A múlt héten előkerült megint az örök toposz, hogy az e-könyv majd jól megöli a papírt. Szerintem ez a téma végletesen szűklátókörű leegyszerűsítése, és nem is igazán konstruktív. Kezdve azzal, hogy ez így nem igaz, mert szerintem pl. nem holnap fogja kiszorítani a villany az analógot (bár szeretném ;-), és nem is teljesen.
A könyvkiadást szorongató rémek szerintem egészen máshonnan jönnek, és az e-könyvek egyszerűen jobb alternatívát jelentenek ezen a fronton. Nézzük ezt részletesen.
1. A hagyományos könyvek túl drágák lettek
Már nem úgy működünk, a válság óta meg főleg nem, hogy besétálunk egy könyvesboltba, és ami megtetszik, (amik megtetszenek (!)), az megvesszük. Nem nem. A konzervatívabbak átnézik az online boltok listáját, hogy hol kapnak jobb árat, "hol akciós", az adott cím, a "progresszívebbek" nem lacafacáznak, fejest ugranak az alternatív forrásokba, és azt nézik, honnan, milyen minőségben tudják azt letölteni, ingyen. Igen, ez így megy.
Kivétel persze van, a szélsőségesen leárazott, aluljárókban terjesztett zúzás előtti dolgok ötszáz forintja még befér az impulzusvásárlásba, meg az antikváriumok is, esetleg.
(a fotó innen származik)
2. Sok lehetőség van a tájékozódásra
Alapból jól választok, de egyszer-egyszer belefutottam már ordenáré könyvekbe, amikről sajnos csak a "pénztártól való távozás után" derült ki, hogy olvashatatlanok. Azóta csakis tiszta forrásból, de utánanézek, mire is készülök pénzt kiadni. Nem kizárólag, de Moly.hu, endless.hu, goodreads, és természetesen a Hármas Könyvelés. Legtöbbször gép előtt ülök, amikor meghozom a "beruházási döntést", és onnan azért ezerszer egyszerűbb, és a legtöbbször olcsóbb is belépni egy webshopba, mint lerombolni egy plázaboltba.
Tavaly, a könyfesztiválon hallottam egy előadáson, hogy a népek nem hajlandók, csak egy online könyvkereskedésnél rákeresni a megkívánt könyvre. Kinek a bookline, kinek az Alexandra ugye, csak semmi átkattintás. Kíváncsi vagyok, idén mit fognak ugyanerre mondani.
Lehet, hogy extrém madár vagyok, de én bizony megnézem a kiadói webboltokat is, előfordult már, hogy jobb kondíciókat találtam ott, pl. volt készlet, alacsonyabb volt az ár, volt személyes átvétel.
3. Ár vs. gyorsaság
Ha már kialakult, hogy mit akarok olvasni, és honnan akarok hozzájutni, jöhet a versenyfutás a stopperrel, hogy hogyan jutok hozzá. Várni senki sem szeret. És itt jön képbe az Amazon és a Kindle. Azért (is) volt elsöprő sikerű ez a kombináció, mert még ha nem is mindig a Kindle edition a legkedvezőbb árú (bár akciók mindig vannak itt is), jellemzően a mass market paperback olcsóbb, (szállítás nélkül), viszont az elektronikus változat tényleg elérhető másodpercek alatt.
Összegezve
Nem a papírkiadás haldoklik a maga teljességében, hanem hogy - hasonlóan a zenepiachoz - erősen átrendeződőben vannak (a gyártási folyamatok mellett) a fogyasztási szokásaink, leginkább az árazás, a címszám, és a háttérinformációk elérhetősége okán. És ennek lesznek az áldozatai a belvárosi könyváruházak: kinek van ideje odamenni, pénze teljes áron vásárolni?
Talán nem véletlen, hogy még az átkosból örökölt nagykerek rendszeréből olyan szép szeletet tudott kihasítani magának a Bookline, és ha nem is az Amazon eleganciájával és hatékonyságával, de terjeszkedik szépen, lásd shopline.hu. Kicsit azért előremutatóbbnak gondolom ezt a stratégiát, mint az Alexandra nyitását a borok felé.
Ugyenezen logikát követve, - amit már bizonyítva láthatunk épp az Amazon által - az elektronikus könyvek nem okozói a klasszikus könyvesboltok hanyatlásának, azok hanyatlanának nélkülük is szépen, hanem egy lehetséges menekülés útvonal a könyvkészítéssel-könyvkiadással foglalkozóknak. Persze ameddig ilyen mostohán bánnak vele, nem csoda, hogy sok az anomália.
Azt se felejtsük el, hogy hátra van még a "kicsik harca a nagyokkal", amik bizonyos szinteken azért most is folynak: független kiadók vs. nagy terjesztőláncok. Ebben az összecsapásban is érdekes szerepe lehet az elektonikus kiadásnak.
Ajánlott olvasmány (Komavary nyomán): http://www.stevenpressfield.com/2012/03/deja-vu-all-over-again/
Utolsó kommentek