Intro
A dolog úgy fest, hogy nem eInk eszközön barátkoztam össze az elektronikus olvasással, hanem Palm3-on, és különféle iPaq verziókon. Ezért is volt csalódás, hogy a mai aktív kijelzős eszközökön, legyen az egy iPad, vagy egy Androidos okostelefon, az olvasószoftverek (appok) bizony még a jó öreg Mobipocket for Windows Mobile képességeit sem érik el, amikor a konfigurálhatóságról van szó. Pedig ez az egész ügy alfája és omegája, hogy a szöveg változtathatatlansága mellett az olvasó úgy állítsa be magának az olvasási képet, ahogy az neki a legjobb. Ezért aztán összeszedtem, hogy egy (szerintem) ideális olvasónak mit kellene tudnia.
Mert itt vannak mindjárt az őszi durranások, a Nexus 7, esetleg egy iPad Mini, és a Samsung is előhúzhat valamit az ingujjból, ha valakinek az SIII kevés lenne. Szóval, kedves fejlesztők, kalandra(kódra) fel! :-)
Szövegnézet
Egy ideális app tudja kezelni az epubot és a prc-t/mobit is. De nem leszek mohó, ha az 1.0-ás verzió csak az epubot jeleníti meg jól, azzal már el lehet indulni. Lényeges különbség a két formátum között, hogy az epub több beépített font használatát is megengedi (ezt pl. az iBooks elegánsan figyelmen kívül hagyja), a mobi az alkalmazásból veszi a fontokat, és csak kettőt ismer, egy standardot, és egy monospacedet.
Az alkalmazásnak egyfelől meg kell engednie, hogy az e-könyvnek a kiadó által kitalált alapbeállításai megjelenhessenek (betűtipus (ha van beágyazott font), margó, sortáv, igazítás (balra zárt vagy sorkizárt) jellemzően), de ezeket is állíthatóan kell tartani. (Ellenpélda: az iBooks, vagy a Bluefire reader jelenleg csak a fontcsaládot engedi választani). A fontméret megválasztása alap, de ennyit a mostani appok is tudnak. Hasznos, ha a default fontcsaládokat a felhasználó esetleg a saját preferenciájához tudná állítani, azaz beépített fontok is kellenek, de nem egységes átmappelés kellene, hanem valamelyest irányított. Azaz kiadó default -> olvasó default, kiadó monospaced -> olvasó monospaced.
TILOS hozzányúlni a behúzásokhoz, hogy a tompasorok és az elsősor-behúzott bekezdések jól látsszanak. (Ellenpéda: Stanza: alapból nincs behúzás sehol, bekezdéstávval választja el a bekezdéseket. Egységesen lehet az utóbbit kiiktatni, és a sorbehúzást beállítani, de ez utóbbi már igénytelen szövegképet szül).
Mivel TFT-ről beszélünk, alapnak kell lennie a fényerő-állítási lehetőségnek, és jó lenne, ha lehetne szineket is választani. Néhány előre definiált szinprofil is jöhet, jellemzően fekete fehéren, szépia, éjszakai (ami nem feketén fehér!) Tessék megnézni az éjszaka használt műszerfalakat. Nekem a fekete alapon zöld szöveg jött be, de nagyon nem mindegy a zöld árnyalata sem, ezért kell sokat pepecselni az árnyalat-fényerő kombinációkkal, és ezért lennének jók a felhasználói profilok.
Kell álló és fekvő nézet, és kellene csak-szöveg és szöveg+menü/fejléc nézet, progress-barral.
Kell valamilyen lapozás effekt, bár ezt én nem políroznám agyon. A susogós-pöndörödős nem jön be, de egy jól megcsinált auto-scrollt megnéznék.
Olvasófunkciók
A sima olvasás mellett kellene néhány "extra", amiktől a villanyon olvasás kényelmesebb, használhatóbb lesz. Ezek nem nagy újdonságok, régebbi appok (Mobipocket Reader pl.) és mostani vasak is tudják a többségét.
- Fejezetugrás. A toc.ncx definiál jó ugrópontokat, és nagyon komfortos, ha gyorsan akarunk egy anyagban pozicionálni. Ez történhetne gombbal, vagy gesztussal. Kétujjas lapozás pl.
- Copy/Paste. Ésszel persze, nem az egész könyvet, csak mondjuk egyoldalnyit. Jó lenne, ha a kivágott szöveg elé odatenné a metaadatokat: Szerző/Cím, a kivágott bekezdés sorszáma
- Kiemelés. Külön file-ba lehetőleg. (Pl. My Clippings a Kindle-ről). Kiemelések külön átnézése.
- Jegyzet, link vagy rajz beszúrása. Nem csillagháború, a Mobipocket reader tudja vagy tíz éve.
- Szótár. Stardict pl. de nagyon kiváló prc szótárunk is van, nagygabe-nak hála. Esetleg egy google vagy wikipedia lookup a kijelölt szóra. Vagy Google Translate, bár az offline szótár jobb lenne.
Könyvtárnézet
Ha jó az app, akkor elvileg sok könyvet lehetne "benne" tárolni, töb százat is akér, ahhoz pedig rendszerezés kell. Jó lenne egy szerző és egy műfaj szerinti csoportosítás, feltéve, hogy a publikáció metaadataiban benne vannak ezek, illetve egy az olvasó által összerakott "gyűjteményezés". Pl. Kindle Collections. Ha véletlenül hierachikus tudna lenni, amolyan alkönyvtárazós-folderezős struktúrában, az maga lenne a nirvána.
Kéne vagy három nézet, a csoportosítások mellett, pontosabban azokon belül: sima lista, szerzővel címmel, bővített lista címmel, borítóval és fülszöveggel, és esetleg egy ikonos, a borítóval, mint bélyegképpel. A cover flow szerintem túlzás lenne, de ha van kapacitás erre is, biztosan láványos tudna lenni.
Boltnézet
Magának ennek az olvasó appnak ingyenesnek kéne lennie, de nyilván jó lenne, ha a fejlesztő pénzt is látna belőle. Pénz eladásból tudna lenni, ehhez pedig bolt kell, könyvesbolt. Szerencsére ilyenből van már pár komoly, és újabbak is jönnek. Azt vállalom, hogy ha valaki ilyen appot ír, és már látszik, hogy komolyan gondolja, összehozom a mostani e-könyv áruházak tulajdonosaival, hogy meglegyenek a megfelelő integrációs lehetőségek (interface-ek, API-k, stb.) hogy ezt az olvasó appot jól be lehessen kötni a honi webáruházakba, (DigitalBooks, ekönyv.hu, fapadoskönyv, Multimédaplaza) hogy csak a négy nagyot emlegessem. De fordítva is tud működni a dolog, azaz az olvasó interface-specifikációját is szivesen vinném kis kiadókhoz, akik direktben is szeretnének eljutni a leendő vásárlókhoz. Szóval kell majd boltnézet is.
Outro
Nagyon egyszemélyes brainstormingból jött ez a pszeudo-specifikáció. Akinek van ötlete még, vagy kívánsága, nyugodtan tegye hozzá. (Akár tippeket is, hogy hol van ilyen alkalmazás). Nagyon remélem, hogy fejlesztési kapacitás is akad, aki rámozdul a témára, mert a mostani olvasóprogik mellett eléggé nyílt a pálya szerintem.
Utolsó kommentek