E rendhagyó postban az E-könyv olvasók blog szerzői foglalják össze gondolataikat az Amazon új, a könyvpiacot várhatóan alapjaiban megrengető kezdeményezéséről. Pro és kontra, szeret/nem szeret, jó/rossz.
A lényeg dióhéjban: az Amazon két nagy bejelentést tett. Egyrészt azt, hogy bizonyos feltételek (ár, formátum, jogtulajdon stb.) teljesülése esetén az eddig megszokott 70 (Amazon) : 30 (kiadó) javadalmazási arányt megfordítja, vagyis olcsóbb könyvekért többet kap a kiadó (nyilván az eladási ár arányában). Másrészt hamarosan megnyitja a Kindle fejlesztő környezetét, vagyis bárki írhat majd alkalmazást Kindle-re, ezzel lényegében lemásolva az Apple AppStore modelljét.
Dworkyll
Alapvetően a verseny nagy barátja vagyok, mert kikényszeríti a piaci szereplőkből, hogy valamifajta optimum felé konvergáljanak a megoldásaikkal, eltakarítja a vállalhatatlan teljesítményeket a piacról ésatöbbi. Vannak persze helyzetek, ahol a verseny nem ad optimális választ az adott kihívásra, de alapvetően hasznosnak érzem a versenyszférát.
De valahogy ez az e-könyv pálya még nem egészen mutatja a verseny (vásárlóra) áldásos hatásait. Kezdve azzal, hogy az eszközgyártóknál gyakorlatilag nincs verseny, már ami a kijelzőt illeti, folytatva azzal, hogy a formátumok (és a mögötte lévő üzleti logikák) kőkemény kizárásra játszanak, a potenciális fogyasztókat egy szerfölött kényelmetlen választásra kényszerítve: most akkor melyik DRM-mel ellátott szerkezetet vegyék? És ha a bolt (DRM) tetszik, de az eszköz nem, akkor mi van?
Az Amazon kitalált egy remek, bár zárt koncepciót, amiben nehéz nem észrevenni az Apple iTunes modelljét. A tartalomhoz jutás végtelenül egyszerű, kényelmes, és értelmes áron van (már ha az anyapiaci árakhoz nézzük). A mostani lépésével tett egy kézenfekvő de brutális lépést abba az irányba, hogy az e-könyvek fogyasztóbarátabb, értelmesebb áron jussanak el az olvasókhoz. Ez mindenképpen jó hír. De jó eséllyel egy ilyen árazás már nem nagyon fér össze a meglevő kiadói-terjesztői struktúrákkal. Amik fölött bár eljáróban van az idő, mégiscsak sokat tesznek (már ahol persze) azért hogy minőségi olvasnivalót kapjuk. Szerkesztők, korrektorok, tördelők pl. Szerkesztők és korrektorok továbbra is kellenek, a tördelőknek is lesz dolga, bár más, mint eddig. Ők eddig sem voltak agyonfizetve. Ha egy ilyen ár- és költségprés beindul, akkor annak sajnos jó eséllyel lesznek minőségbeli következményei. Hasonlóan negatívok, mint mondjuk a rendszerváltáskori könyvkiadási liberalizációnak. Ez nyílván rossz hír.
Hosszú távon meg ideje lenne berendezkedni arra a világra, hogy vannak e-könyvek, vannak instant, a teljes világot lefedő (e-)könyváruházak. A könyvek előállításának is hasonlóképpen szabványosodnia kellene lennie mint a piacuknak, a mostani kézműves módszerekkel űzött kiadás indokolatlanul drága. És amikor túllendülünk majd mostani e-liberalizáció okozta óhatatlan minőségesésen (csak gondoljuk el, boldog-boldogtalan adhat ki e-könyvet, a nyomdai megjelenés költségeinek és kockázatainak a töredékéért pl-), amikor a verseny visszakerül a formátumoktól és a egymást kizáró technológiáktól az olvasnivalók, a tartalom területére, na akkor jön majd a digitális Kánaán. Szerintem.
