Megvolt hát a nagy könyvfesztivál a kis magyar könyvpiacon. Kellemes meglepetésként ért, hogy az előre ismert játékosokon kívül néhány új és ígéretes kezdeményezés is felbukkant. Ezekről majd szintén igyekszünk írni, de a mai főcsapás egy igazi nagyágyúról szól.
A jó hírek
Történt pedig, hogy a nagy négyes közül kettő már tavaly elindult abba az irányba, amit itt a blogon már nagyon régóta szeretnénk látni, hogy legyen értelmes áron értelmes tartalom elektronikusan is. Az első lépések persze vagy kevéssé láthatóra vagy kevéssé meggyőzőre sikerültek. Abból a szempontból azonban profi volt az elgondolás, hogy jó alaposan körüljárták a témát, mi is ez az egész e-könyvesdi, hogy lehet ezt jól megcsinálni, minek kell ebben benne lenni. Megvoltak a kötelező nemzetközi körök, hogy más országokban mi működik (működhet) és mi nem. És a könyvfesztiválon az eKönyv.hu végre kiállt a széles szakmai közönség elé is, ismertetni kicsit a részleteket.
A legfontosabb, hogy végre egy igazi, a könyvszakmában profi és méretes játékospáros lát neki az ügynek, és szemmel láthatóan komolyan gondolják. Számukra az e-könyv nem egy marék file, hanem perspektívával rendelkező piac, platform és újszerű, (bár klasszikus alapokon nyugvó) kultúra. Céljuk a sok és egymással szinkronizált platform, (tablet)PC, okostelefon (iPhone és Android), dedikált olvasók; a sok elérési csatorna, (webáruház, mobil hálózatok). Cél a versenyképes ár, aminek a mértékéről persze lehet és kell is vitatkozni, de a trend iránya mindenképpen pozitív. Cél a tartalom minőségének a biztosítása, illetve ha majd a piaci helyzet engedi, a speciális, csak az elektronikus tartalmakra jellemző kiegészítések megjelentetése.
Azaz az eKönyv.hu megjelenése örvendetes és üdvözlendő.
A brigád igyekezett nem nulláról indulni, működő, vagy működéshez közeli megodásokat kerestek az összes komponenshez. Ebből esett ki a hgv-nek, a német könyvesek egyik háttérszolgáltatójának, valamint a 'textrnek a bevonása. Papíron ez bíztató.
A rossz hírek
Nem lenne reális elvárni azonban még egy könyvszakmában profinak is számító formációtól sem, hogy a nulladik másodpercben ereje teljében és hibáktól mentesen bukkanjon föl egy drámaian új piacon. Vannak sajnos gyermekbetegségek, mégpedig számosak. Véleményem szerint ezek alapvető forrása abból fakad, hogy a komplett könyvszakma még csak ismerkedik ezzel az egész történettel, így sem rutin, sem kockázatvállalási hajlandóság, sem kockáztatható tőke nincs az ügyben.
Ezért aztán a legfontosabb faktor, a forgalomképes elektronikus tartalmak jelenléte csak fájdalmasan lassan bővül. A kiadókat sajnos még az e-könyvek piacáról, a létező fizetőképes kereslet meglétéről is győzködni kell, és nem segít az ügyön az sem, hogy az eKönyv Magyarországban is csak a terjesztői mega-mumus reinkarnációját látják. Amikor pedig elhangzik, hogy az új formáció mekkora árréssel venné be (konvertálná) a meglevő könyveket az e-áruházba, hát ott bizony fagy a levegő és koppan az áll.
Pedig a brutális árrés valahol magyarázható, az eKönyv.hu igen nagyra tör, csak éppen az áttörés kockázatát igyekszik (a maga számára) minimalizálni, annak költségeit valahogy a kiadókra és a végfelhasználókra átterhelni. A kiadók (és a jogtulajdonosok) válasza pedig erre a sokadik vonalas anyagokkal való kísérletezgetés, az olvasók meg maradnak inkább a bestsellerek betyár-edition-jeinél. Pedig az látszik, hogy az első hullámban a könnyű műfajoknak kéne menni, a vámpíros-lézerkardosoknak, meg a laza romantikusoknak. Ami viszont nem látszik, hogy konkrétan mekkora is ez a magyar e-könyv piac. Ameddig pedig ez cáfolhatatlanul nem derül ki, senki nem akar sem befektetni, sem túl sokat kockáztatni.
