Kedves barátaim az Úrban,
amint az ígértem még decemberben, február elején megtartottuk a kis pizzázásunkat a szépségverseny győzteseivel, meg egy két szakmabéli vendéggel, sub rosa. Önmagában talán ez nem olyan nagy durranás, gondolom más is evett már jó pizzát, de az vélhetőleg egy fokkal ritkább, hogy kifejezett versenytársak ültek egy asztalnál, és nem hogy nem vették egymás vérét, de kifejezetten konstruktív és előremutató volt a társalgás.
A világot – még – nem váltottuk meg, de találtunk néhány pontot, amivel mindannyian egyet tudtunk érteni, és amiből remélem mindenki fog majd a nem túl távoli jövőben profitálni.
Alapvetően – micsoda meglepetés – az ekönyvek és az ő minőségük körül forgott a beszélgetés. Mivel forgalmazók is ültek az asztalnál, kifejezetten érdekes trendek is szóba kerültek. Egy-két éve még az lett volna a központi téma, hogy "alig akad friss tartalom, senki nem jön ki újdonságokkal elektronikusan". Ez, hála istennek, mára már múlni látszik. Most az jön, hogy boldog-boldogtalan nekiáll ekönyvet gyártani ("maraggyá má', szév esz az atlantiszba' , oszt jó napot!") akiknek nem hogy ekönyves, de még sima könyves tapasztalatuk sincsen túl sok. És elkezdenek felbukkanni, sőt özönleni olyan anyagok, amiket jóérzésű forgalmazó vagy nem mer, vagy nem akar, vagy nem tud beengedni a boltjába.
A szövegcentrikus-tartalmi minőség biztosítását továbbra is meghagynám az avatott kezű bölcsészmérnököknek, hálás lehet az ország, hogy annyi kiváló, a nyelvet magas fokon művelő szerkesztő dolgozik errefelé. Komolyan.
Ellenben a formai-technikai-technológiai témában talán ez a blog, és a blog körül kialakult értő közösség is tud építő lenni. Az egyik ilyen ilyen, hogy megpróbálunk definiálni egy "minimálszabványt", hogy milyen formai - technológiai elvárások vannak minimálisan egy forgalmazásra szánt ekönyvvel szemben. Ennek az első változata egy blogposzt lesz itt hamarosan, amit persze szokás szerint lehet bőszen kommentelni.
A másik, hogy kicsit később, de még szintén tavasszal, elkezdünk összerakni egy wikit, ahol gyűlhet egy "márkafüggetlen" tudásbázis, hogy például az újonnan piacra lépők ne essenek bele azokba a gyermekbetegségekbe, amiket az előttük járók már megéltek, fogyasztói szempontból teljesen fölöslegesen. Aki érez magában kedvet, hogy egy ilyen "szak-wikibe" szócikkeket írogasson, az nyugodtan tegye fel a kezét a hozzászólások között.
Szóval maradjanak velünk, és ígérjük: idén karácsonykor sokkal több és jobb ekönyv lesz majd a piacon! :-) (Közben meg találjuk ki, hogy az idén milyen alapon fogunk pizzázni ;-)
Utolsó kommentek