ViDe0
Az e-könyvek jelenlegi árai gyakran egészen viccesek, egy-egy e-könyv ára olykor akár kétszerese is lehet a papír verziónak, de még az Amazonon is találni olyat, hogy a hagyományos változat postaköltséggel együtt olcsóbban jön ki az elektronikusnál. Az Amazon mostani kikötései - könyvenként $3-$10, minimum 20% kedvezmény a papírváltozathoz képest - talán javítanak valamit a helyzeten, de még mindig kevesek ahhoz, hogy igazán megérje e-könyvet vásárolni. Papírkönyvet általában a fentihez hasonlóan minimum 20% kedvezménnyel szokás megszerezni. Ezt a kedvezményt általában az Amazon is megadja a könyv eredeti árához képest, és itthon is elérhető több webshopban is. Egy e-könyvtől többet várok, mint hogy gyorsabban megkapjam a papír változathoz képest. A papírkönyvet kölcsönadhatom, kirakhatom a polcra, eladhatom, ha már nincs szükségem rá, vagy elcserélhetem valakivel. Ahhoz, hogy minderről lemondjak, sokkal olcsóbban kellene megkapnom, mint a hagyományos, papír változatot. Annál is inkább, mert Amerikában és az UK-ban már működnek elektronikus könyvtárak is, ahol az e-könyveket a hagyományos könyvtárakhoz hasonlóan kölcsönözhetem ki. Márpedig egy e-könyv esetén meglehetősen kicsi a különbség aközött, hogy a könyv valóban az enyém (főleg, ha DRM-es), vagy ha szükségem van rá, kivehetem az e-könyvtárból egy hétre.
Lehet, hogy igénytelen vagyok, de a külsőnél a tartalom sokkal jobban szokott érdekelni, és általában semmi bajom azzal, ha az e-könyvem sima, formázás nélküli TXT-ben olvasom. Márpedig a fizetős e-könyveknek - tetszik vagy nem - fel kell venniük a versenyt a talán kevésbé jól formázott warez könyvekkel is. Erre szerencsére van mód. A Kindle és a hasonló, net eléréssel rendelkező kütyük segítségével az új könyvek beszerzése roppant egyszerű. Sokkal egyszerűbb, mint gép elé ülni, keresgélni a könyvet különböző oldalakon, letölteni valamilyen kétes, körülményes szolgáltatáson keresztül, szükség esetén konvertálgatni, összekötni a gépet az olvasóval, és reménykedni, hogy nem hiányzik egy oldal sem a műből. Ráadásul a könyv megjelenése után rögtön az enyém lehet, ami néhány mű esetén különösen pozitív dolog. Így azt mondanám, a megjelenés után max. $7 körül, pár hónappal később pedig max. $4-os áron már talán szívesen rendelnék tőlük könyveket. $2-$3 körül pedig akár gondolkodás nélkül is. Főleg, ha tudnám, hogy ennek nagy része a szerzőhöz kerül (ami most nyilvánvalóan nincs így).
Bár az általam írott árak túlságosan elszálltnak tűnhetnek, úgy gondolom, hogy hosszú távon hasonló árakkal fogunk majd találkozni. Mindez persze még igen messze van - a jelenlegi felállás mellett az Amazon lépése tehát kifejezetten örömteljesnek mondható.
A hír másik fele - a Kindle fejlesztői környezetének megnyitása - rövid távon sokkal többeket érinthet. Remélem, hamarosan követi őt a Sony, és a többi gyártó is...
Komavary
Az Amazon előre menekült. Rövid távon úgy látszik, ezzel mi, az olvasók járunk jól (szaporodnak az olcsó ekönyvek), hosszútávon viszont ez lehet az első jele annak, hogy a könyvpiac teljesen átalakul. Az Amazon eddigi feltételeihez képest úgy látszik, jobban járnak az írók, a kiadók, de biztos-e ez?
