Régóta pörgünk azon, hogy a magyar könyvpiac milyen anomáliákkal terhelt, a túlméretezett nagykereskedőktől a későn kifizetett kiadókig. Sokan vizionáltak mindenféle apokalipsziseket, de elsősorban a névsor másik végéről, az Alexandrától várták a bedőlést. Ehhez képest az Ulpius szállt el a hét elejére. A pontos okok és következmények feltárását rábíznám a hivatásos zsurnalisztákra, minden bizonnyal meg fogják tenni, mégiscsak egy milliárdos forgalmú, a magyar piacot meghatározó kiadóról van szó.
Ami viszont engem érdekel, hogy mi lesz a kiadványaikkal most. A verebek nem arról csiripelnek, hogy ebből a csődeljárásból nagyon fel tudnának állni, pedig a kiadványaik jó része kifejezetten keresett, jól pörgő cím. Ha a cég megszűnik, akkor a jogokat újra fogják osztani, új megállapodások köttetnek, valamikor. Tisztázatlan jogállással meg nem lehetnek kint címek a piacon, elvileg.
Mit hozhat a jövő? A papírkönyvek sorsa viszonylag egyszerű, szerintem senki nem fogja vállalni, hogy begyűjtse azokat a polcokról és bezúzza. Valószínűbb, hogy szénné akciózva elkótyavetyélik őket ("egyet fizet tizet vihet"), csak minél előbb tűnjenek el a készletekből. De senkit nem fog zavarni, vagy ha zavar is bárkit, az sem tud sokat tenni azért, hogy egy "bevont" könyv végleg eltűnjön a könyvesboltokból.
De az ekönyveik, azokkal sajnos más a helyzet. Papírkönyvet bezúzni az háborús bűn, de egy a vásárlás pillanatában születő ekönyv-példányt elérhetetlenné tenni, az a semminél is kevesebb. Ezért aztán sanszos, hogy a felszámolás pillanatában, amikor visszaveszik a jogokat, akkor az Ulpius 260+ címét, amivel ennek a <100 milliós kis piacnak a nem jelentéktelen forgalmát összehozták, azokat a jogviták rendezéséig lekapcsolják majd a boltokból. És az minden forgalmazónak fájni fog.
Kíváncsian várom, hogy mit lép majd a Book&Walk, aki a pályafutása kezdetén meglehetősen rugalmasan kezelte a kiadói jogokat, ezért aztán húzókiadóból gyakorlatilag csak az Ulpius volt náluk.
A Fejős Éva rajongók viszont sóhajthatnak most egy nagyot, ugyanis az író éppen az Ulpiustól való távozása után alapított saját kiadót még 2013-ban, és most kerültek vissza hozzá a régebbi címek kiadói jogai. Ezek címek (amik most éppen visszavonásra kerültek a boltokból) ilyenformán hamarosan ismét elérhetőek lesznek, a tervek szerint új borítóval, kicsit frissítve.
Szomorú ez a történet. Az Ulpius gyakorlatában sok volt a megkérdőjelezhető elem, például hogy miért kell saját bolthálózatot fejleszteni, vagy hogy miért pörgetik olyan eszeveszett sebességgel a címeiket, vagy az árazási (és akciózási) politikájuk. Ugyanakkor a sok gyanús témát el kell választani az ekönyv-toposztól, mert pont az e-könyvek vonalán példaértékűek voltak. Több, mint 260 címük van kint a piacon, és gyakorlatilag minden portálon meg lehet azokat vásárolni. Sok habozó kis kiadó meggyőzéséhez jött nagyon jól, hogy az Ulpiusra (is) lehet mutatni: "nézzétek, ők sem félnek az e-kiadástól, nektek sem kell". Nem az elektronikus kiadás döntötte be őket, de akkor is új példaképeket kell keresni. Az Agavét, vagy a GABOt például. Viszont ők meg nincsenek ott az ekonyv.hu-n. Ehh.
Nem jól van ez így, na.
Utolsó kommentek