*Republic: Húzd barom húzd (1991)
Intro
Az Amazon múlt heti bejelentéseivel, (még azzal is, hogy egy erős év után a vásárlóval fizetteti ki az ÁFÁT :-( ) még mindig ott tartunk, hogy értelmes készülék értelmes áron van már bőven, választani is lehet. A kellően reszponzív kiadók, akiknek egyáltalán esélyük van megkapaszkodni a piacon, belátták, hogy a kemény DRM mennyire eladhatatlan, és drága. Megjelentek azok a e-könyves webáruházak (SFportal, Multimediaplaza.hu), akik puha DRM-mel, viszont legalább két formátumban (epub, mobi/prc) is forgalmazzák az anyagaikat. Az újak sem igen gondolkodnak már másban, inkább a formátumok és extra szolgáltatások tekintetében próbálnak valami pluszt adni.
Mi hiányzik akkor a Kánaánhoz? A húzócímek.
Status quo
Ma jellemzően e-kiadási jogot, ráadásul, puha DRM-mel, ami jogtulajdonosi szemmel egy eretnekség, csak olyan tulajdonostól lehet szerezni, akivel a) lehet tárgyalni, (értsd: magyar), b) nincs vesztenivalója. Igazi premier, gyorsan fogyó anyagra, legyen az magyar íróé akár, nem nagyon volt példa. Az ekönyv.hu még forgalmazza Coelhotól a Bridát (csak epubban, DRM-mel), de utána Schätzing Limit című alkotása már csak adminisztratív hiba miatt volt kint pár napig.
Nem akarom elkiabálni, de lehet hogy ez - nagyon lassan - de változni fog.
A Multimédiaplaza anyacégének, a Kossuth kiadónak sikerült pár olyan címet beszereznie az őszi kollekciójába, ami kicsit kifele mutat ebből a "villanyosítsuk az antikváriumokat" világból. Az "első fecske" egy José Rodrigues dos Santos nevű író könyve: a 632-es kódex. Emberünknek már jelentek meg művei magyarul, ez és ez, ő maga a tudományos ismeretterjesztésre épített lektűrben alkot, hasonlóan Umberto Ecohoz, vagy (nagy jóindulattal) Dan Brownhoz, vagy akár a már emlegetett Frank Schätzinghez. Népszerű, nagy példányszámban eladható kortárs író.
A másik cím, ami egy nagyságrenddel nagyobbat fog ütni nem más, mint a Vándorsólyom kisasszony különleges gyermekei Ransom Riggstől. Ez kint már nagyot szólt, az Amazonnál már benne van a "2011-es év könyvei" listában. Nagy kampány lesz (van) mögötte Magyarországon is, tele van a blogoszféra az előzeteseivel, s még hátra van egy hónap a megjelenésig. Szemmel láthatóan egy új terjesztési filozófia áll a háttérben, a keményfedeles kiadás is megállt 10 dollár alatt (!!), és - ez nekünk a legfontosabb - megjelenik nálunk is elektronikusan, mégpedig nem kemény DRM-mel, hanem a Kossuth saját, szteganografikus vízjelezős puha DRM-jével! Persze így sem magától értetődő az ügy, mert az anyagban van jópár százéves fénykép, és kézírásos betét, amit azért izgalmas lesz epubba/prc-be leképezni.
Frankfurt
Perceken belül elszabadul a kulturált Európa legnagyobb könyvvására. És a Kossuth nem az egyetlen kiadó, amelyik nem kisebb feladattal utazik ki, minthogy a normál vásárláson kívül olyan címeket is szerezzen (vagy olyan jogokat a már meglevőek mellé), amelyek lehetővé teszik a hasonló, nem a konvencionális DRM-et alkalmazó elektronikus kiadást.
Egy fecske nem csinál nyarat, ezt tudjuk, láttuk. De egy vándorsólyom, az jó jel lehet. Ha a Vándorsólyom kisasszony elektronikus kiadása ütni fog, (ebben pedig alappal lehet bizakodni) akkor nem nagyon lesz majd érv a kemény DRM mellett. Úgyhogy lehet szurkolni!
Utolsó kommentek