Először is, feltétellé teszik a nemzetközi terjesztést. Ez nekünk, nem-amerikaiknak jó, viszont még egy lépéssel közelebb visz ahhoz, hogy megszűnjön a több részre osztott angolszász könyvpiac, ahol egy könyv jogai külön kelnek el pl. az Egyesült Királyságban és külön Észak-Amerikában. Ez az íróknak rossz.
Másodszor,a gyorsan tíz dollár alá kényszerítéssel - hiába kapnak többet arányaiban - rosszabbul járhatnak a kiadók, mint a jelenlegi modellel (Keményfedeles kiadás/drága ekönyv - puhafedeles kiadás/olcsó ekönyv).
Amennyiben az Amazon-modell elterjed, megszületnek az első cégek, amelyek egyetlen írót, vagy egy szűk írói csoportot menedzselnek - hiszen ha ki lehet váltani a kiadót, a bevétel megtöbbszöröződhet. (Érdeme ennek kapcsán elolvasni Robert J. Sawyer bejegyzését és a kialakult beszélgetést.)
Kérdés, hogy mi lesz a "kicsikkel"? Ki válogatja ki a magánkiadású regények tengeréből az olvasható darabokat? Hányan fogják abbahagyni az írást, akik ebben a modellben már nem keresnek annyit, hogy megéljenek belőle?
A másik hír hallatán is szkeptikus vagyok: nem hiszem, hogy egy könyvolvasó elárasztása alkalmazásokkal sok jót hozna. (Ehhez hozzá kell tenni, hogy a könyvolvasót én egy egycélú eszköznek tekintem: lehessen rajta könyvet olvasni.) Ráadásul az Amazon az Apple útját járja: így szinte biztosak lehetünk benne, hogy dögivel lesznek pl.könyves közösségi szolgáltatások, de olyan programot, amely egy jelenleg hiányzó formátumot tesz olvashatóvá a Kindlen, keresve sem találunk majd.
Az Amazon előre menekült. Boltját a könyves iTunessé, a Kindlét a könyvek iPhonejává akarja tenni. Az lesz majd az igazán érdekes, ha megjelenik a könyves Nexus One.
Professzore
A közgazdaságtan és a marketing is ismeri azt a piaci szereplőt, aki saját erejének tudatában olyan lépésre szánja el magát, amellyel reményei szerint durva piacszerzést tud realizálni. Az Amazon is így tervez eljárni. Ehhez persze az kell, hogy sikerüljön kivernie a kiadókból mindazt, amire szükség van a modell működéséhez. A nagy kérdés azonban nem az, hogy a piacot ez miként fogja befolyásolni, hanem az, hogy nekünk, olvasóknak jó lesz-e mindez vagy sem. És erre a kérdésre most azt tudom csak mondani: valószínű, hogy inkább rossz. A kiadói oldalon megjelenő alacsonyabb árak csak arányosan nagyobb értékesítési volumen mellett hozzák ugyanazt az eredményt, márpedig rövid távon durva emelkedésre nem lehet számítani: az átmenetileg hiányzó pénzt pedig a minőség szándékos rontásával lehet elsősorban fedezni. Az pedig nekünk, olvasóknak nem jó. Aztán hogy is van az, hogy olcsó könyvnél jó a 30 az Amazonnak, 70 a kiadónak elv, a drágánál meg nem? És vajon mi lesz az európai tartalomszolgáltatókkal, akik eddig is a saját (magasabb) végfelhasználói áraikkal dolgoztak és egyébként jó előre megvették egy csomó könyv kiadási jogát? Simán tönkremennek? A szerencse az, hogy ez alighanem az Amazon aduásza volt. Innentől a többiek, gatyájuk egyidejű felkötése mellett jöhetnek a többi erős lappal. No, az lesz majd jó nekünk, olvasóknak.
Utolsó kommentek