Intro
Nagygabe jelezte először, hogy hivatalosan is megjelenik a Harry Potter sorozat e-könyvben. Mivel ez a téma praktikusan az e-könyvkiadás állatorvosi lova, érdemes kicsit összeszedni és fölfrissíteni a részleteket.
Az első elektronikus változat
Talán mindenki emlékszik rá, mekkora felhajtás övezte főleg a széria utolsó pár kötetének a megjelenését. Éjszakai sorbanállások, rekordokat döntögető előrendelések, stb.. Nézhetnénk az összeset, de a tanulságok levonásához elég követni a VII. kötet történetét. Majdnem öt éve jelent meg, 2007 júliusában. Igazság szerint hamarabb volt elektronikus változat, mint papír, mert egy elvetemült arc végigfényképezett egy raktári példányt a saját fényképezőgépével, és azonnal fölrakta egy torrentoldalra. Az ember praktikusan azonnal lebukott (a képek exifje tartalmazta a fényképezőgépe gyári számát), de szellem már kint volt a palackból, a szombati premier után pár nappal már minimális erőfeszítéssel lehetett átolvasott, formázott pdf-eket találni. (Ehhez itt pont egy darab google keresés kellett, ma). Mindezt azután, hogy a Bloomsbury tízmillió fontot (!!) költött el a kötet korai szivárgásának megakadályozására.
Kis mellékszál, augusztus közepére volt magyar rajongói fordítás, miközben a hivatalost csak 2008 február 9.-én adta ki az Animus. Ők sem kapták meg az eredetit fordításra a megjelenés előtt. A hivatalos fordításra épülő, átolvasott, formázott elektronikus verzió felbukkanásához a "szürke zónában" három hét sem (!!) kellett.
Azt lehet mondani, hogy aki akart, gyakorlatilag a megjelenés után azonnal találhatott elektronikus változatot a szövegből. Ennek ellenére a könyv megdöntött egy csomó legális világcsúcsot is, a 24 óra alatt eladott 15 millió példányával, amit egy év alatt, némileg lassulva azért föltoltak 44 millióra.
Következtetések:
- megfelelő minőségű forrásból dolgozva, és itt most az irodalmi minőségre gondolok, az elektronikus változat NEM kannibalizálja a papírkiadást. Ezt a kevésszámú magyar cím forgalmazási adatai megerősítik.
- a legcsillagháborúsabb gigacsiga-védőrendszer sem képes megállítani az illegális kópiák elkészültét és terjedését.
Ebook - Genezis or Nemezis?*
A megjelenés után Rowling (vagy a kiadói, a Bloomsbury és a Scholastic) évekig tiltakozott kézzel-lábbal az elektronikus megjelenés ellen, ám tavaly nyáron egész érdekes hírek röppentek föl: lesz hivatalos elektronikus változat, sőt: gyakorlatilag szerzői (!!) kiadások lesznek, mert az e-jogok nem a kiadóké; sőt <dobpergés, fanfárok> kemény DRM nélkül, csak puha DRM-mel!!!. (A "puha-DRM" kifejezés az enyém ;-) angolul watermarkingnak hívják. Sőt, a Dworkyll-féle "igazi" puha DRM rendes angol fordítása a steganographic watermarking lenne.)
Az egész történet azért válik éppen most érdekessé, mert egy új front látszik nyílni a könyvkiadók és a nagy könyvterjesztők (mammutok) között. Amazon, Barnes&Noble. A nagy könyvterjesztők azért válhattak naggyá, mert összeraktak egy igencsak hatékony, jól használható terjesztői gépezetet, kis híján megkerülhetetlenné válva az értékesítési folyamatban. Legalábbis elvileg.
Ez a Pottermore nevű nullkilométeres kiadó, felvértezve a világ legyorsabban fogyó (és nem mellesleg legtöbbször lewarezolt) könyvcsomagjával már nem a kalózoknak dob kesztyűt ("Resistance is futile" ;-) hanem konkrétan az Amazonnak. A Pottermore nem beszállítója az Amazonnak, hanem az Amazon a Pottermore viszonteladója (affiliate)!! A Guardian bloggere szerényen csak így fogalmaz "Pottermore, ..., has forced Amazon into perhaps the biggest climbdown in its corporate history.".
És hogy teheti mindezt? Hát úgy, hogy nem használ kemény DRM-et, azaz nem bízza az ügyfélkezelését egy mammutra (mobi-Amazon, epub-Adobe), hanem szépen vízjelezik. És szó sincs kizárólagosságról, hogy csak az Amazon terjeszt, csak az Amazon áraz.
REKLÁM: a Fapadoskönyv pont ebben a modellben utazik. Ha egy kiadó szeretne elektronikusan megjelenni, akkor simán megteheti, hogy a saját webáruházában úgy árulja az elektronikus könyveit, hogy a Fapadoskönyv vízjelező szerverén csak "átfuttatja" a címeket (és a vásárlási adatokat, amik bekerülnek minden eladott példányba, egyedivé téve azt). És nem kell kiadónként puha-DRM-ező megoldásokat fejleszteni.
Persze az Amazont sem kell félteni. A teljes kiszolgálás érdekében (érted ;-) (olvasóplatformok közötti szinkronizálás, cloud-backup stb.) azért igyekszik hozzákötni a vásárlást Amazon accountokhoz. Azaz kicsit még DRM-ezik, mert ezt máshogy nem tudja. És persze a paperback Potter-összes húsz dollárral olcsóbb, mint a villanyos. Ms. Libri erre a jelenségre utalhatott a minapi interjúja végén.
Mindezekkel együtt a trendet abszolút pozitívnak értékelem. Ha Ms. Rowling és a Pottermore gyakorlata sikeres erre pedig komoly esélyt látok, akkor a kemény-DRM mellett tényleg nem marad érv a kiadók-jogtulajdonosok számára sem. És az ezerszer elátkozott magyar nagyterjesztők is törhetik a fejüket, hogy mivel védjék meg a pozíciójukat, ha a független kiadók a Pottermore útjára lépnek. Persze ehhez ilyen húzócímek is kellenek, nagyon.
Még egy kis magyar vonatkozás, hogy mi mennyivel előrébb tartunk ;-): lúzer varázslótanoncról és bölcs öreg varázslóiskola-igazgatóról szóló könyvünk már 1983-ban volt, A kétbalkezes varázsló címmel, Békés Páltól. Hogy, hogy nem, évek óta olvashatjuk vízjel és DRM nélkül a MEK-en, de még így is megérte a Mórának újra kiadni, 2011-ben.
Köszönetnyilvánítás
Nagygabe-nek, amiért kiszúrta a boltmegnyitót, és Komavary senseinek, az inspiráló kommentekért.
Utolsó kommentek