Megérkezett a Sony PRS-600. Szokatlanul apró dobozba volt csomagolva, egy USB kábel, egy ráhúzható kis tok, valamint némi minimális dokumentáció társaságában.
Az olvasó kibontása után az első gondolatom az volt, hogy "jesszus, ez jég hideg". A Cybook műanyag volt, érzéketlen a külső hőmérsékletre, a Sony viszont átvette a kinti hőmérsékletet.
A használatba vételéhez körülbelül 4 órányi töltés szükséges, így jelenleg csak egy "USB connected" feliratot olvasgathatok rajta.
Annyi már most is egyértelműen látszik, hogy a kijelző valóban nagyon tükröződik. A laptopok esetén ez általában csak kikapcsolt állapotban érzékelhető igazán, mivel a háttérvilágítás elnyomja a tükröződést, a Sony readeren viszont nincsen háttérvilágítás, ezért a tükröződés jóval láthatóbb.
Mivel jelenleg szürke háttér előtt látható az USB csatlakoztatást jelző ikon, a kontrasztról nem tudok még megfelelő benyomást alkotni. A Cybook-om sajnos már nincs nálam, hogy összehasonlítsam a kettőt, de a fekete talán tényleg kevésbé fekete rajta, mint azon. Ez azonban nem zavaró - ha a tükröződéssel normáis körülmények között nem lesz gond, akkor a csökkent kontraszt sem fog gondot okozni.
Külső
A Sony reader szép, és - a Cybook-al szemben - egyáltalán nem kelt gagyi benyomást. Kifejezetten jól összerakottnak és masszívnak, és a Cybook-hoz képest talán kevésbé könyv-szerűnek, "technikaibbnak" néz ki.
Az előlapon a kijelző alatt 5 gomb található: 2 lapozás, home, nagyító és options. A bal oldal teljesen üres, a jobb oldalon pedig csak a tetején kihúzható stylus található. Felul van a bekapcsoló gomb, két memóriakártya hely, és minden más az alján lett elhelyezve. Sorban: hely a csuklópántnak, reset gomb, töltés, miniUSB, fülhallgató, hangerőszabályzó.
A reset gomb már a Cybook-on is zavaró volt, mivel egy kicsi lyukban volt elhelyezve. Ha a kütyü a buszon ülve kiakadt, igen nehéz volt találni valamit, amivel megnyomhattuk a resetet. A Sony readeren a gomb még apróbb helyre lett eldugva, de a beépített stylus segítségével valószínűleg könnyedén megnyomható. Reméhetőleg kevesebbszer lesz rá szükség, mint a Cybook esetében.
Csatlakozás
Az USB csatlakoztatása után a gépen 4 új meghajtó jött létre. Az egyik a készülék saját memóriájához enged hozzáférést, kettő a memóriakártyákhoz (SD és Memory Stick) és egy "Installer for reader" meghajtó, amelyen a Sony eBook Library szoftver található. A részletes User's Guide is a readeren van.
Ha jól veszem ki, a könyveket egy kicsit elrejtve, a database\media\books alá kell majd másolni.
Ha az USB kábel csatlakoztatva van, a reader automatikusan töltődik. A töltés állapota azonban csak akkor frissül, ha teljesen elkészült - a manual szerint, ha tudni akarom, hogy hol tart, meg kell szakítanom az USB kapcsolatot...
A kijelző
A legnagyobb félelmem a kijelzővel kapcsolatban volt, és mivel jelenleg még töltés alatt van a kütyü, még nem kaptam részletes képet használhatóságáról.
Ha a fény hátulról érkezik, és megvilágít téged, a reader felülétén tükröződni fogsz. Oldalról jövő fény esetén nem jelentkezik zavaró tükröződés, ha pedig a fény hátulról jön, valószínűleg csak akkor van gond, ha belevilágít a kijelzőbe. Minden esetben igaz azonban, hogy a tükröződés miatt a kijelző kevésbé papírszerű képet ad, mint érintőkijelző nélküli társai. Hogy ez rossz dolog-e, azt valószínűleg hosszabb távú használat után lehet csak megmondani.
A kijelző érintése a HTC Herohoz képest kicsit "ragadós" hatást kelt, inkább papír-, mint üveg-szerű.
Az első pillanatok
Közel két óra alatt teljesen feltöltődött a reader. Az első tapasztalatok a kijelző éles használatával meglepően pozitívak voltak. A Cybook-hoz képest a lapozás fantasztikusan gyors, szinte valós idejű. Megszoktam már, hogy még az utolsó mondat közepe felé elkezdek lapozni, hogy időben reagáljon a készülék - itt erre biztosan nem lesz szükség.
A kontraszt valóban rosszabb, mint a Cybook-on, de ez egyáltalán nem zavaró. A tükröződések a készülék megfelelő tartásával eltüntethetőek (ilyesmire a Cybook esetében is szükség volt, bár lehet, hogy a Sony reader érzékenyebb erre). A kijelző a Cybook-al szemben nem 4, hanem 8 szürke árnyalat megjelenítésére képes, és ez látszik is a képek minőségén.
