Kedves Barátaim az Úrban,
villanyon olvasni már éppolyan mindennapos, mint papíron, extrém események se igen vannak, de csak nem állt meg az élet, akadnak azért újdonságok.
Ami jó: Kobo Clara
Hála istennek a Rakuten mérnökei nem lopják a napot, szép lassan csorognak lefelé a portfólióban a high end eszközökben megismert jóságok. Kijött nem olyan rég a Kobo Clara. Ez is érintőképernyős, nagyfelbontású szerkezet, de beleapplikálták a nagy testvérek színhőmérséklet-variálós Comfortlight PRO világítórendszerét. Ami nagy királyság. A képernyőátló 6", ami az érettebb ifjúságnak már lehet, hogy kicsi, cserébe roppant hordozható. Az ára önmagában barátságos, az edigitalban most éppen 50 ropi körül vesztegetik, ami összevetve a Paperwhite III 44 ropijával teljesen vállalható. (A PWIII-nak fele akkora a memóriája és nincs melegfényű mókolás). Ami egy picit fájdalmasabb, hogy a gyári tok (amelyet minden egyes olvasóhoz nagyon ajánlok, tipustól függetlenül), az még 15 ropival dobja meg a költségvetést. Viszont még így is csak 65 guriga, ennyiért csak erősen középkategóriás telefont lehet kapni, amelyek általában 2-4 évet bírnak, az olvasók meg jellemzően a dupláját.
Ami nem annyira jó: Kindle Preview v3
Történt pedig, hogy a drága jó Kindle Prewiever (v2.943), amellyel mindenféle munkaanyagokat ellenőrzök, elkezdett csipogni, hogy már illene frissítenem, mert ő már bizony nem támogatott többé. Mivel ez a verzió bizony 2012-es, azt mondtam, egye fene, legyen. Aztán elkezdtek jönni a meglepetések:
- Az install kit 275 megabyte. 275(!!!) Mbyte. Egy reader. WTF?
- Installáláskor érzékeli, hogy van már egy Kindle Prewiever install, ezért szerényen közli, hogy azt meghagyja. Utóbb kiderül, hogy ez remek dolog, mert három perc után nyüszítve csűrök vissza a régi Previewerre. Amelyik mostantól csak némi noszogatásra hajlandó elengedni ezt a "nyisd meg inkább V3-ban" dolgot. De legalább el tudja engedni.
- Kinyitok egy, az utolsó KindleGennel (v2.9) készített mobit. Azonnal elkezdi konvertálni. WTF???. Majd közli, hogy ezt bizony túl régi KindleGennel készítették (nincs újabb, gyökér), és hát az Enhanced Typesetting nem fog működni.
- Cserébe egy nyikk nélkül nyitja az epubokat és docx-eket is, igaz lényegesen több ideig tart a konverzió.
- Viszont nem lacafacázik, simán felkínálja, hogy az eredményt kiexportálja mobiba vagy azk-ba. (WTF is *.azk??) Ez valami iOS-es csodaság, csak azt nem értem minek. A mobit is tökéletesen olvassa a Kindle for iOS, igaz ott a Docs fülbe rakja a külsős cuccokat, nem a Booksba, na de majd jól kipróbálom. Ja, és a régi previewer is gyártott azk-t.
- Sajnos a mobi praktikusan háromszor akkora, mint a megfelelően fölparaméterezett (-c2 -dont_append_source) Kindlegennel készített, szintén teljes értékű verzió. Ez így nem lesz a barátom.
Kicsit nézegettem, a Kindlegenem valóban lassan négy éves lesz, 2014-es. Talán a Kindle Creator lenne a tuti? Az biztos nem, azt 2012-ben frissítették utoljára. Most direkt megnéztem, gyakorlatilag az ipari hulladék kategória. Akkor meg mégis mivel kéne mobit gyártani? Mármint hivatalosan, a calibrét meg az online konverterteket inkább hagyjuk. Alighanem Amazonék a KDP-be, az online, az értékesítési szegmensbe direktbe bekötött publikáló alrendszerbe akarnak mindenkit terelni. Köszönöm, de köszönöm nem.
Egy szerencséje van a Kindle Previewer v3-nak, hogy meglehetősen míves (értsd: beágyazott, multifontos, rendesen összerakott epubból generált) mobijaimat teljesen jól meg tudja nyitni, és visszaadja az eredeti designt. De ezt konkrétan az előző verzió is tudta. Előny, hogy van export (gyakorlatilag ez egy Kindlegen GUI-val, de paraméterezhetőség nélkül), és előny, hogy megnyitja a doc-ot, docx-et, ha valaki nem akar elmélyedni a gyártástechnológiában. De konkrét, üzleti minőségű gyártásra ez bizony alkalmatlan.
Ez így csak még egy strigula az "Amazon, ez most mire volt jó?" rovatba. Maradok az sigillel fényesített epub -> kindlegen vonalon. Teljesen teljes.
Utolsó kommentek