Nakéremszépen.
Foglalkoztunk már a blogon a warezkérdéssel néhányszor, aki ekönyvet akar olvasni, az óhatatlanul belefut mindenféle izgalmasságba. Van ugye az ártatlan, esetleg naív szerző, a végtelenül jószándékú kiadó, és vannak az ármányos olvasók, akik mindent szeretnének, csak fizetni nem. Túlragozott téma sok újdonság nélkül. Gondoltam én.
Aztán egyszer csak szembejöttek kérdések, kérések barátaimtól és üzletfeleimtől. Ilyen leveleket kaptak hogy:
Az e-book piac növekszik: az elmúlt időszakban az e-book forgalma az európai könyvpiacon több mint duplájára nőtt, jelenleg az új megjelenésű könyvek nagy arányban már e-könyvként is megjelennek. Az AKEP (Arbeitskreis Elektronisches Publizieren) arra törekszik, hogy a jövőben minél több nőhöz és idősebb vásárlóhoz is eljusson az e-book, de mindenekelőtt fontos lenne, hogy a hagyományos könyvek kedvelői is ezen vevői körhöz tartozzanak. Ami pedig az e-könyv olvasó készülékeket illeti, a könyvkiadók 90%-a fontosnak tartja, hogy a táblagépek is domináljanak ezen a területen, miközben természetesen az e-könyv olvasó készülékek jelentősége is egyre inkább fokozódik. Az e-book piac hirtelen fellendülése alig korlátozza a nyomtatott könyvek értékesítését. Ezt az eredményt egy marketing-, és médiaintézet által megfogalmazott értekezésben közölték a szakemberek. Számos e-bookot olvasó továbbra is vásárol hagyományos, nyomtatott könyvet is, nem sajnálva a pénzt ezekre a kiadványokra sem.
Használja ki Ön is a lehetőséget és az előnyöket, melyeket ez az új értékesítési csatorna nyújthat Önnek és rendelje meg könyvének elektronikus, e-book változatát! Készítünk e-könyveket e-book olvasó készülékekre mint Apple iPad/iPhone, Amazon Kindle, Sony Reader és számos további eszközre. Az értékesítést is átvállaljuk. E-könyveink a legjelentősebb e-book webáruházakban kerül értékesítésre kínálva, ilyenek többek között az Apple iBookstore, Amazon Kindle Shop. Ezek mellett felajánljuk számos európai országban működő webáruházak részére is az elektronikus könyeket. Az Ön e-könyvének bolti ára körülbelül 30%-kal kedvezőbb a nyomtatott könyv áránál. A szerzői honoráriuma az e-book bolti árának 10%-a. Az elszámolást a nyomtatott könyvével egyidőben küldjük meg, évente egy alkalommal.
Rendelje meg még ma könyvének elektronikus átalakítását kedvezményes áron 58.900,- HUF/199,- EUR + Áfa összegért (eredeti ár: 72.500,- HUF). Különleges akciónk 2014. november 10-ig érvényes! Megrendelését csak ezen az oldalon keresztül tudjuk elfogadni!
Szívélyes üdvözlettel:
********
Kiadói kapcsolattartóunited p.c. kiadó
Kiadóház
A-7311 Neckenmarkt,
Rathausgasse 73"
Meg hogy:
Dear *****,
I am writing on behalf of an international publishing house, LAP Lambert Academic Publishing.
In the course of a research on the University of Miskolc, I came across a reference to your research paper on "Very Interesting Theories About The Mating Habits of Ladybugs And Other Insects*".
As the topic of your research is of current interest to us, we would like to inquire if you have a complete scientific work such as a dissertation, a thesis or a monograph which you would like to publish in the form of a book.
We are an international publisher whose aim is to make academic research available to a wider audience and we would be especially interested in publishing your thesis in the form of a printed book.
Your reply including an e-mail address to which I can send an e-mail with further information in an attachment will be greatly appreciated.
I am looking forward to hearing from you.
--
Kind regards/Freundliche Grüße
*******
Acquisition Editor
LAP LAMBERT Academic Publishing is a trademark of:
OmniScriptum GmbH & Co. KG
Heinrich-Böcking-Str. 6-8,
66121, Saarbrücken, Germany
* ezt a címet én találtam ki, nem akarok levéltitkot teregetni
és többek között engem is jól megkérdeztek, hogy mi a véleményem ezekről a társaságokról.
