Intro
Történt pedig, hogy egy ismerősöm garanciaidőn túli problémába futott a jó kis Kindle Keyboardjával. Az Amazon pedig, akinek parádés ügyfélszolgálatáról már hozsannáztunk, tett neki egy visszautasíthatlan(nak látszó) ajánlatot. Egy baráti összegért a törött K3-at kicserélte egy Kindle Fire-re. Mivel az ösmerősöm jó tengerentúli kapcsolatokkal rendelkezik, az összes rendelése kinti címen keresztül történt, ezért dobták be a Fire-t, és ezért harapott rá. Nem kellett volna.
Mi ez a dolog voltaképpen?
Nem mondok újat, ha megismétlem, ez bizony egy nagyon Amazonosra szabott 7"-os Android tabletnek látszik. Mivel a barátom nem az a kimondott hekkertipus, se jailbreak, se root, se proxy-használat nem merült föl benne. Innentől viszont meg van lőve igazából, mert a kütyü a magyar IP címtérből jelentkezik be az Amazon hálóra. A klasszikus funkciók működnek, pl. tud levélben anyagot küldeni az eszközre, és könyvet is vásárolhat, de sem az Amazon Prime, sem az AppStore nem engedett töltögetni, ingyen appokat sem.
Ami ment, és nem Kindle-trivialitás, az a Facebook, a böngészés, és a gyárilag fent lévő pár app. Ilyen appként fut a tableten maga az olvasóprogram. Meglepő módon a standard Kindle for Androidnál, vagy éppen a Kindle for iOS-nél kicsit "gazdagabb" a kivitelezés, de nem sokkal. Gyakorlatilag ugyanaz a felület, csak kicsit más a vezérlés. Érdekes módon a Fire olvasó appja az iOS-hez hasonlít jobban, ott sincsenek dedikált gombok ugye, az Androidon meg ott a "menü" és a "vissza" gomb. Amit nem értek, hogy ha a Touchon megoldható volt a fejezetugrás, akkor az abszolút tapogatható appokon miért nem. (Ha valaki tudja a titkot, hogy hogyan működik, javítson ki nyugodtan).
Az alap tabletes beállítások itt is megvoltak: sortáv, margó, három színprofil. Ami érdekes volt, hogy majdnem nyolc betűtipusból lehet kiválasztani a törzsfontot. Azért csak majdnem, mert a Caeciliából hiányzott az ő és az ű (ezt meg akkor így hogy?), és attól függően, hogy hogyan váltogattam a fontokat, néha nettó kihagyta őket a szövegből, néha kihelyettesítette egy másik fonttal. Ennyit az USA only piacról. A "klasszikus" Kindle fontok mellé (Georgia, Palatino, Helvetica, Caecilia) betettek még klasszikusabb fontokat: Times New Roman, Courier, Arial, és Lucida.
Nem lehet állítani, és ugyanezért nem annyira kellemes, az élsimítás. Mert az bizony van, és a kisebb, változó vonalvastagságú fontok így már nem annyira kényelmesek rajta. A pixelsűrűség miatt (169,5 DPI) valamivel élesebbb a képe, mint az iPad 1-2-nek (128 DPI), de sehol nincs az iPad 3-tól (256 DPI). A nem vékonyodó, esetleg sans serif fontok fogyaszthatóak. Nem a kijelzőminőség fogja eladni a Fire-t, nem véletlen, hogy ezen is nagyot javított a HD generáció (215,6 DPI).
Működik a "kétfontos" kijelzés, a törzsfont mellé be lehet csempészni egy monospacedet, nem működik viszont a periodical formátum. Bár ez utóbbi, azt hiszem kevés embernek fáj errefelé manapság.
Alapból nincsenek "Collection"-ök, azaz nagy tömegű cím kezelésére nem annyira komfortos. Egy brigád próbálkozott pénzt gyűjteni a fejlesztésre, 5000 dollárból 760 jött össze, egy másik meg is csinálta, 3 dollár, 3 csillag az 5-ből. Nem túl rózsás.
Van helyette egy formátum szerint osztott cover flow, amit amazonul "Carousel", ahol minden látszik, leginkább az utoljára olvasott anyagok, használt appok. Saját anyagot lehet rátölteni is, elküldeni is, de az nem a Books, hanem a Docs szekcióban fog landolni, a Booksba nyilván az Amazontól vásárolt példányok kerülnek.
Verdikt
Az Amazon folytatja a hagyományt, hogy egy fogyasztó-eszköznek látszó vásárló-eszközt ad felhasználók kezébe. Sajnos mivel a platform értelmét adó tartalom (filmek, zenék, appok) alapvetően nem elérhetőek ez az USÁ-n kívül, (könyv vásárolható rajta, zene és app csak USA hitelkártyával, filmhez, TV műsorhoz USA hitelkártya+számlázási cím és tartózkodás is kell), ezért aki 7"-os tabletet akar, az jobban jár bármilyen (értelmes) 7"-os Android tablettel, pl. egy Galaxy Tabbal. A Kindle for Android azon is fog futni, csak fontokból lesz kevesebb.
Aki vonzónak találja az árat (159 dollár a sima, 199 dollár a HD verzió 216 DPI 16/32 GB) az mindenképpen találja ki, hogy hogyan fogja használni errefelé, mert a Kindle-böngésző-Facebook trión kívül nem magától értetődő.
Akit pedig hasonló "szerencse" ér, hogy az Amazon ügyfélszolgák próbálják elkápráztatni (és van USA szállítási címe), kérjen inkább egy Paperwhite-ot. Szerintem.
Utolsó kommentek