Amiképpen azt a remek Metiheteor podkasztban megmondták, 2015 többek között azért is volt jó év, mert közép, alsóközép kategóriában is felbukkantak a használható eszközök, amelyek - nevükből adódóan - nem csúcskategóriások, ellenben sokkal barátságosabbak a családi költségvetésre nézve. Az Amazon 50 dolláros Fire tabletje meg pont ilyen.
7 collos android alapú tabletből van sok, és van jobb, csak nem ennyiért. Ebben a műfajban a nagy kedvencem a Nexus 7 2013-as refurbished modelljei voltak, 40 és 50 ezer forintokért mérték, ameddig voltak, a wifis és a 3G-s modelleket. Olyan jó kijelzőket azóta sem igen láttam 7 collos vason.
Viszont van aki ennyit sem szánt egy tabletre, nekik lehet izgalmas az Amazon 50 dolláros kis tabletje, amit hivatalosan ugyan nem szállítanak Magyarországra, de arrajáró turista-pajtások hazafelé simán besuvaszthatnak belőle többet is akár a szennyes fehérnemű közé.
Mit tud ez? Hardverből 1024x600 pixel, (mint a régi netbookokon), ami nem túl sok, cserébe egy viszonylag értelmes élsimítást használ, de legalábbis ügyesebbet, mint a pre-retina iPadek, úgyhogy teljesen jól olvasható. Én ugyan nem komálom ezt a nyújtott képarányt, de be kell ismerjem, ebben formában erősen olyan mint az Albatrosz könyvek voltak a maguk idején. Van egy négymagos procija, 8GB memóriával, viszont van rajta microSD slot, úgyhogy extra kártyákkal lehet bővíteni rendesen. Elöl VGA, hátul 2 MP kamera. GPS nincs, úgyhogy Wazézni maximum wifi helyadatok alapján lehet, ezt azért nem javaslom.
Szoftverfronton az Android 5-re meglehetősen hasonlító Fire OS 5 "Bellini" van rajta. Ez olyannyira hasonlít a Lollipopra, hogy a Google Play (miután kellő szakszerűséggel felcsempésztük a vasra) simán engedi, hogy gyakorlatilag bármit felinstalláljunk belőle, bár gondolom garancális problémákkal nem biztos, hogy nagy sikert aratunk a fejlesztőknél. De alapvetően működik.
Van itt egy apróság, amire érdemes figyelni. Ha egyszer beállítunk egy Google accountot, mondjuk a Play áruházhoz, azt utána csak meglehetősen körmönfontan lehet megváltoztatni/letörölni. Kész szerencse, hogy az xda-developers közösség Fire fronton is meglehetősen aktív.
És persze rajta van egy csomó Amazon alkalmazás és kliens, Kindle, Goodreads például. Főleg olvasni, filmet nézni és az Amazon saját app-store-jából vásárolgatni. A filmekhez és a zenékhez sajnos a magyar IP cím nem lesz jó, oda még egy VPN-re is szükség lesz. Az appok ellenben jönnek szépen (kérdés persze, hogy minek vásárolnék egy harmadik app-boltból, a Play és az App Store után.)
Kinek lehet jó? Alapvetően azoknak, akik nem teszik magasra a mércét, tudjuk, kis pénz kis foci, de alapvetően olvasni, böngészni, filmet nézni, leveleket megnézni lehet rajta, nagyjából egy hagyományos telefon áráért. Fotózni, navigálni, Need for speedet játszani ne ezt vegyük. Amiben még valami döbbenetesen erős, az a parental control konfigurálhatósága, simán lehet "kockázatos célcsoport" kezébe adni, azaz például a nagyszülőknek is, mert nemcsak a vásárlást lehet benne explicite letiltani, de külön-külön a social sharinget, a böngészést, vagy akár az ismeretlen wifire csatlakozást is. És persze azoknak, akik nem akarnak 20 ropinál többet szánni egy használható tabletre.
Kinek nem ajánlott? A maximalistáknak ;-) Szerintem érdekes, hogy egy belépő szintű iPad pro árából pont tizenöt ilyet tudnék venni. Tudom, almát hasonlítok körtével, de ez akkor is szép teljesítmény.
Utolsó kommentek