Intro
Folytatva a Professzore szaktárs által elkezdett vonalat, most egy olyan brigádot fogok bemutatni, amelyik annyira új, hogy gyakorlatilag még a publikus bétánál tartanak. Könyvet ugyan már árulnak, de a tervezett megoldásoknak még csak a töredéke érhető el. Ez a csapat pedig a Book&Walk.
Alapok
A legfontosabb dolog, amit érdemes tudni, és ami szerintem jól magyarázza az összes manőverüket ezen a piacon, hogy a Book&Walk nem a könyves szférából jön, hanem leginkább az informatikából, és valamennyire a távközlésből. Ezért a meglehetősen ambiciózus fejlesztések fókuszában olyan ötletek és megoldások állnak, amilyenekről könyvkiadóktól soha, könyváruházaktól is csak elvétve hallottunk. A könyvekhez, az olvasókhoz és a kiadókhoz is informatikusi attitűddel közelítenek, ezért aztán elsőre talán kicsit szokatlan is, hogy milyen tervekkel és megoldásokkal próbálják meghódítani ezt a piacot.
Könyvek és kezelésük
A Book&Walk alapvetően könyváruházként definiálja magát, amelyik elsősorban kiadók, hamarosan pedig magánkiadók (self-publishing) kiadványait juttatja el a fogyasztóhoz. A DRM viharból ők sem tudtak kimaradni, ezért indultak el azon a vonalon, hogy a törzsformátum egy módosított epub, amihez saját olvasó klienst adnak iOS-re, Androidra és klasszikus böngészőkbe is. A cikk íráskor ez a kliens az AppStore validációs szakaszában jár, a Google Playen már elérhető. A tervek szerint ezek a kliensek az első hullámban funkciógazdagok, de zártak lesznek, azaz működni fog pl. a szinkronizálás a platformok között, de nem tudnak fogadni tartalmat, csak a bolton keresztül, nincs saját tartalom feltöltés. A kiadók így is, (sőt főleg ezért) szeretni fogják, az olvasók már nem annyira.
Vélemény: a most érkezőknek talán jó lehet ez a kliens, de aki már egy ideje olvas elektronikusan, akár vásárolt, akár "talált" tartalmat, azt nem biztos, hogy meggyőzi ez az új világ, hogy érdemes váltania.
Az Androidost megnéztem. A funkciógazdagságból a platformszinkronizálás látszik. Amikor össze akartam nézni az fbreaderrel, ami ránézésre sokkal barátságosabb, a B&W kliens crashelt egy jóízűt. És kiderült, hogy a mélyén bizony fbreaderes libraryk dolgoznak. A szinkronizálás jó dolog, de felhasználóként miért is válasszak egy szűkített funkcionalitású fbreadert, ha tök ingyen és legálisan ott az igazi? Ami "lokális funkciókban" mondjuk ötször erősebb??
A platformválasztékot elnézve az is látszik, hogy a hangsúly a TFT kijelzős eszközökön, tableteken, okostelefonokon van. Azért az eInk sincs teljesen elhanyagolva, a választott anyagot a szerver szépen legenerálja egy puha DRM-es mobiba (a felhasználói név és a kópia száma bekerül az impresszumba és fedlapra), viszont sima epub nincs. A generálás valós időben történik, ezért eltart pár másodpercig, de nem vészes.
42.000 HUF-ért kínálnak egy vicces nevű android tabletet (Funtab) de valahogy a 40 ropis tabletekre én nem bazíroznék. A 800x480 7"-on szerintem nem kifejezetten szembarát, akkor se, ha kapacitív.
A könyveket, ha már egyszer bekerültek a boltba, mindenféle szövegelemző csodarobot vizsgálja meg és katalogizálja, ezért aztán egyrészt nagyon személye szabott lehet majd az ajánlósdi (a böngészőlapokon és a hírlevelekben is), másrészt olyan paraméterek mentén lehet böngészni mint hogy hol és mikor játszódik az adott cselekmény, mennyire összetett a mondatszerkezet vagy a szókincs, mik a kulcsszavak. Konzervatívabb vásárlók természetesen támaszkodhatnak a könyvekhez írt kommentekre, és ott osztogatott csillagokra.