A várható árak, bár kezdetnek bíztatóak, még nem annyira sokkolóan versenyképesek a papírhoz képesek, amennyire a piac elvárná. Nem segíti az ügyet sem a másodközlési jogok (szerintem irreálisan) magas ára, sem a 25% ÁFA. A kiadók még nem szervezték át a gyártási folyamataikat "formátum-függetlenre", ezért az elektronikus verziók előállítási költsége, amik a papír-vonaltól gyakorlatilag elválasztva merül föl, sem elhanyagolható.
És persze van DRM, ami ugye minden egyes becsületes felhasználó életét megkeseríti (és külön pénzbe kerül), de elég egyetlenegy "betyár", és máris kész a korlátozásoktól mentes változat.
Verdikt
Nézetem szerint az eKönyv.hu megjelenése a piacon, a mérete és a komolysága okán mindenképpen bíztató. Az egyes gyakorlati megoldásokkal vannak bajaim, de bízom benne, hogy ez az idővel javulni fog. További bizodalomra ad okot, hogy egyfelől több más, az eKönyv.hu-val versenyző, bár kisebb játékos is igyekszik fölkapaszkodni az ekönyv-hullámra, másfelől talán végre átmegy az üzenet a kiadói oldalra, hogy villanykönyv márpedig kell és így vagy úgy, de lesz.
Ezért pedig szurkolok innen is az eKönyv.hu-nak, hogy végig tudja vinni a misszióját, tudja becsatornázni (pontosabban így vagy úgy, de az e-könyv piacra csalni) az összes arra érdemes kiadót és kiadványt, továbbá ki tudja építeni az e-könyv piac korszerű infrastruktúráját, a hálózati és a mobil értékesítést.
"Ekönyv.hu - próbavásárlás (by Komavary)
Már elérhető a txtr magyar boltja, az ekonyv.hu. Illetve pontosabban ami most vár ránk, az még egy nagyon félkész állapotú, nyilvános béta (havonta egy frissítést ígérnek). Vásárolni már tudunk, ám összesen még csak harminc könyv közül választhatunk.
Egy dolog már biztos: jól meg kell választani, honnan szerezzük be az olvasnivalót. A szépirodalmi kínálat zöme MEK-es, vagy DIÁs szerző műve - a kérdés tehát az, hogy egy átalakítás epubba megér-e nekünk kétezer vagy még több forintot.
Ha a vásárlás mellett döntünk, akkor először töltsük le a legfrissebb Adobe Digital Editionst (ADE). A dolog már itt izgalmas lesz, hiszen jelenleg az ADE-nek nincs magyar nyelvű változata. A legfrissebb pedig azért fontos, mert addig nem hajlandó letölteni a kijelölt könyveket, amíg nem frissítettünk. Szükségünk lesz egy Adobe ID-re is, ehhez egy emailcímet és egy jelszót kér a gép (ha választhatunk, érdemes rövid emailcímet megadnunk, mert sokszor lehet rá szükség, és főleg egy olvasón nem túl kényelmes "begépelni" a hosszú címet).
Ezek után regisztráljunk, és vásároljunk. A regisztrációnál érdemes odafigyelnünk Paperboy (paperboy kukac txtr.com) levelére. Amilyen heves a bemutatkozó levél ("Kedves! Üdvözöljük a txtr rendszerben."), olyan szűkszavú a vásárlást visszaigazoló levél (egy News!!! tárgyú üres levélben egy receipt.pdf). Ekkor már letölthetjük a krikszkraksz.acsm nevű, pár kB-s fájlt. Ezt kell megnyitnunk az ADE-ba, és máris a gépünkön van a meglehetősen nagyra sikeredett epub.
Ezt vagy magában az ADE-ben, vagy az aktivált olvasókon nyithatjuk meg. "
Az utolsó 100 komment: