Intro
Volt már nekünk ilyen sorozatunk, amiben az e-könyv piacon nagyot gurító vállakozásokat próbáltunk bemutatni. Mivel az élet nem állt meg (szerencsére) vannak olyan, nem is feltétlenül új brigádok, amiket érdemes követnie annak, akit érdekelnek a magyar nyelvű e-könyvek.
Alternatív könyvgyártás 2.0
Annak idején többször is adtunk már hírt a fapadoskönyvről. Nos, annyira megszaladt a szekér, hogy két új entitásba kellett szervezni a munkát. Megjelent a portfólióban ugyanis a sima könyvkiadás, ezért egy komplett könyvkiadó vált le cégről, csak hogy tiszta legyen a kép. A másik egység pedig leginkább egy kiadótámogató szolgáltatóház lett, ahol olyan szolgáltatásokat lehet venni, amik a könyvgyártáshoz és forgalmazáshoz szükségesek. Vannak klasszikus szolgáltatások, pl. szerkesztés, korrektúra és nyomdai töredelés, meg maga a nyomtatás. Ezen kívül vannak kifejezetten az e-könyvere kihegyezett szolgáltatások is, pl. digitalizálás, konverzió (műszaki szerkesztés), illetve maga a könyv és e-könyv forgalmazás a saját webáruházban. Ebben olyan huncutságokat is meg lehet találni mint a házhoz szállított e-könyv (egy hitelkártya formátumú pendrive-on), meg a mindenféle elektronikus fizetés. És igen, itt kísérleteznek a formátumfüggő fizetéssel.
Fontos tudni, hogy céljuk a magas minőségű ekönyv-gyártás, nemcsak a vevők kedvéért, hanem mert sok automatizmust használnak a gyártás, a konverzió és az értékesítés során, és ha nem megfelelően konzisztens a bemenet, sok saláta jönne ki a végén.
Az is látszik, hogy egyre több kiadó jelenik meg szép lassan a piacon, elsősorban a kisebbek, és először mindenki maga szeretné gyártani az epubjait. Mert epubot gyártani könnyű ;-) Jó minőségű epubot viszont munkás. Ezért aztán az ipubs nemcsak gyártást, de tanácsadást is vállal. Ezért lehet a partnereik között a kis kiadókon túl pl. az Ulpius is.
Író, új utakon
Úgy tűnik, hogy csak a zsánerkiadók merik egyelőre a zászlójukra tűzni az egyidejű megjelenéseket, és ezen a fronton eddig csak a spekulatív fikció, és a fantasy képviselői voltak erősek. De majd most :-)
A könyvpiaci szelek a nyáron Fejős Évát egy saját kiadó élére fújták, és az újságírás valamint a meglehetősen nőies bestsellerek elkövetése után a kőkemény kiadói munka közepén találta magát. A tervekben ugyan még csak kevés cím szerepel, viszont a szándék világos: elektronikusan is szeretné azokat megjelentetni. Bár jómagam kevés ilyenféle irodalmat fogyasztok, azt azért látni kell, hogy ennek a stílnek a megjelenése az e-könyvek között adhat egy lökést az ügynek, amire annak igencsak szüksége van.
Úgyhogy szurkolunk.
Kézműves e-könyvek
A blogban már fényeztem egyszer az eClassic csapatát. Azóta személyesen is találkoztunk, sőt még a "műhelybe" is bekukucskálhattam. Azt kell mondjam, tényleg azok, aminek definiálják magukat: igazi kézműves ekönyv-készítők, a szó legnemesebb értelmében. Elképesztő minőségben gyártanak e-könyveket, és nem csak a sima szöveg-két stílus-tartalomjegyzék háromszögben. Hanem összetett szövegképeket, referenciamunkákat, tankönyveket is meg tudnak csinálni, "exportra" is. Nekik már van könyvük az Amazonon, sajnos nem magyarul, cserébe akár a Harvard University Press is büszke lehetne rá, legalábbis ami a kivitelezést illeti.
Sajnos még nagyon kicsik, de "növésben vannak" :-) Jelenleg wordpress gurut keresnek, leginkább szerződéses munkákra.
Verdikt
A digitális kánaán még mindig messze van. De már jókora utat tettünk meg eddig is. A jelek biztatóak, és látszik, hogy egyre másra jönnek, akik komolyan gondolják, hogy a jövőben ott lesznek az ekönyvek is. Sokkal komolyabban, mint akár egy évvel ezelőtt.
Utolsó kommentek