Kiadókapcsolatok
Mit ajánl a Book&Walk a kiadóknak? Elsősorban pontos és jól dokumentált elszámolást.
A kiadók egyik nagy baja mostanság, hogy a nagykereskedők elfedik és elválasztják előlük az ügyfeleket, és ha még teljesen korrektül is számolnak el (időben, és nem trükköznek pl. olyan utánnyomásokkal, amiről a nyomda "elfelejt szólni" a kiadónak [írónak, jogtulajdonosnak]) akkor is csak akkor ismerete arról, hogy milyen demográfiájú, milyen érdeklődési körű a vevőbázisa, ha piackutatást végez. Az eladási csatornákon keresztül nem jut vissza hozzá vásárlási információ.
A Book&Walk brutális elemzőszemlélete - ha majd beindul igazából - elvileg pont arra lesz jó, hogy visszajelzést adjon a kiadónak sokkal pontosabban a mostaninál, hogy ha pl. a vevő megvesz három bizonyos könyvet, melyik lesz a negyedik, amit a legnagyobb valószínűséggel el lehet neki adni. Ugyancsak ott vannak azok az eszközök, amik a fogyasztó felől nézve faék egyszerűségűek, de a kiadó számára mondjuk segítenek meghatározni a keresleti görbét: mikor fog nagyobb összbevételt realizálni, ha 10%-ot enged az árból, vagy ha 5%-ot emel rajta.
A két legütősebb kiadó, ami már megtalálható a portfólióban az Ulpius és az Osiris. Velük tényleg ki lehet hozni bestsellereket, bár itt még csak a magyar és a lejárt jogú külföldi forrásokat látjuk megnyílni.
Sajnos a csapat nem ment a szomszédba egy kis optikai tuningért, mert elképesztő mennyiségű kiadót sorolnak föl referenciaként (pl. Meszes község önkormányzata) és közel sem biztos, hogy mind tud arról, hogy az anyagaik fölbukkantak a Book&Walknál és egyből az ingyenes szekcióban. Ilyenkor azért vannak kételyeim a pontos és jól dokumentált elszámolást illetően.
Nyitókészlet
Ezzel el is jutottunk a Book&Walk első komoly konfliktusforrásához. Nagyon úgy néz ki, hogy valami körmönfont, és morális fenntartásoktól mentes módon "lehalászták" a netet, kezdve mondjuk a MEK-kel, és mindent fölraktak, amiről úgy gondolták, hogy komoly zűr nélkül megúszhatják. Ezzel azért sikerült sok helyen kivágni a biztosítékot. Nem egy szerző és kiadó döbbent rá a címlista átböngészésekor, hogy az anyaga bekerült ebbe az áruházba. Még a MEK, mint ingyenes forrás felhasználása is megkérdőjelezhető szerintem, mégiscsak az adófizetők pénzéből létrehozott közgyűjteményből próbál valaki magánpénzt csinálni, de egy csomó egyértelmű kalózanyag is átment a szűrőn, amiből volt pár kínos levélváltás.
Mármost az egész e-könyv piac kórosan szenved a bizalomhiánytól. Mindenki saját elefántcsonttornyot épít, és árgus szemekkel lesi a szomszédot. Ilyen helyzetben azért nem szerencsés egy ilyen meredek manőverrel indítani, és a hozzájárulás nélkül felrakott anyag tulajdonosának a bocsánatkérés mellé gyorsan odacsomagolni egy kereskedelmi ajánlatot is.
Árazás
Ez bizony szintén elég sötétnek látszik ebben a pillanatban. Pont a (sokak által) várt bestsellerek, a Fejős Évák, Vass Virágok, Frei Tamások árai szerintem bőven túl vannak a lélektani határon, és dicsőseges ám korai halára ítélhetik az egész kezdeményezést. Az már most látszik, hogy nem a Book&Walk és nem is feltétlenül a kiadók sara ez, a kutatás folyik, és terveim szerint lesz majd a bestseller-árazásról szóló poszt. Ha addig nem találok egy lófejet a cuccaim között.
