Apple felhasználónak lenni - ebben egészen biztos vagyok - életforma és szemléletmód is. Vannak dolgok amik csak almás vason futnak, más dolgok meg csak almáson nem. Az elmúlt hetekben úgy tűnik jó csillagok jártak az apple felhasználókra, mert két dolog is megjelent a radaron, ami nekik jelent előrelépést.
Marvin
Ez egy remek, nem annyira régi olvasó alkalmazás iOS-re, pontosabban iPadre. DRM mentes epubot lehet vele olvasni. Egyfelől iszonyatosan tudja szabályozni az olvasási képet (margók, sortáv, fontok), és végre eljutott oda egy app, hogy szines kijelző van alatta, nem csak három színből lehet kiválasztani a papír színét (fekete, fehér, szépia), hanem nagyon sokból. A diszkrét színválasztás mellett csúszkával (vagy simítással) szabályozható a fényerő, a kontraszt, és a melegség! Tökéletesen az aktuális fényviszonyokra és egyéni igényekre lehet szabni az oldalképet. Egy kis hibáját találtam eddig, hogy a könyvekbe ágyazott fontokat most nem kezeli, a több font használatot ezért a törzsszövegben nem támogatja. Remélem, ezt hamarosan kinövi. Érdemes egyébként nem sokat szüttyögni a letöltéssel, mert most még ingyenes, de pletykálják, hogy fizetős lesz.
A másik nagy erénye a programnak, hogy szédületesen (amúgy Goodreaderesen ;-) támogatja a saját anyagok feltöltését. Lehet dropbox accountal integrálni, van saját web-böngészője, de nagy előszeretettel dolgozik Calibre szerverekről is.
Van még egy csomó különleges képessége, pl. angol nyelvű szövegelemzés, amivel végigbogarássza a szereplőket, ezeket még csak kicsit teszteltem. Nagyon aranyos, ahogy kigyűjti a nagybetűs szavakat és az ő gyakoriságaikat, jól csőbe lehet húzni egy egyes szám első személyes szöveggel.
Itt e MobileRead fórum, ahol az alkotójával lehet beszélgetni. Letölteni innen lehet, a tippért köszönet ScanDalnak.
Scida
Amikor az iTunes találkozik a Collection Managerrel. A Touch előtti Kindle-k collectionjait kiválóan lehet már jó ideje rendezgetni egy ingyenes programmal, de az csak PC-n fut. Akinek Mac a platformja és Kindle-ön olvas, annak más kell. Van ugyan Calibre is OSX-re is, sőt még olyan MacBook tulajdonost is ismerek, aki szereti, de logikájában, vizuális világában nem annyira illeszkedik bele a klasszikus OSX világba. Legalábbis ezt érezték, akik belevágtak egy maces Kindle Manager program összerakásába. Ez lett a Scida, ami nagyjából az iTunes analógiája, könyvekre, Kindle-re.
A program az Mac AppStore-ból elérhető, hat dollárért, letisztult és jelen formájában kifejezetten minimalista (nem Calibre-klón), ami a funkcionalitását illeti. Tárolja a könyveket, és oda-vissza lehet másolgatni az olvasóra, valamint lehet variálni a Collectionökkel. Konvertálni, vagy platformok között szinkronizálni még nem tud. Sajnos ugyanaz a státusza mint a PC-s verziónak, csak a 4.x-es firmware-ig tudja a collectionvariálást, az 5.x-es vasak, a Touch és a PW már más struktúrában tárolja az adatokat, és azokhoz egyenlőre csak jailbreakelve lehet hozzáférni külső alkalmazással.
Márpedig a Scida magából az AppStore-ból elérhető, ergo átesett egy komoly minőségellenőrzésen, és ez fenn is marad a következő, a vásárlói számára ingyen elérhető frissítésekre is. Ez az appstore-osdi pedig a felhasználó számára nagyon menő, csak egyszer kell hitelkártya-adatot megadni, jönnek a frissítések stb. A fejlesztők számára viszont kihívás. Tilos a hekkelés, tilos az adatvesztési kockázattal járó megoldások alkalmazása és egyáltalán. Mivel az Apple a nevét adja a dologhoz, elég komolyan megnézik, mit engednek be a boltba, talán túlságosan is.
A minimalista funkcionalitás persze csak a kezdet, a csapatnak, akik történetesen magyarok, már van tervük, hogy mivel fogják bővíteni a programot. Tervezik, hogy az appon belül bele lehessen olvasni a könyvekbe, hogy lehessen a metaadatokon is szerkeszteni. És mivel ez egy "áruházi program", lehet bőszen csillagozni, meg visszajelezni, akár magyarul is.
Utolsó kommentek