Az e-könyv olvasó céleszközök általában olyan e-könyv megjelenítő kütyük, amelyek kijelzői e-papír technológiát használnak. A technológia lényege, hogy a felülete egészen papírszerű, nincs háttérvilágítása, nem bántja a szemet, és nem is fogyaszt áramot a megjelenítéskor, csak amikor a képernyőn lévő tartalom változik (pl. lapozáskor).
Amikor a különböző fórumokban e-könyv olvasókról hallani, rendszeresen felmerül, hogy ezek a céleszközök drágák, és a pénzért cserébe keveset nyújtanak. Doksikat megjeleníteni végtére is egy 3-4 éves kis PDA is tud, és az még mi minden másra használható! Mivel én is egy HTC Trinity-n olvasgattam, mielőtt megvettem volna az e-könyv olvasómat, van összehasonlítási alapom. Ha gyorsan összegezni kell: a Cybook nagyságrendekkel jobb olvasásra, mint egy PDA.
- Az e-papír tényleg papírszerű. Az e-könyv olvasó kijelzője olyannyira papírszerű, hogy ha nem lenne a kijelző körül valamiféle kütyü-szerű borítás (már gondolok itt a kezelőszervekre), legfeljebb azért tudnád megkülönböztetni a papírtól, mert ha nagyon próbálkozol, láthatsz néha egy kis becsillanást rajta. Ez olyannyira igaz, hogy bár egy éve használom már az e-könyv olvasóm, lapozáskor néha még mindig van bennem egy "most a könyv bal oldali lapja jön, ezért másképp kell majd tartanom"-érzés.
- Az e-papír bárhol olvasható. Míg a legtöbb PDA kijelző nappali fényben nagyrészt olvashatatlan, az e-papírnak kifejezetten jó, ha van fény, hiszen háttérvilágítás híján ugyanúgy napon vagy lámpafénynél kell olvasni, mint a rendes, papír könyveket. (Természetesen minden modellhez kapható kis lámpa, hogy a sötétben is használható legyen, illetve a Sony PRS-700 már beépített világítással is rendelkezik.)
- Az e-könyv olvasó sosem merül le. Mivel az e-papírnak nincs háttérvilágítása, és a megjelenítés nem, csak a lapozás fogyaszt áramot, sosem merül le. Általában elég, ha egy-két havonta, amikor amúgy is töltenél fel rá új könyvet, rádugod a géped USB portjára, és egy-két órát ott hagyod tölteni. Nagyobb utazások során ez mindenképp hatalmas előny a PDA-kkal szemben, hiszen akár több napos busz utakat is végigolvashatsz anélkül, hogy ez jelentősen lemerítené a gép akkumulátorát.
- Az e-könyv olvasóknak nagyobb a kijelzője. A fentebb részletezett okok miatt az akkumulátor kapacitása nem korlátozza a gyártókat a nagyobb kijelzők használatában.
Az e-könyv olvasók hátrányaként az alábbiakat szokták felsorolni:
- Lassú. Az olvasókban általában lassú processzor van, és maga a kijelző sem képes valós időben reagálni a parancsainkra. A processzor sebessége igazából nem döntő tényező, csak nagyon különleges esetekben érezhető. Nagyobb PDF állományok megnyitásakor például viszonylag sokat kell várakozni, de a PDF-eket általában amúgy is át szokás konvertálni jobban támogatott formátumra. Egyedül a gép bekapcsolása az, ami zavaró lehet, hiszen - ahogy a számítógépek esetében is - ez akár fél percig is eltarthat. A kijelző sebessége is gyorsan megszokható. Igaz, hogy lapozáskor akár egy másodpercet is várni kell, mire valamiféle visszajelzést kapunk a kütyütől, az e-könyv olvasó tulajdonosok általában azon a véleményen vannak, hogy az első két lapozás után ez már fel sem tűnik senkinek.
- Zavaróan vibrál lapozáskor. Annak érdekében, hogy az e-papíron ne maradjon szellemkép, lapozáskor minden egyes képpont felvillan egy pillanatra. Ez néhány kütyün (pl. a Cybook-on) kikapcsolható, de igazából még sosem olvastam, hogy bárkit, aki használ ilyen kütyüt, ténylegesen zavart volna.
- Nagy. A nagyságnak az előnyök mellett hátrányai is vannak. Míg egy PDA-t az ember bármikor előkaphat a zsebéből, amikor van pár unalmas perce, az e-könyv olvasó nem fér a zsebünkbe, ezért nincs mindig kéznél, amikor szükség van rá. Ez jelenleg valóban igaz, de akiket tényleg zavar, azok számára már készülnek az összehajtható e-könyv olvasó eszközök...
- Drága. Valóban, de ha sokat olvasol, az ára hamar visszajön. Magyarországon a könyvek saját használatra való letöltése legális, ezért ha az ember tudja, hogy hol keresse, sokáig nem lesz szüksége arra, hogy új papírkönyvet vegyen...
- A könyv szaga és tapintása nem pótolható. Valóban. Most mondhatnám, hogy a könyveket olvasni kell, nem szaglászni, meg hogy a kütyü bőrtokjának is van szaga (jobb, mint néhány antikvár könyvnek), de igazából nincs is arról szó, hogy az olvasó tulajoknak meg kellene válnia a papírkönyvektől. Mindig vannak olyan újdonságok, amik elektronikus formátumban nem érhetőek el, és ezeket akkor is könyvként fogod olvasni, ha esetleg veszel e-könyv olvasót. Abban pedig biztos vagyok, hogy a mostanában született kisgyerekek már nem lesznek annyira oda a könyvek szagáért, mint a mai felnőttek, úgyhogy a probléma megoldva... :)
Utolsó kommentek