Kedves Barátaim az Úrban,
úgy fest, bezárt az utolsó magyar online zenebolt, amelyik még tudott külföldi eredetű anyagokat - elvileg - árulni. A dolgot Merras barátunk plankolta föl a Kreatívban, ahová a Songo exvezére írta meg a nekrológot, kellőképpen tárgyilagosan és lényeglátóan. A tanulságok dióhéjban: ha műszaki (DRM) és területi megszorításokkal terhelt digitális tartalmat árulunk nem kellően olcsón, abból nagy bukta lesz. (A részletekért érdemes elolvasni Merras saját posztját) A zeneipar, legalábbis errefelé, nem volt képes megugrani azokat a kihívásokat, amikkel az ezredforduló és annak technológiája megkínálta, az egy szem iTunes tarol, néhányan még futnak, a régi ágazati húzóneveket (pl Sony) meg csak az aktuális problémáik (botrányaik) és visszaesésük kapcsán emlegetik. A siker (szerintem) egyenes arányban áll azzal, mennyire invenciózusan tud válaszolni egy cég a kor, a technológia és a megváltozott fogyasztási kultúra kihívásaira, és nem mellesleg, hogy mekkora tőkével tudja megolajozni működésének fogaskerekeit.
A nyomtatott tartalom digitalizálásának, pontosabban a megjelenítés digitalizálásának van egy laza másfél-két évtizedes hátránya a zenéhez képest, sőt a fogyasztási mód maga is jelentősen eltér, mindazonáltal érdekes, és főleg tanulságos látni, mennyire ugyanazoktól a problémáktól szenved az e-könyv piac, mint ami a zeneneppereket bedöntötte.
Mi lehet a jövő?
Nekifutni mégegyszer, ugyanúgy, annak, ami a százszor egyszerűbb, és ezerszer jövedelmezőbb rögzítettzene-ipar digitális térnyerését hazavágta? Vagy levonni a tanulságokat, és megpróbálni megtalálni a rést, ami a teljesen legális, de avulófélben lévő papírkönyvek, és a teljesen sötét warezvilág között húzódik?
Mert az egyik stagnál, vagy épp csökken, a másik meg erőteljesen növekszik. De csak az egyikben van jövedelem.
A rossz hír, hogy ezt helyi, vagyis országszinten nem tudjuk megoldani, legalábbis amíg el nem magyarázzuk az összes külföldi jogtulajnak, hogy a legjobb DRM, hogy magyarra lesznek fordítva a könyveik, azt ugyan el nem olvassa más, csak ez a boldog nyelvű kis közösség. Minden más (kemény) DRM csak idő és pénzpocsékolés, meg a potenciális vásárlók elrettentése.
És ha nem oldja meg ezt a magyar kiadói közösség, megoldja valamelyik nagy hal, amelyik ha már betöltötte a rendelkezésére álló piacot a történelmileg szerencsésebb fejlődésű országokban, akkor majd szemeit ránk, és a hozzánk hasonlókra fogja vetni. Ma azt mondanám, ez vagy az Amazon, vagy a Google lesz, a B&N túl konzervatív, hogy akár profilt, akár territóriumot bővítsen radikálisan. De ki tudja, mit hoz a holnap.
Utolsó kommentek