Intro
Talán nem nagy balgaság kijelenteni, főleg a blogbuli fényében, hogy a 6" olvasók piacát a Kindle nagyjából letarolta és felfalta szőröstül-bőröstül. A Sony rajongók még tartják magukat :-), bár nincs könnyű dolguk, a bizonyítottan nagyszámú Koobe tulaj meg úgy csinál, mint az egyszeri baloldali szavazó, ritkán látszik rajta kívülről, hogy hova tette le a voksát.
A jó hír, hogy a technológia egyre gyorsuló ütemben terjed, és az árverseny meg a javuló felhasználói élmény a techno-fetisiszták után a civilek kezébe is sikeresen elviszik ezeket az olvasókat. De mi van, ha valaki vérszemet kap, és a 6" után valami méretesebbet szeretne a markába kaparintani?
Go large!
A legnagyobb hiba, amit minden 6"-ossal szemben fölhoznak, hogy nem képes visszaadni élvezhetően a sztenderdnek mondható A4-es (pdf) nyomatokat, leginkább, mert nincs meg hozzá sem a méret, sem a pixelszám. Azaz egy 6"-os a könyvet ki tudja váltani, de a papírt, az alkalmi nyomtatásokat nem igazán.
Szerencsére a technológiai- és árverseny közelebb hozta hozzánk a "nagy vasakat". Ha már az Amazon emlegettük, vessünk egy pillantást az ő nagyképernyősére: a DX, főleg a a Pearl kijelzős már valóban nagypályás. Sajnos az Amazon roppant barátságos hozzáállása a vámhoz nem végtelen, ezért a DX-nél, magyarországi szállítással már felugrik egy erős százdolláros tétel, így a forintban kifejezett ár, amit az olvasóért és a tokért le kell szurkolni közelebb lesz a 110.000 forinthoz, mint a 100.000-hez. Árfolyamtól függően persze.
eInk vs Sipix
Rajongásunk régi tárgya a Koobe.hu nem adta föl, hogy a magyar olvasópiacon, a keresztfinanszírozott Kindle mellett jelentős játékos maradjon, és igyekezett megtalálni azokat a réseket, amiket a többiek nyitva hagytak. Ennek mentén kezdték el az Android tabletek alsó szegmensét karcolgatni, illetve ezért kerestek olyan olvasómodelleket, amelyek így vagy úgy, de elütnek a fősodorbeliektől. Ilyen "extremitások" csúsztak be a portfólióba, mint pl. az Onyx tollalfirkálós olvasójának a "terepre szánt" változata. Továbbá, hogy a versenyképességet őrizzék, elkezdtek foglalkozni SiPix kijelzőjű olvasókkal.
SiPix dióhéjban: Az eInkhez hasonlóan USA fejlesztésű, távolkeleti gyártású kijelzőtechnológia. Nagyon hasonlít az eInkhez, pontosabban ahhoz az eInkhez, ami az néhány éve lehetett. Hátránya a kicsit kisebb kontraszt (a "fehér" elég szürkés) és pixelsűrűség, előnye, hogy úgy lehet kapacitív kijelzőt építeni, hogy nem befolyásolja a kijelzőminőséget. Így aztán SiPix kijelzőnél nem meglepő a simítós lapozás, és a kétujjas zoom, saját stylus pedig nem kell hozzá. A lapozás és nagyítás sebessége az eInkhez és nem az LCD-hez áll közelebb.
A SiPixet olcsóbbnak szánták az eInknél, és olcsóbb is lenne, ha az Amazon nem keresztfinanszírozna. Mivel azonban a keresztfinanszírozás a 6" olvasókra igaz, nyílt egy rés a nagy olvasók piacán.
Koobe Jumbo
Aki jó munkásemberként rászokik a villanyon olvasásra, hamar rájön, hogy jó lenne nemcsak sok munkával optimalizált, vagy pénzbe kerülő publikációkat, hanem mezei nyomatokat, (amiket most még papírra tolunk) is olvasni, mondjuk pdf-ben. Erre a 6" minden erénye ellenére alkalmatlan. A ~10" kis kompromisszummal (hunyorítás :-) már jó lehet. A Koobe Jumbo (alias Hanlin A9) pont ide lő. Bár a felbontása és "színmélysége" is kisebb valamelyest (9", 1024x768, 8 szürke) mint a konkurenciáé, az árát sikerült bepréselni 85.000 HUF alá, ami nem annyira kicsi árelőny.
Főleg annak fényében, hogy ezért nemcsak magyar ügyfélszolgálatot, és magyarul beszélő készüléket, hanem WiFi-t és kapacitív kijelzőt is kapunk. Azaz lehet simítva lapozni, és két ujjal zoomolni, a stylust meg el lehet felejteni, ugyanis nincs. A hardver amúgy szabványos megoldásokat alkalmaz, mini USB csatoló, normál SDHC kártya bővítés, és normál sztereó Jack, ha valaki mégis "hangoskodni" akarna.
A szoftver a "szokásos" Koobe logikát követi, klasszikus folderezés megy, benne a megszokott ezerféle formátum (prc nélkül) támogatásával. A WiFi kapcsolat lehetővé teszi a mailbox kezelést, és valamennyire a böngészést, bár ez utóbbit én nem eInken tenném.
A versenytársakra is érdemes egy pillantást vetni.
Ennyi pénzért kis szerencsével már lehet levetett iPad1-et találni. Az böngészésre, mailkezelésre, gyors olvasásra sokkal jobb, hosszú olvasásra szerintem sokkal rosszabb. A Kindle DX-et már emlegettük, a képe sokkal szebb, cserébe kevesebb formátumot támogat nincs WiFi csak 3G, nincs érintőképernyő, és elég sokkal drágább.
Érdekes játékos még a PocketBook 903 (amiről tervezünk saját cikket), amelyik inkább eInk (nagyobb a képernyője és a felbontása is), WiFi-vel és Wacom digitalizálóval, cserébe az a legdrágább, jelen pillanatban egy picivel 123.000 alatt áll.
Verdikt
Lesz még nagy vas minden kézben, ha nem is holnap. A Koobe Jumbo egy érdekes és izgalmas lépés a jó irányba, de nem az út vége. Annak ajánlható, aki a 6"-t már kinőtte, de nem szeretne végtelen pénzt költeni egy upgrade-re, illetve el tudja fogadni azt a képesség- és kompromisszumhalmazt, amit az eszköz jelent. Egy közeli megtekintésre mindenképpen ajánlott.
Utolsó kommentek