Jövőkép
Az tisztán látszik, hogy a csapat még nagyon az elején tart egy roppant ígéretes ösvénynek. Lesz (van) egy csomó gyerekbetegség, amit le kell küzdeni, és látszik néhány kapitális hiba az indulásnál, de látszanak a meghódítandó csúcsok is. A Book&Walk explicit célja a regionális piacra való kilépés, és érzékelhető játékos akar lenni mondjuk a Rajnától keletre. Ugyancsak tervben van egy partnerprogram (affiliates) megvalósítása, amellyel bármelyik, erre fogékony webhely-gazda könyveket tud árulni a portfólióból. Ha pedig nagyon megindul a szekér, nyilván a Book&Walk is ki fog jönni egy saját eInk olvasóval (meglevő olvasó testre szabott firmware-ével az áruházi integráció végett). A lelkesedésük jól látható.
Ugyancsak az IT gyökerekből következik, hogy a befektetés idő- és pénzbeli léptékei sem a könyvszakmára jellemzőek, még éveket adnak annak, hogy a dolog önfenntartó legyen, de addig is a nemzetközi ambíciókhoz mért költségkerettel gazdálkodnak (amit most még az ágazaton kívül termelnek meg).
Update: Jövőkép 2
Kicsit alulbecsültem a vihart, amit a nyitási akció kavart. Túl sok kiadó és jogtulajdonos találta fönt a címét az oldalon, amiről persze nemhogy megállapodás, de még csak jelzés sem volt, úgyhogy a MKKE testületileg szólítja föl a tagjait, hogy ellenőrizzék le az áruházat, és kérjék a nem jóváhagyott kópiák törlését.
Ennek nyilván lesznek direkt következményei. Az indirekt meg jó eséllyel az lesz, hogy semmilyen kicsit is professzionális kiadó nem fog címeket adni az áruházba. Azaz elsőre marad a(z Ulpiuson kívül) a public domain (?), meg esetleg a magánkiadások. Amik normális szöveggondozás (értsd kiadói tevékenység) nélkül mérsékelten lesznek élvezhetőek.
Ez így a gödörből indulás tipikus esete.
Szubjektív verdikt
Nagyon az az érzésem, hogy egyrészt túl radikális újdonságokkal próbál megkapaszkodni a piacon, (most komolyan, ki választ könyvet azon az alapon, hogy hány összetett mondat van benne, vagy hogy hol játszódik?). Másrészt a kiadók felé mutatott komoly bizalomépítő gesztusok mellé (zárt terjesztési lánc) tett néhány rendkívül bizalomrombolót is (engedély nélküli publikálás). A zárt lánc pedig önmaga sok sebből vérzik. Egyrészt nem is teljesen zárt (van mobi), másrészt kizárja felhasználókat akik nem mobit, hanem mondjuk epubot olvasnának Koobe-n vagy Nookon/Onyxon pl.
Kicsit az az érzésem, hogy a Book&Walk megelőzi a korát. Egy százezer címes, sok éve működő piacon (amit esetleg elárasztott a self published anyagok garmadája ;-) érdekesek lehetnek ezek a technológiai hókuszpókuszok, de most még gyakorlatilag fejből elsorolom az összes premier címet, plusz személyesen lehet ismerni az összes e-kiadásban érdekelt játékost.
A másik, hogy azt érzem, a Book&Walk egyszerű file-okként gondol az e-könyvekre, akkor is, amikor leszedi azokat a netről, akkor is amikor így-úgy konvertálja azokat, és amikor a szövegelemző robotokkal dobozokba teszi, vagy ajánlgatni kezdi azokat. Pedig a könyv attól még, hogy elektronikus, ugyanazt az alázatot, ugyanazt az odafigyelést igényli, amit sok száz éve. Ha az alapok, a hozzáállás hibás, akkor hiába lehet facebook regisztrációval bejutni, maradok a már jól bevált csatornáknál.
Utolsó kommentek