Lassan a fejlett világ is utoléri kis hazánkat, és egyre többen gondolják úgy "odaát is", hogy nem éri meg, ellenben kontraproduktív a DRM-mel vergődni.
A TOR most ünnepli, hogy egy éve lemondott a DRM-ről. És már egy éve is voltak adatok, hogy a bookwarez nem feltétlenül árt a biznisznek:
...Data that we collected for the titles O’Reilly put out showed a net lift in sales for books that had been pirated. So, it actually spurred, not hurt, sales....
És azt is tudjuk, hogy a torrentezők nettó többet költenek tartalomvásárlásra, mint a nem warezolók, legalábbis a nagyvilágban. Biztos tennék ezt Magyarországon is, ha lenne mit, ugye.
Most a TOR szerényen csak annyit mond:
we’ve seen no discernible increase in piracy on any of our titles, despite them being DRM-free for nearly a year.
és érdemes megnézni a kommenteket is. A mi előnyünk annyi, hogy Magyarországon, legalábbis DRM szempontból ez megy már szerencsére vagy két éve.
Most már csak az a nagy kérdés, hogy ha odakint is belátják, hogy a fizikai DRM kontraproduktív, Magyarországon meg bejáratott a "puha-DRM", (angolul social-DRM, bár nem engedtem meg nekik, hogy lefordítsák ;-), akkor mi a fittyefenéért nem engedik meg, hogy egy az egyben lehessen puha DRM-mel adni mondjuk a Fraktálherceget?
További érdekes olvasnivalók a témában a Publishers Weekly-n, a tippért pedig köszönet Norbinak a Lex Copyrighttól, aki nem keveset tesz azért, hogy jöjjenek azok a fránya e-jogok a külföldi irodalom mellé.
Utolsó kommentek