Nanena olvtárs abban a szerencsés helyzetben van, hogy két szerkentyűn is koptathatja az e-könyveit. Közkívánatra megosztotta tapasztalatait a világgal, és engedelmével ezeket a tapasztalatokat mi is közölhetjük. Ime:
Bajban vagyok vele, hogy nevezzem ezeket a készülékeket. Hivatalosan elfogadott magyar nevük még talán nincs is. Ekönyvolvasó, eolvasó, ereader. Mindenki kiválaszthatja számára a legszimpatikusabbat. Eddig Magyarországon csak a Koobe V3-hoz lehetett hozzájutni, de a hozzánk érkező hírekből érezhettük, hogy nálunk is érvényesülni fog a tendencia, 2009. az ereader éve lesz. Ezt erősíti, hogy karácsonyig kb.10-féle új készülék megjelenését hirdették meg. Az első fecskék között találhatjuk a Cool-er-t és a Hanlin V3-ast, [V5, a szerk.] ami nálunk Koobe Junior néven jelent meg.
Évek óta PDA-n olvasok lit és prc formátumban, de a kis méret és az állandó megvilágítás miatt már régóta vágytam egy eolvasóra. Az interneten megjelenő hírek és specifikációk alapján egy Cool-er-t néztem ki magamnak. Ahogy lehetett, az első alkalommal meg is rendeltem, és hamar megkaptam Angliából a DHL segítségével. A megrendelés és kiszállítás között 1 hét sem telt el. Egy lilás színű változatot választottam ki. Először nagyon örültem neki, de azután gyorsan megtaláltam a hátrányokat. De előbb a pozítívumokról.
Pozitívum
- Szép, divatos kinézet.
- Jól olvasható képernyő.
- Megfelelő nagyságú margó.
- kb. 2 másodperces képfrissítés, gyors lapozás.
- Az epub formátum jó kezelése.
- Egyszerű menürendszer.
- Jó standard betűtípusok.
- Betűnagyság széles határok között változtatható, sok lépésben.
- A töltöttségjelző jól működik, az aktuális és teljes oldalszám kijelzése jó, de könnyen el is tüntethető az oldalról a jobb olvashatóság érdekében.
Negatívum
- Epub és pdf olvasásra Adobe Digital Edition-t használ, ami nem kezeli a magyar karaktereket. Mint ahogy a prc sem.
- Rtf, txt és html kezeli a magyar karaktereket, azonban a szövegek beállításai elvesznek (sorköz, kiemelés, behúzás, stb.).
- Nincs borító, tok, ami csökkenti a szállíthatóságot, semmi nem védi az ütődéstől a készüléket, a képernyőt.
- A menüben csak nyilakkal lehet közlekedni, ami bonyolulttá teszi a kiválasztást.
- Csak egy helyen találhatóak a navigáló gombok. Lenyomásukhoz erő kell, s erős kattanó hangot ad, ami főleg éjjel nagyon zavaró.
- Bekapcsolásnál nem az utolsó olvasott oldal jelenik meg, újra kell kezdeni a könyv kikeresését a menüből.
- A sok zoom-ból a legkisebb nagyon kicsi, a következő megfelelő, a többi nagyon nagy. Így hiába a soklépcsős zoom, ha a lépcsők között nagyon nagy a különbség.
ÖsszegzésA készülék jól használható, kezelhető, ha valaki csak otthon akarja használni, jó erővel rendelkezik, éjszaka egyedül olvas az ágyában, s így nem zavar senkit. A probléma, hogy az eolvasókat éppen arra találták ki, hogy bárhová magunkkal vihessük, éjszaka is olvashassunk, és magyar nyelven is.
A fenti okok miatt, ahogy megtudtam, hogy nálunk is el kezdték forgalmazni a Hanlin V3-ast (Koobe Junior), azonnal elszaladtam és vettem egyet.Tapasztalataim:
Pozitívum
- Kis méret, szép védő bőrborító. könnyű szállíthatóság. A készüléket tökéletes biztonságban érezzük.
- Három különböző lapozási lehetőség (bal kézzel nagy gombokkal, jobb kézzel a készülék alján és a készülék jobb oldalán is van egy joystick-szerű kapcsoló). Könnyen működnek, kézreállnak, csendesek, a joystick hangtalan, a gombok bármilyen testhelyzetben kényelmesen hozzáférhetőek.
- A képernyő frissítési ideje nagyon rövid, talán 1 másodperc epub, prc és pdf szövegeknél.
- A borítóra könnyen rátűzhető egy olvasólámpa. Emiatt és a hangtalan kezelés miatt éjjel is jól használható.
- A prc formátumot tökéletesen kezeli, a magyar karakterek kijelzése jó.
- A menürendszerben való navigálás könnyű.
- Külön menüpontban jeleníti meg a legutóbb olvasott könyveket.
- Bekapcsolásnál az utolsó olvasott oldalt jeleníti meg.
- A könyvtárban megjeníti a borítót is.
- Magyar menü.
Negatívum
- Az epub és pdf formátumot ADE kezeli, ami nem ismeri a magyar karaktereket.
- Doc és txt szövegek betűnagysága nagyon apró, csak 3 zoom van, amiből egy a forgatás. Olvashatatlanok.
- Rtf és lit könyvek beolvasásakor lefagy a gép, csak resettel indul újra.
- Sokszor nem érzékeljük, dolgozik-e a gép, nem jelzi semmi.
- Epub és prc könyveknél nem tudjuk, hányadik oldalon tartunk, hány oldalas a teljes könyv, nem látjuk a töltöttségjelzőt.
- A könyvtárban nem látjuk a borítót.
ÖsszegzésKönnyen kezelhető, szállítható, sok formátumot ismerő olvasó.A fentieket elolvasva könnyen kikövetkeztethető melyik készüléket ajánlom megvételre. A Cool-er-t azoknak ajánlom, akik csak otthon, nappal olvasnak angol epub könyvet. A Koobe Junior-t pedig mindenkinek.
A poszt eredetije itt olvasható.
Köszönjük, a műfaj nevében.
Utolsó kommentek