Intro
Mint arról már beszámoltam, elkészült végre az a "gépsor" pontosabban munkafolyamat, amivel végre olyan minőségű epubokat tudok desztillálni a szövegeimből, amik még az én faxnis ízlésemnek is elfogadhatóak. Nosza, van is tülekedés, hogy a szűk 200 kötetes kollekcióból mit is forgassak át először epubba, és mi várhat.
De ami a lényeg, most először van, hogy prémium minőségű anyagot olvashatok, ismeretlen, de jó minőségű szöveget, eInken. Végre kijön az olvasóból az, amire képes, immáron erős másfél éve. És jól megpróbáltam beilleszteni az olvasási szokásaim közé. (Vannak extremitások, kiskoromban reggelente a két cipőm bekötése között is képes voltam olvasni, édesanyám nagy örömére).
Eredmények
Alapjáraton TFT párti vagyok, részint mert többségében zárt térben olvasok, részint mert kereskedelmi minőségű anyagok hiján elég sokat korrektúrázom. Az eInk, így, hogy végre formájában és tartalomban is megfelelő minőségű olvasnivalót prezentált, rendesen tágította a lehetőségeimet.
Az egyik, hogy be kell lássam, az 5" több, mint 4", és a 800x600 több, mint a 640x480, még ha nem is olyan radikális az ugrás, mint a QVGA-ról a VGA-ra. Hosszú évek után megint tudok serif betűket olvasni, mit mondjak, ezt is szokni kellett. A másik, hogy el lehet felejteni a TFT folyamatos fényerő-babrálását, ha van normális fény, akkor instant lehet olvasni. Különösen igaz ez a szabadtéri helyzetekre, gyerkőcök játszótéri legeltetése mellé egyszerűen ideális. Az 5" végtelenül hordozható, és a 4" VGA-n edzett szememnek teljesen komfortos. A sokak által preferált 8"+ szerintem már túl nagy, de legalábbis sokkal kevesebb helyre lehet elvinni, mint egy kisebb szerkezetet. Ugyanezért a trükkös 6"-osok, pl. a Nook vagy a Kindle is fölöslegesen nagy/nehéz. Legalábbis annnak, akinek jó a szeme az 5" 800x600-hoz. Szerintem.
Két helyzet volt, amikor szerettem volna "visszanyúlni" a TFT-hez. Az egyik, amikor a kereskedelmi minőség ellenére mégis beleszaladtam a kevésszámú hibák egyikébe-másikába. Mivel ezeket javítani akartam, jelölni kellett volna a szöveget. Na ez nem ment, csak papír+toll kombinácóval. Ha "profi" felhasználásra kellettek volna a szövegek, akkor nyilván ez fájdalmasabb lett volna.
A másik, hogy a TFT rászoktatott a teljes sötétségben való olvasásra, alvó gyerkőc és feleség mellett. Sajnos ez se megy. Próbálkoztam mindenféle ultramini led lámpácskával, olvasófénnyel meg fejlámpával, de azok, amik elég picik voltak, hogy ne nagyon zavarják az alvókat, túl közel voltak a felszínhez, ami minden mattsága ellenére kellemetlenül visszacsillant. Ergo a normális világítás kötelező.
Verdikt
Ahogy most látom a dolgot, ha valaki nem csak rekreációs olvasásra akar használni egy eszközt, akkor a TFT által kínált funkciókat nem nagyon tudja feláldozni. Viszont az eInk tíz helyzetből hétszer-nyolcszor komfortosabb olvasásélményt ad. Ugyanez igaz a méretbeli döntési helyzetekre, a nagyobb értelemszerűen komfortosabb, de kevesebb helyen tud velünk lenni. (Lásd még HiFi rendszerek vs mp3 lejátszók).
Azaz jó lenne, ha ugyanazt az anyagot több eszközön tudnánk olvasni. És ezek a különböző platformok szinkronban lennének, hol tartunk az anyagban, mit emeltünk ki, stb.. Remélem a DRM szimpatizánsok eljutnak ennek a támogatásáig.
Ez sajnos nem holnap lesz, bár az előjelek biztatóak. Azok a tartalomforgalmazók, akik megengedhetik a több platform támogatását, bizony ebbe az irányba mennek. Lásd Amazon Kindle, és az iPhone/iPad appok. Ugyanez a B&N Nook és az eReader.
Utolsó kommentek