Komavary olvtárs hívta föl a figyelmet az alábbi témára. Röviden összefoglalva, a digitális jogkezelésben oly jártas Amazon a Kindle és a Stanza kapcsán lehetővé teszi ugyanannak a publikációnak a több eszközön való szinkronizált olvasását (értsd: figyeli, hogy melyiken hol tartasz!) illetve engedi a publikáció "újratöltését", ha valamilyen oknál fogva, pl hard reset, az az eszközről törlődne. A gyanútlan posztoló azonban beleszaladt abba, hogy az újratöltések száma bizony véges, sőt nem is lehet tudni, hogy pontosan hol akad el a számláló, hány új eszköz, illetve hány újratöltés után akad ki a folyamat. Ami még rosszab, az Amazon ügyfélszolgálatosai sem tudtak értelmeset és koherenset mondani, ellentmondtak egymásnak, illetve egymásra mutogattak a kiadókkal, hogy ki is dönti el a "letöltéslimitet". (Közben pedig árulják bőszen a DRM mentes mp3 zenéket)
Mármost ha abból indulunk ki, hogy bizonyos időnként kell firmware upgrade, hogy elő fog fordulni, amikor újabbra-nagyobbra cseréljük a vasat, belátható, hogy előbb utóbb mindenki belefuthat a plafonba. De miért nem lehet erről előre tudni?? Nagyon úgy fest, hogy a DRM azokat hozza kellemetlen helyzetbe (megint), akik szeretnék teljesen legálisan intézni a dolgaikat. Akinek nincs ideje, hogy az Amazon ügyfélszolgálatával hadakozzon, de szeretné a legális másolatait a le nem írt megkötések nélkül olvasni, fussa át az alábbi kisokost.
De hogy emberközeli jó hír is legyen, az Adamo Books módosította a védelmi koncepcióját, és a jelszavazósdi helyett a személyes adatokat írja bele az eladott publikációba. Szerintem ez fényévekkel korrektebb megoldás, mint az olvasók/vásárlók technológiai alapon történő túráztatása. Ha a felhasználó maga is érdekeltté válik a publikáció jogtalan terjesztésének akadályozásában, úgy, hogy a felhasználást egyébként nem korlátozza valamilyen sebezhető védelmi mechanizmus.
Utolsó kommentek