Ez a modell, miszerint patinás kiadók, szemmel láthatóan nem a bevételszerzéstől megrészegülve kiadnak doktori disszertációkat, nem új. Az Akadémiai Kiadónak is volt ilyen kezdeményezése Philosophiae doctores fedőnévvel. Mivel kis példányszámú, rétegigényt kielégítő kiadványokról van szó, ezért a finanszírozás nyilván nem piaci, lehetnek pályázatok és állami szerepvállalás mögötte. Cserébe viszont korrekt és magas szinvonalú szolgáltatást nyújtottak a nagyon komoly szerkesztői munkától a külhoni könyvesboltokba való eljuttatásig. De nem jelentek meg cím-ezrek ezen a csatornán. Szóval ettől még a fenti levelek lehettek volna jó hírek hozói.
Ezekről a kiadókról viszont soha nem hallottam. A gugli a barátom, így aztán hamar kiderült hogy a bookwareznek felütötte a fejét egy roppant kifinomult új változata. A lényeg, összefoglalva:
- Ez a német eredetű (de mostanra több országban gyökeret eresztett) csipet-csapat egy horda "aquisition editorral" levélbombázza a szerencsétlen, PhD írásban megfáradt kutatókat, hogy kiadják-átvennék terjesztésre a dolgozataikat.
- A magyar lehúzós gyakorlattól eltérően külföldön pénzt nem nagyon kérnek, már az íróktól, ellenben borzasztóan túlárazva beviszik, mondjuk az Amazonhoz az anyagot, akkor is, ha az író oldalán esetleg fent van pdf-ben, ingyen.
- Csinálni sem csinálnak sokat, peer-review-ról, szerkesztésről szó sincs, ellenben az újranyomás jogára ráülnek. Ha véletlenül egy írás felkapott lesz, na annak a bevétele már az övék.
- Rutinosabb oktatási rendszerek a náluk megjelent anyagokat már nem is tekintik rendes publikációnak.
Azaz így lehet könyvet "lopni" az írótól, kiadóként. A módszer fedőneve Academic Spam, lehet róla olvasni bőven, például itt, vagy itt, esetleg itt.
A magánkiadás, a vanity press egy teljesen legitim dolog. Lehet ezt jól és rosszul is művelni. A könyvszakmát nyilván nem ez fogja megváltani, még akkor sem, ha néha néha kiesik belőle egy Oravecz Nóra, vagy egy szürke árnyalat. De ha valaki ilyenbe szeretne vágni, az nézzen előtte körül. Nem olyan nagy ez a magyar piac, gyakorlatilag mindenkit lehet ismerni, miben ügyes, miben nem.
Példának okáért az e-könyvek konverziójához (és a papírkönyv tördeléséhez is) nagyon tudom ajánlani a tavalyi szépségverseny két győztes csapatát, az e-classicot es az elektropresst. Nagyon komoly referenciákat tudnak felmutatni, kifejezetten tankönyvet csak velük csináltatnék. És mivel szakmai berkekben jól ismertek, a terjesztők sem fogják minőségi kifogásokkal visszadobni az anyagokat, külföldről sem. De vannak még szerencsére rajtuk kívül is játékosok, akik nemcsak jók, de ismertek is, a szakmai körökben mindenképp.
A másik, hogy a felsőoktatási intézmények körül szoktak lenni kiadók, akik igencsak jóban vannak a szakmai tartalmakkal. És ezek a kiadók szépen csendben elindultak ám az e-könyvek irányába. Nem irigylem őket, mert könyvszakmailag, könyvészetileg messze nehezebb dolguk van, mint a lektűrkiadóknak, de az előjelek bíztatóak. Szóval ha valaki meg akarná jelentetni a doktori dolgozatát, az először nézzen körül az egyeteme körüli kiadók között. Hátha.
És csak óvatosan az acquisition editorokkal cápákkal ;-)
Kis szines bulvárhír a végére:
A poszthoz kerestem háttéranyagot, és mibe futottam bele az academia.edu-n? Ki nem találnátok. Hát Oravecz Nóra: Tejszínhab nélkül című dolgozatába. A warez gyalázatos minőségű, viszont névvel osztotta meg a feltöltője. Bátran linkelem, mert egyrészt elrettentő példának kiváló, másrészt gondolom hamarosan el fog onnan tűnni. Ezzel együtt szürreális a dolog.
Aki viszont szeretné megvenni a nevezett könyvet (és anyagilag támogatni a szerzőt, a kiadót, továbbá a magyar elektronikus könyvek ügyét, kőkemény 990 forintokért megteheti, pl. az ekönyv.hu-n. Vagy a dibookon.
Utolsó kommentek