Ugyan még nem kapható a B&N új csodaolvasója, de jól fölkavarta az állóvizet. Látszik, hogy nem kispályás cég állt elő vele, mert bedobtak pár radikális újítást a némileg homogenizálódó olvasópiacra. Nézzük hát ezeket egyesével, a jelentőségükkel együtt.
Eddig ment a fűrészelés, mert volt amire a "hagyományos" érintőképernyős kijelző a jobb, volt amire az eInk. Kreatív megoldás, hogy van mindkettő, és bár nem tetszik mindenkinek, minimum egy érdekes új lehetőségcsomagot jelent. Hasonló az olvasó magrendszere, ami Android. Bár a mostani olvasók zöme is Linuxon fut, valahogy mégsem zuhogtak rájuk az alkalmazások. Talán most, hogy a nookhoz SDK is lesz, ez változni fog.
Nagyon erős mondás a WiFi, ami lehetővé teszi, hogy távközlési hálózat használata nélkül kerüljön föl olvasnivaló az eszközre. Az ugyanis, ha nem a honos (esetünkben AT&T) hálózathoz kapcsolódik, pénzbe kerül, mindenféle kapcsolódási és dataroaming díjakba, amit ugyan el lehet maszkolni a végfelhasználó elől, de a nap végén úgyis ki fogja fizetni, csak más néven.
Viszont van azért itt pár csöndes huncutság. A mostani mondás szerint publikus (értsd nem B&N bolti) wifin nem lehet vásárolni, csak meglevő anyagot töltögethetjük. Azaz a vásárlás-autentikáláshoz bizony kell a 3G kapcsolat. Vélhetőleg ezért is nem lehet az eszközzel jelenleg az USÁ-n kívül vásárolni.
UPDATE: A WiFi szituáció sem problémamentes egyelőre:
"In store can browse but not download. Streaming technology.
Wifi can only be used in store for events and in store content. Plan to open up later on."
http://www.teleread.org/2009/10/20/barnes-noble-press-conference-live/
Elég emberbarátnak tartom, hogy ha nem tetszik, 14 napig vissza lehet adni a szerkenytűt. Ha használt (értsd: ki volt bontva a fóliából) akkor 10% újrakészletezési díj fejében. Ez nem technológia, ez üzleti hozzáállás. Tetszik. Hasonlóan pozitív, hogy gyakorlatilag két éves biztosítást lehet kötni a szerkezetre.
Izgalmas marketingötlet a kölcsönadás, és bár jelenleg vannak korlátai, reméljük ez idővel elmúlik vagy lazul majd.
És végül, de nem utolsósorban, a legfontosabb, hogy letették a voksukat az epub mellett. Sajnos az Amazon azw-je egy kicsit a Betamaxra és a Sony sok más csodásan zárt szabványára emlékeztet, hiába jó, ha nem engedik oda a többieket, ki fog halni. És jó dolog, hogy van lehetőség a memóriabővítésre, mert a magyar szövegek korrekt megjelenítéséhez be kell ágyazni minden publikációba az összes használt fontot, ami a minimális publikációméretet fél megabyte környékére emeli.
Az Amazon pedig észrevette a szorítást, elkezdte az egyetlen, időben járható utat járni, és árat engedtett.
UPDATE: Hogy kell-e az amazonnak epub irányba mozdulnia, arról megint csak nincs konszenzus. A Gartner szerint kell. Mások szerint nem föltetlenül, illetve nem azonnal.
Éljen a verseny!
Utolsó kommentek