Néhány héttel, illetve hónappal ezelőtt közzétettem egy írást arról, hogy — legalábbis jórészt elvben — hogyan alakul egy könyv árazása különböző forgatókönyveket feltételezve.
Lelkes olvasónk, zlaboncz (ZLC) fogta magát és legyártotta az elv gyakorlatiasabb manifesztációját, mintegy segítségképpen ezek megtámogatásához. Az Excel-táblázat valósághű vagy attól teljesen elrugaszkodott értékekkel képes becsülni (hangsúlyozom, kizárólag becsülni) egy kiadvány elkészítésének költségvonzatát és megtérülését. Írogatni a zöld mezőkbe lehet.
Fontos tudni, hogy nincs az a kiadó, aki egyetlen könyvre vonatkozóan készítene megtérülési terveket: mindig éves (sűrűbb esetben féléves) terminusokban gondolkodnak, erre alakítanak ki gyártási és értékesítési volumeneket, ezekre épülve pedig üzleti tervet.
Másrészt az árak tekintetében igen komoly a szórás. Én profiként profi árakat szabdtam például a tördelésre (nem egy esetben oldalanként 1000 forintnál is drágábban dolgoztam, és nem 20-30, hanem sokszáz oldalas könyveken). A kiadók részéről látható költségcsökkentési ténykedések (különösen a fordítás, a szerkesztés tekintetében) éreztetik minőséggyengítő hatásukat úgy a papír, mind az elektronikus kiadások területén. Szomorú, hogy így van, de sajnos az ár nagy úr, és mint a felmérést értékelő, árakra vonatkozó cikkből kiderül, jobban megéri olcsóbban (esetleg költségkímélés miatt még éppen elfogadhatóan hitvány minőségű) tartalmat gyártani, mint drágát.
Köszönjük a segítséget!
Utolsó kommentek