A stylussal való érintésre a kijelző gyorsan és érzékenyen reagál, ujjal való nyomkodásnál a telefonon megszokottakhoz képest erősebb nyomást igényel. Érintéskor nagyon halk zúgó hangot ad a készülék, remélem, ez normális nála. ;)
A ki-be kapcsolás a készenléti üzemmódnak köszönhetően nagyon gyors, pillanatszerű.
A rajzolási funkció meglepően jól használható, jóllehet nem áll rendelkezésre több szürke árnyalat, csak fekete-fehér képeket használhatunk.
A kicsit kusza első benyomások megosztása után most feltöltök rá néhány könyvet...
Fileok kezelése
A Cybook-al szemben, ahol a PDF-eket szinte használni sem lehetett, a Sony reader mintha csak a PDF-ek olvasására termett volna. A fileok megnyitása gyors, a beépített tartalomjegyzék használható, az ékezetek megfelelően jelennek meg, és a betűméret állításával a fileok valóban olvashatóvá alakíthatóak, a reader megfelelően újratördeli a szövegeket. Igaz, az átméretezés némileg ront az oldalszámozás használatán, mivel egy oldalszám alatt ilyenkor több oldal is található.
Ha a PDF képet is tartalmaz, az adott oldal nem lesz újratöldelve. Ilyenkor csak a Zoom in funkció használható, ahol egy csúszka segítségével tudunk belenagyítani az oldalba, majd egyszerűen navigálhatunk a nagy képen az ujjunk huzogatásával.
Egy számítógépen megfelelően működő PDF file nem jelent meg, "Invalid page!" hibaüzenetet adott.
A TXT és RTF fileok első megnyitása kifejezetten lassú, 5-6 mp-et is igényelhet. A további megnyitások alkalmával már nem kell ennyit várni. Az ő és ű betűk mindkét formátumban kalaposan jelennek meg, de más problémát nem találtam használatuk során.
Éles használat - olvasás
Az éles teszt során egy Cybook-on félbehagyott angol nyelvű könyv olvasását folytattam. A szótárhasználat először eszembe se jutott, amikor azonban igen, hamarosan azt vettem észre, hogy folyamatosan a stylussal a kezemben olvasok. Ujjal rákattintani a szavakra ugyanis nehezebb, és az érintőfelülettel való lapozás se mindig sikerül elsőre - a stylus azonban nagyon kényelmesen használható. A szótár fantasztikusan egyszerűen és gyorsan működik, így szívesen használtam olyan esetekben is, amikor amúgy régebben eszembe se jutott volna használata. Gyors és kényelmes, ezért az olvasási élményt nem zavarja.
A kijelző tükröződésével semmilyen gondom nem volt, és látszólag a kontraszttal sem volt probléma, gyakorlatilag mégis úgy tűnt, hogy a Cybook-hoz képest erősebb fény szükséges a kényelmes olvasáshoz. Ez lehet, hogy később gondot fog okozni - az imént például bekapcsoltam és bár a nagylámpa égett, az árnyékom a kijelzőre vetült, ezért meglehetősen nehezen volt olvasható a szöveg.
A lapozás gyors volt, és a tükröződő felület ellenére nem volt olyan érzésem, hogy valami technikai kütyüt használnék - jóllehet a Cybook ténylegesen sokkal papírszerűbb.
Kinek éri meg?
E rövid tapasztalatok alapján úgy tűnik, a Sony PRS-600 jól szerkesztett, jól használható, kezelésében igen könyvszerű szerkezet. Ha valakinek fontos a szótárhasználat és szeret megjegyzéseket fűzni az olvasnivalójához, a kijelzővel kapcsolatos problémákat valószínűleg bőven ellensúlyozni fogják számára ezen lehetőségek. Ha ezen funkciókra kevésbé van szüksége, és az érintőfelületet csak felesleges luxusnak gondolja, valószínűleg jobb, ha elkerüli a PRS-600-at.
Nem mondom, hogy a kijelző rossz lenne. Jól olvasható, a tükröződések nem zavaróak, és ha van elég fény, a kontraszttal sincs semmi gond. Az érintőfelület nélkül azonban a kijelző megiscsak papírszerűbb. Kevesebb gond van a tükröződésekkel. Jobban olvasható félhomályban. Bár a különbség csekély, ha nincs mi ellensúlyozza, nem érdemes bevállalni a vele járó gondokat.
UPDATE: tükröződésvadász olvtársaknak itt egy illusztráció scan_dal jóvoltából. Kéretik figyelembevenni, hogy se a digitális fényképezés, se a most használatos monitorok nem igazán alkalmasak az eInk technológia képességeinek visszaadására.
Dworkyll
Utolsó kommentek