Intro
A klasszikus papíralapú könyvterjesztésnek többé-kevésbé közismertek a rákfenéi: elképesztően koncentrált terjesztői hálózat, brutális árrés, döbbenetesen kitolt fizetési határidők a kiadók és a terjesztők között, és sok más nyalánkság. Az e-könyvnek, mint valamiféle alternatívája a hagyományos kiadványoknak éppen ez lenne az egyik versenyelőnye, hogy ezeket a (szerintem nem természetes) piaci deficienciákat valahogy megkerülje, orvosolja. A technológia adott, ez tény.
Az ekönyv.hu, minden előremutató igyekezete ellenére két területen még mindig a régi paradigma negatív dolgait ismétli: ő is a terjesztői koncentráció egyik újabb példája, és az árrés sem lett kisebb. Így pedig igencsak nehéz a dolga, hogy a kiadók bizalmát elnyerje, és végrehajthassa a maga elé kitűzött missziót, ami végső soron rokon a blogéval: minőségi elektronikus tartalom elérhetővé tétele a fogyasztók számára.
Ezért aztán nem meglepő, hogy többen is igyekeznek a kínálati (drága) és a keresleti oldal között valahogy megvetni a lábukat.
Fapadoskönyv.hu
Ezzel a csapattal már foglalkozott a blog, de közben sok víz lefolyt a Dunán. Mint azt már akkor is írtam, a brigád elszánt, azóta is gőzerővel gyűjtötte a megszerezhető elektronikus(!) jogokat, és digitalizálta a nem épp mai, de jó eséllyel piacképes anyagokat. Olyan neveket sikerült nekik megszerezniük a "portfólióba", mint Ráth-Végh István, vagy Sándor György. Az eredeti tervük, a saját formázású pdf-ek kiadása kicsit finomodott az ősz óta, a legtöbb címük elérhető rendes könyvesboltból, egyfajta print-on-demand módon, azaz nyomtatott készlet nincs, de gyorsan tud lenni, ha van rendelés.
És ennek a gyártósornak az a nagy előnye, hogy nem túl komplikált kivezetni belőle egy elektronikus változatot is. Ez ugyan már az ősszel is világos volt, de akkor még nem látszott rá piaci igény. Most már látszik. Az egymás után induló ekönyv-áruházaknak (az ekönyv.hu után a Sanoma is túl van már az első sajtótájékoztatón) égető szükségük van címekre. Ezért aztán a Fapadoskönyv pillanatok alatt fölértékelődött. Sokszáz címe várja rendezett joggal, és előkészített formátumban, hogy epubbá konvertálódjék. És biztos vagyok benne, hogy a csapat képes rá, hogy más kiadók régebbi (értsd pre-Quark, pre-inDesign) anyagait is konvertálja, papírról is akár.
Az áraik pedig abszolút találkoznak a civil elvárásokkal. Mégpedig úgy, hogy gyakorlatilag papírról digitalizálnak. Reméljük a választék hamarosan bővül, a frissebb kiadványok felé.
biblietéka.hu
Szeretem a versenyt. Ha a piacon valaki úgy gondolja, hogy a kialakult árazásnak értelmesen alá tud ígérni, azt meg különösen szeretem. Márpedig a biblietéka pont ilyennek ígérkezik.
A kereskedelmi küldetése nem túl bonyolult, ám annál ígéretesebb. A cél hogy az elektronikus verzió a papír árának a fele legyen, (pontosabban a papír nettójának a fele+villanyos ÁFA) és ezzel párhuzamosan a kiadónál nagyjából ugyannyi bevétel termelődjön, mint a papírpéldányok után. Ezt a fél árat kb. 70-30 arányban osztanák meg a kiadókkal, azaz a "nagyker" (vagy koncentrátor) árrés 30% körül van. Kicsit fölötte. Ennek fejében konvertál(!) epubra, DRM-et és webáruházi felületet ad, eladási tranzakciót kezel. És közel valós időben el tud számolni a kiadókkal az egyes eladásokról is akár. Ezzel, valamint a ténnyel, hogy a csapat nem része a mondjuk úgy a kiadók által nem éppen rajongott nagy terjesztői rendszernek komoly előnyre tehet szert a "nagypályásokhoz" képest, föltéve persze, hogy el tudják magukat fogadtatni a kiadókkal ÉS a végfelhasználókkal is. Azaz invesztálniuk kell nemcsak a technológiába, de a marketingbe is. Saját bevallásuk szerint pedig erre képesek és hajlandóak is.
Amennyit megtudtam róluk, nyomdászhagyományokkal, és mint ilyen kapcsolatokkal bizonyos kiadók felé már rendelkeznek, a technológiai háttér pedig szintén nemzetközi. Látszik rá esély, hogy látványos részt hasítsanak ki az (egyelőre még elég láthatatlan) tortából.
Verdikt
Nem tudom, ki lesz a magyar e-könyv piac nagy nyertese, már az olvasókon kívül. Nem tudom, milyen látványos súlypontok fognak kialakulni, hogy ki lesz kivel és mikor. De egyre inkább az az érzésem, hogy HA végre bekövetkezik az áttörés, az földindulásszerű lesz. (Oké, a külföldi jogtulajdonosok még beleszólhatnak ebbe.)
Utolsó kommentek