Diszklémer: nem vagyok az a kifejezett képregényfogyasztó, nem vagyok otthon a zsánerben, minden javítást, kiegészítést szivesen fogadok.
Képregényekkel még az átkosban találkoztam először, a francia munkásmozgalom legendás Pif és Herkules történeteiben, Szutyejev Vidám meséi, Dr. Justice és Rahan voltak az első témába vágó élményeim. Nem voltak rosszak, különösen mondjuk az Újvidéken kiadott Asterix és Talpraesett Tom történetek, amiknek a fordításai szerintem jobbak voltak a Magyarországon megjelentnél.
Valahogy pótszernek éreztem őket egy olyan korban, amikor hiánygazdaság volt, és nem lehetett olyan egyszerűen könyvformában hozzájutni mondjuk a Csillagok háborújához, vagy Rejtő Jenő műveihez. Rejtő Jenő képregényben és folytatásokban(!) a Fülesben... Hát nem lett a kedvencem a formátum. Aztán a kilencvenes években egyszer eljutottam egy német képregényboltba, és láttam, hogy ezt másképp is lehet. De akkorra már késő volt. Valahogy szűknek és korlátosnak éreztem a képregényeket az írott szó végtelen elképzelhetőségéhez képest.
Az új technológiákkal - elsősorban a tabletek térnyerésével - azonban úgy tűnik a képregény-szcéna is kapott egy lökést. Egyrészt a meglevő anyagokat, (amiket szorgos kezek már sok-sok éve beszkenneltek) viszonylag egyszerű az új eszközökre átrakni. Nem, a pdf nem az ideális formátum, az eszközön olvasott képregényre sem, cbz, cbr ha csak a minimumra törekszünk.
Kérdés: van külön szó magyarban a comic bookra és a graphic novelre?
Szerencsére azonban nem állt meg a világ a lapokra szerkesztett képsorozatok digitalizálásánál, hanem - mivel a technológia engedi, sőt bátorítja - olyan anyagok is a piacra kerültek, amik bár alapjaiban képregények, de nagyon sok mögöttes tartalmat is kaptak. Háttérinformációk, zene, minimálanimációk, sőt olvasói döntésen alapuló alternatív történetszálak (csak egy kicsit igényesebben kidolgozva, mint anno a Kaland-Játék-Kockázat könyvek, amiket a Zagor kiadó élesztett újra).
Nagyon érdemes megnézni például az alábbi kiadványokat, főleg hogy "beleolvasni" ingyen is lehet mindbe:
- Anomaly (van hozzá egy AR app, amivel a köny képeihez lehet háttérinfókat kapcsolni)
- Shifter
- Midnight Rises
Bevallom, ez utóbbi miatt írom ezt a posztot. Ugyanis ez az anyag újabb határt lép át a mindenféle tartalomfogyasztásban-szabadidőeltöltésben. A Midnight Rises háttértörténetül szolgál egy tabletre tervezett sci-fi shooterhez, a Midnight Starhoz, amit az idén terveznek kihozni. És olyan nevek dolgoztak rajta, mint nagy kedvencem John Scalzi, vagy Serj Tankian a System of a Dawnból.
Ha valaki tud még hasonló jóságokról, az ne tartsa magában :) Előre is köszönöm a műfaj nevében.
Utolsó kommentek