Intro
Régi mulasztást kell pótolnunk, amikor a tartalompiaci körképünket kiegészítjük a Kossuth kiadó elektronikus tartalmakat kínáló részlegének, a Multimédiaplazának a bemutatásával. Magáról a Kossuth kiadói csoportról annyit érdemes itt megjegyezni, hogy igen jelentős méretű játékos a magyar piacon, éves forgalma a milliárdos nagyságrendben van. Maga a cég zárt részvénytársaságként működik 1996 óta, és bár az "eredettörténetében" nem annyira kis szerepet tölt be a pártállami múlt, jó kapitalistaként a saját működéséből él. Alapvetően nem függ sem állami megrendelésektől/támogatásoktól, sem a klasszikus nagyterjesztői rendszertől. Saját könyvesboltjai vannak, sajat webáruháza, ahol a hagyományos termékeit értékesíti (szintén nem jelentéktelen volumenben), és a nem annyira távoli múltban belevágtak néhány új formátum piacra dobásába is.
A Multimédiapláza
Talán a legfontosabb különbség a Multimédiapláza, és a többi, elektronikus tartalmakra szakosodott könyvesbolt között, hogy valóban több formátumot forgalmaznak, és nem csak olvasnivalókat. Leginkább a Mojzer kiadóval együttműködve erős a hangoskönyv-szekció (ezekből, ha nem is a legfrissebbek, de vannak letölthetőek is), a Hungarotonnak hála ezer fölötti hangfelvétel érhető el, és vannak az elektronikus könyvek.
Ez utóbbi részleg, bár természetesen nagyon örülünk neki, magán viseli a manapság oly jellemező óvatos konzervativizmus jegyeit. Formátuma az epub (vagy pdf), védelme az Adobe-tól származik. Amikor indult a projekt, akkor ez még racionális döntésnek tűnt, de vannak jelek, hogy mind a formátum, mind a DRM fronton lesznek lépések, amik kicsit "felhasználóbarátabbá" teszik a kínálatot, a nem túl távoli jövőben.
Az elérhető címek száma nemrég lépet át az ezret, ami önmagában is tiszteletre méltó. A források között (micsoda meglepetés ;-) ott a Fapadoskönyv (róluk még lesz poszt), de van kiadvány az Osiristól, a Balassitól, vagy a Pont Kiadótól. Azt azért látni kell, hogy az elérhető tartalmak, bár kifejezetten igényesnek mondhatók, nem a mai magyar könyvkiadás húzócímei, hanem sokkal inkább rétegművek. Éppezért a Multimédia egyik idei célja az, hogy a "bestseller" vonalon is el tudjanak indulni, például külföldi jogú kortárs anyagok kiadásával. Valami fogalmuk lehet a dologról, mert a jogszerzési gyakorlóköröket megfutották már, amikor a hangoskönyvekhez szerezték meg a szükséges engedélyeket. Ehhez az erőfeszítésekhez azért jól jön, hogy ott van mögöttük a Kossuth a maga forgalmával és tőkeerejével. Szurkolok nekik.
Kellemetlen MEllékhatásoK
Az elmúlt hónapokban, ahogy egyre több kiadó jelent meg az e-könyv piacon, majdnem mindegyiknek támadt gondja a MEK-kel. Mint olvasó, természetesen odavagyok a MEK ingyenes tartalmaiért, de ahogy kezdenek a szerzői jogi viszonyok kicsit kitisztulni, a kiadók, akik most még egy nagyon szűk szegmensen kénytelenek osztozni egymással, hamar találnak olyan anyagokat, aminek a a jogaihoz a MEK legalábbis érdekesen jutott hozzá. És nem is feltétlenül a MEK a hunyó a zűrökért, hanem mondjuk az ArtisJus, amelyik a 2000-es évek első felében úgy gondolta, diszponálhat a jogok felett.
A kiadók, akik az idővonal távolabbi végei felől kénytelenek a kiadványaik jogait fölgöngyölíteni (mert csak azokat kapják meg, sajnos) nem egyszer találnak hozzájuk tartozó anyagot a MEK-en, amit a MEK jóhiszeműen az ArtisJus engedélyével publikált. A Multimédiapláza az erős hangoskönyvtartalom miatt nemcsak az olvasható (korábban nyomtatott) tartalmak miatt akadt kicsit össze a MEK-kel, hanem a főleg MVGYOSZ által előállított hanganyagok miatt is.
Ahogy az idő halad, a vitatható jogú kiadványok átkerülnek azokhoz a kiadókhoz, akik valóban birtokolják a jogokat, illetve azok az MVGYOSZ-hez köthető hanganyagok, amelyeknek van kereskedelmi forgalomban lévő párja, visszakerülnek a zárt terjesztésbe (az MVGYOSZ-nek ugyanis van joga "belső használatra" hangoskönyveket készíteni).
A motorháztető alatt
A Multimédiapláza állandó, bár kislétszámú stábbal működik. Ami külön szimpatikus volt, hogy a szezonális munkákra, mint pl. a konverzió, az epubok előállítása, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségén keresztül szervezte be a szerződéseseket, úgyhogy innen is jár nekik a Civil Pirospont.
A kapcsolatépítés szerencsére erőssége a csapatnak. A jogtulajdonosokkal való gyümölcsöző tárgyalásokat, vagy éppen a Fapadoskönyvet, mint tartalomforrást már emlegettem, de eszközforgalmazókkal is barátkoznak, és ebből kifolyólag vasakat is árulnak. Sajnos az Amazonéval (még ;-) össze nem mérhető forgalom a keresztfinanszírozást nem teszi lehetővé, de hosszú távon, az emelkedő forgalom mellett lehetnek majd izgalmas megoldások.
Verdikt
Mérete és képességei mindenképp a mai magyar elektronikus tartalompiac "felsőházába" predesztinálják a Multimédiaplázát. Érdekes látni, hogy az óvatossága ellenére mennyivel jobb az alkalmazkodóképessége, mint mondjuk az eKönyv.hu-nak. Például nem ragadnak le egy katasztrofálisan árazott, újonnan is elavult olvasóeszköznél.
Ha sikerülnek az idei terveik, hogy meg tudják értelmesen szólítani a Kindle tulajdonosokat, és hogy közeledjen az elektronikus kiadványok naprakészsége a papírkiadások felé, akkor izgalmas karácsonyunk lehet.
Utolsó kommentek