Úgy fest, a multik érkezése a e-könyv bizniszbe vet néhány hullámot. A Google-t most éppen a (az amerikaiak után) a franciák próbálják megfékezni, meglátjuk milyen sikerrel. A nagy vízen túl már a megállapodás második verzióján is túl vannak mostanra (az első perek 2005-ben kezdődtek), de pl. az Open Book Aliance-nek még mindig vannak (innen jogosnak tűnő) kifogásai.
UPDATE: Lám, Kínában is mennyire fontosak szerzői jogok, beperelik a Google-t jól.
Idehaza pedig a T olvasóra fölkerült kis kollekció okozott kis kavarodást. A dolog onnan indult, hogy honnan is szedte a T az anyagokat? Jó eséllyel a MEK-ről, ami ugye egy közpénzből fenntartott gyűjtemény. Addig világos, hogy a T magáért az olvasnivalóért nem kér pénzt, de mégiscsak a saját jövedelemszerzése érdekében használta a MEK anyagait. Jogilag talán nehezen támadható, de morálisan egy jó nagy adományt azért szimpatikusnak vennék, amivel a Magyar Telekom a MEK-et (OSZK-t) támogatná.
És lehet, nem sok köze volt ennek a mostani "önkiszolgálásnak" ahhoz, hogy néhány jogtulajdonos észbekapjon, átböngéssze a MEK állományát, és levetessen pár anyagot. De az is lehet, hogy van összefüggés, véletlen egybeesésnek kicsit gyanús az ügy. Ezért aztán az alábbi klasszikusok most egy ideig nem lesznek elérhetőek a MEK-en:
Austen, Jane: A mansfieldi kastély
Balzac, Honoré de: Betti néni
Cooper, James Fenimore: Bőrharisnya
Cooper, James Fenimore: A kém
Cooper, James Fenimore: A préri
Cooper, James Fenimore: Az utolsó mohikán
Cooper, James Fenimore: Vadölő
Hašek, Jaroslav: Švejk
Egy derék katona kalandjai a világháborúban
London, Jack: A vadon szava
Twain, Mark: Egy jenki Arthur király udvarában
Ezek közül az Austen kötet rajta van az olvasón. Ez így eladott példányokkal most vajon mi lesz?
Utolsó kommentek