- Jó lenne egy sötét színű változat, kisebb, de masszívabban rögzített tokkal
Verdikt
"Elsőkönyves" gyártótól meglepően jó szerkezet, néhány borzasztóan eltalált funkcióval, nagyon jó sebességgel, és abszolút jó használhatósággal. Vannak persze gyermekbetegségek is, amiknek a zöme azért szoftverből orvosolható. Az "érintőképernyő" és a WiFi nagyon sokat dob a használhatóságon, de ne felejtsük el, hogy a komfortért üzemidővel kell fizetni. Mindkét funkció nagyságrendekkel gyorsabban aszalja az akkumlátort, mint a klasszikus kijelző.
Rekreációs olvasásra mindenképpen ajánlható, már most a piac egyik leghasználhatóbb darabja. Firmware frissítéssel, jövőre egy kis gomb-újratervezéssel szerintem errefelé, ahol a Kindle és a Nook mögött nem áll ott a bolt, a Sonykat meg praktikusan csak csempészik, könnyen a csúcsra kerülhet.
Utolsó kommentek