Első benyomások
Alapvetően a Koobe Junior a Koobe v3 áramvonalasított változata, a legtöbb ottani megfigyelés most is megállja a helyét. Alapvetően elmondható, hogy sem olvashatóságban, sem akku-élettartamban, sem helyi támogatásban nincs igazi vetélytársa a magyar olvasóeszköz-piacon. Aki nem ismeri a Koobe (a.k.a Hanlin, Jinke, BeBook stb.) termékvonalat, először nyugodtan olvassa el ezt a bejegyzést, mert most a különbségekre fogok fókuszálni.
Szeretett forgalmazónk szerintem ezúttal csöppet "félrenevezte" a terméket, mert semmi "juniorság" nincs a szerkezetben, ez is van olyan kivitelű mint a klasszikus v3. A kijelző háttérszine pár fokkal melegebb lett, egy nagyon finom barnás beütést vélek benne fölfedezni, végtelenül komfortos olvasni. Rakták mindezt egy közepes barna külsejű, szép bőrszerű tokba, és az összhatás szerintem kifejezetten elegáns, visszafogottan nőies. Egy szexista felhangtól mentes feminin utalás szerintem szerencsésebb névválasztás lett volna.
Az olvasó kisebb és könnyebb lett, a hordozhatóság növelése abszolút kompromisszum-mentesen történt. A ház matt gumírozást kapott, a tokot műanyag peckek zárják az olvasóra, legalább olyan masszívan, mint a v3 acélkörmei.
Újdonságok
A specifikáció szerinti újdonságokat már listáztuk egyszer, a lényeg az
- 5"-os 800x600-as 8 szürkeárnyalatos kijelző, 200 dpi-vel, Epson vezérlővel,
- A processzor 400 Mhz-es lett, szerintem egyszerűen nincs már kisebb,
- Az USB port 2.0 lett, a memóriakorlát 16G SDHC, cserébe sem extra memóriakártya, sem extra olvasó nincs a csomagban,
- Van egy extra jog dial,
- Olcsóbb, mint a v3.
Ezek látszanak a dobozon. De van pár nagy dobás, amit nem biztos, hogy viszontláthatunk a Koobe Senioron. Az erősebb processzor és az új vezérlő párosa valamelyest gyorsított a szerkezeten a v3-hoz képest, de a PDA sebességtől még mindig távol van.
Ilyen újdonság még például, hogy ha valamilyen oknál fogva 8 szürkeárnyalatban szeretnénk képeket nézni (ki lehet próbálni PC-n is, szerintem szükségmegoldás, illetve csak nagyon speciális célra jó, pl. térkép), akkor változtatható a kontraszt és a fényerő, bár ez ugye színtiszta matekozás a bitekkel, hiszen se háttérvilágítás se szinek nincsenek, csak az egyes pixelértékeket transzponálja az olvasó. Háborús esetben azért használható.
Text-to-speech
Az első, mondjuk úgy, nem agyonreklámozott meglepetés, hogy az olvasó képes az angol nyelvű text és rtf állományokat szép szintetikusan fölolvasni! Kicsit Kraftwerkes, de abszolút érthető és használható.
A magyar szövegnek is neki lehet ereszteni, de az eredmény sajnos "fogyaszthatatlan", még tripla adag humorérzékkel is. Ezt a gyártók is sejthették, mert a szolgáltatás csak az angol nyelvű menüből elérhető, a magyarból nem.
Adobe inside
Alapvetően a klasszikus, v3-ból már ismert parserek kerültek a v5-be is, továbbra is nagyon komfortos a prc megjelenítés. Ami a nagy újdonság, hogy az Adobe eredetű állományokat még a prc-nél is jobban tálalja a szerkezet. A szöveges alapú pdf-et pl képes 5 lépcsőben nagyítani ÉS újratördelni! Ha korábban voltak oldaltörések a szövegben, azok persze megmaradnak, igaz fölöslegesen. A beépített epub értelmező olyan szinten emulálja az Adobe Digital Editions-t, hogy még annak a szoftverhibáit is produkálja: egy kiadói tesztállomány az ADE alatt nem jelzi ki az ő és az ű karaktereket (miközben minden más, Azardi, FBReader, vagy Stanza e tekintetben korrekt volt). Ugyanezt a karakter-hiányosságot produkálta a tesztállománnyal a v5 is.
Ettől eltekintve azonban azt kell mondanom, a pdf és az epub kezd nagyon jól kinézni az olvasón, pl hibátlanul tud működni (ha elkészítették) a hierarchikus tartalomjegyzék. Az epubot több forrás igyekszik a jövő formátumának beálítani, még a végén lehet is belőle valami.
Hibák
Alapvetően a szerkentyű örökölte a v3 robosztusságát, majdnem ugyanolyan agyonverhetetlen, mint az előd. Néha azonban lassabban reagál (ilyenkor nem baj, hogy van lehetőség egy csippanást kérni a billentyűlenyomásra), hajlamos "elgondolkodni" homokórázni.
Igazából csak nagy (1 MB fölötti) rtf-ekkel sikerült zavarba hozni. A háromszor ekkora pdf-ek gond nélkül olvashatóak.
Bizonyos karaktersorozatok dőlt betűs megjelenítése során a karakterek "ki tudják takarni egymást", ami egy icipicit zavaró.
A prc-k és pdf-ek nagyítása során a beágyazott képek mérete nem nő, csak a használt fontoké. A pdf-nél több különböző lehetőség van még, ha fontra redukálható az ábra, akkor tud nőni, de olyan is volt, hogy in completto eltűntette a képet a nagyított/áttördelt oldalképből.
A prc állományokon nem működött a Koobe standard könyvjelzőzése, ami öt saját könyvjelző elhelyezését támogatja dokumentumonként. Ugyancsak a prck-k magyar menüjébe két "Ugorjon..." menüpontot sikerült beírni, ebből a 3. számú egy tetszőleges oldalra, a 4. számú az indexre visz, viszont az 5. számú indexre ugrás önmaga nem működik.
Vélhetőleg ezeket a kellemetlen apróságokat egy következő firmware javítani fogja. Biztató előjel, hogy ilyen tipusú, visszajelzés alapján történő firmware korrekció már történt nem egy a Koobe történetében.
v5 vagy v3
Nehéz kérdés. A v3 mellett csak a fizikailag nagyobbb kijelző (ugyanannyi csak nagyobb pixel) és a kicsit kiforrottabb szoftver szól. Ha valakinek vannak védett prc-i vannak vagy ilyet akar venni, annak csak a v3 jöhet szóba, míg ha védett epubot (pdf-et?) venne, akkor csak a v5. Az ár (szerintem a méret is) és a "jövőállóság" egyértelműen a v5-nek kedvez, főleg, hogy a versenytársak, a Cybook Opus például, még nem jelentek meg a piacon. A v5 adobe parserei sokkal jobbak a v3-nál, de talán nem lesz nagy gond a v3-ra is fölrakni őket.
Utolsó kommentek