Intro
A klasszikus papírkönyvek, és a(z egyelőre csak ideákban létező) ideális e-könyvek között bizony széles a spektrum. Mivel valószínűsíthető, hogy a ma papírkiadói lesznel a holnap e-kiadói, nézzük meg merre felé keresik az ösvényt az e-kiadás szép új világa felé. Egy két versenyzőről már volt alkalmunk beszámolni, most két újabb izgalmas kezdeményezést szeretnék bemutatni.
Az látszik, hogy a "papír-eredet" meglehetősen rányomja a bélyegét ezekre a "szárnypróbálgatásokra", mert a versenyzők valami miatt csak egyetlen formátummal, a pdf-fel hajlandók foglalkozni. Ez elég rosz hír, mert ugyan a pdf így vagy úgy megjeleníthető az olvasóeszközökön, de ha nem az adott képmértere lettek optimalizálva (márpedig szerencsére nem egy méretben léteznek ezek az olvasók), akkor bizony lesznek kényelmetlenségek, ha egyáltalán meg lehet őket nyitni a DRM "ellenére".
Mert a másik általános megfigyelés, hogy jó vastag technikai DRM-mel próbálják az amúgy is bátorításra szoruló olvasók életét bonyolítani. Csak pdf, erősen limitált választék és felhasználhatóság, nem annyira bíztatóak.
Pedig ennek nem kéne így lennie. Egyfelől már Adamoék is hamar belátták, hogy a technikai DRM csak elriasztja a reménybeli olvasókat, sokkal barátságosabb, ha egyszerűen a felhasználó adatait szépen befűzik az amúgy is személyre szabottan készülő publikációba. Másfelől ha már létezik az ügyfelet tartalommal kiszolgáló "gép", akkor nincs komoly akadálya annak hogy még két formátumot is fölvegyenek a portfólióba, a prc-t és az epubot, ezek legalább valamelyikét a ma elérhető értelmes eszközök (PDA-k, okostelefonok, dedikált olvasók) támogatják szépen. Azaz a "formátumháború" föloldása egyelőre nem más, mint hozzáférhetővé tenni az anyagokat ebben a három formátumban. Ha egy van, a másik kettőt mellétenni minimális költséggel lehet.
Lám, olyan harmatos kezdők, mint pl az O'Reilly is simán meg tudták oldani. DRM mentes, sok formátum és garancia arra, hogy a megvásárolt publikációknak frissítik a formátumát! Na így kéne ezt.
Fapados könyv
Mai első versenyzőnk a Fapadoskönyv.hu. Érdekességük, hogy igazából nem is e-könyv-kiadó, mert a pdf formátum, és a villanyon olvashatóság csak "mellékhatás". A Fapadoskönyv igazából otthoni (egyszer!) nyomtatásra betördelt, és DRM-mel jól bekorlátozott pdf-eket kínál teljesen értelmes árakon. Azaz a klasszikus terjesztés vitorlájából próbálják kifogni a szelet. Nagy kérdés persze, hogy becsületes patron- vagy tonervásárlás, és nem a munkahelyi printerek szénné hajtása esetén mennyibe is fog kerülni az így nyomtatott könyv. Az is igaz persze, hogy a világ eldugottabb vagy távolabbi sarkaiba így könyvet juttatni vélhetőleg olcsóbb és/vagy gyorsabb, mint bumlizni/postázni.
A csapat amúgy meglehetősen elszánt és világos képpel rendelkezik arról, hogy hogyan is akarja ezt az ügyet csinálni. Aktívan keresik pl. a lejárt védettségű és az elérhető jogtulajdonosú műveket, amiket maguk digitalizálnak. Ebből persze akadnak érdekes következmények, mert a lejárt védettségű művekből elég sok ott van a MEK-en, ingyen. Ergo a fapadoskönyv a "formát", a tördelést árulja.
Itt olvasható egy interjú az egyik szakmai vezetővel. Az itt olvasható kommentekben pedig már civilek próbálták perspektívába helyezni.
Syllabux
A másik versenyző sikerrel pályázhatna a legeredetibb e-kiadó címre. Ők nem lacafacáznak a formátumokkal, kitaláltak egy újat, a kiterjesztése pkd, és valami java alapú olvasót adnak hozzá. Valamiért csak a beszámolót találtam meg róla, magát a letöltési linket nem. Ez így érdekes lesz, mert ha jól dekódolom, a mobil olvasást éppen nem támogatják, csak a JRE képes gépeken.
Cserébe a egy faék egyszerűségű üzleti modellel felezik a profitot (!) a feltöltővel, nem az árbevételt, azaz némi költségelszámolási tréfával lehet itt érdekes számokat produkálni. Olyan egetverő költségeknek persze nem kéne lenni, hiszen a feltöltőnek illik gondoskodni gyakorlatilag mindenről, kezdve a megállapodással az esetleges jogtulajdonossal, folytatva a formázással/tördeléssel. Mondjuk ebből a szempontból igen lakonikus az oldal, a súgó csak és kizárólag a fizetéssel foglalkozik, a formai követelményekről, vagy épp az olvasórendszerről magáról egy betű sem szól.
Azt hihetné az óvatlan arrajáró, hogy egy szerkesztés alatti oldalról van szó, de Építés alatt táblát egyet sem láttam. Működik viszont az ingyenes betekintés a fent lévő könyvekre (mind a kettőre), igaz csak a szöveg látszik, tipográfia, vagy a végső olvasási élményre utaló dolog nem.
Summázat
A jó hír, hogy ezek a kezdeményezések, legalább csírájukban tartalmazzák azokat a komponenseket, ami egy majdani sikeres e-könyváruházhoz/kiadóhoz kellenek: katalógust, visszajelzési lehetőséggel, egy webáruházat fizetéskezeléssel - valamint kifejezetten fogyasztóbarát árakkal -, elektronikus publikációk managementjét. A részletekben még elég sok sebből véreznek, kezdve az kínálattal, folytatva a formátumbéli kihívásokkal. Reméljük, hogy ezek idővel változni fognak, és az olvasókra lesz értelmes, legális és megfizethető tartalom is.
Köszönet Komavary és ScanDal olvtársaknak a tippekért.
Utolsó kommentek