Egyszer már pörögtünk a történeten a bejelentés táján, hogy mi is az a Beagle, és hogy van-e létjogosultsága. Nos, a Telekom jóvoltából a kezembe került egy, hogy próbáljam ki (és fejtsem meg a talányt).
Jelentem, rájöttem! A Beagle - meglepő módon - nem egy ekönyv-olvasó, (bár annak látszik), hanem az ekönyv-olvasók Bluetooth hangszórója. Semmi saját intelligencia. Egyszerű, mint a faék: könyvet kinyit-becsuk, lapoz előre-hátra, és nagyjából ennyi. Az egyetlen előnye a hozzá elengedhetetlenül szükséges okostelefonnal vagy tablettel szemben, hogy eInk a kijelzője, és rettenet sokáig elvan egyetlen AAA elempárral. A könyvek áttöltése után pedig már a gazdakütyü (tablet vagy telefon) környékén sem kötelező tartózkodni.
"Kell egy app"
Az egyszerűség mögött van bonyolultság, de az gazdakütyün, és a txtr platformon van. És itt kezdődnek a nehézségek is. A Beagle ugyanis nem más, mint egy eInkes képlapozó. Ezért nem fér föl csak öt könyv az egyébként nem pici, négy gigás memóriába. És hogy egyáltalán odakerüljön, előbb a gazdakütyüre kell felrakni az olvasnivalót, azt párosítani BT-n keresztül a Beagle-lel, és az átküldéskor az app végzi a képre tördelést, és BT csatornába szuszakolást. Mivel csak öt collról beszélünk, jó sok lapképet kell ám kiszámolni. Ugyanezért, a fontméret váltása egy komplett újratördeléssel és átküldéssel egyenlő, ami sajnos nem két perc. Öröm az ürömben, hogy már az áttöltés alatt el lehet kezdeni olvasni.
A Beagle-nek semmiféle hagyományos interfésze nincs a BT-n kívül, azaz nincs USB sem, amin akár delejt, akár olvasnivalót lehetne beletölteni. Négy gombja van mindössze: bekapcs-kikapcs-BT, belép-kilép, előre, hátra. (Ebben némileg eltér a BT hangszóróktól, mert azokon legalább aux-in, sőt néha USB is van)
Az anyaggal való feltöltéshez tehát kell a txtr olvasó app. Ami már önmagában kissé kényelmetlen, számos lényegesen jobb olvasó alkalmazás van már app-store-okban. (Meg sok rosszabb is, ez igaz). Ami a legfájdalmasabb a txtr appban, hogy a saját anyagokat (értsd: nem a txtr boltból vásárolt könyveket), csak meglehetősen körmönfontan, egy webes felületen keresztül lehet előbb a txtr fiókba, majd onnan az appba tölteni. Azaz a txtr app két dologra kell: boltból vásárolni és Beagle-t etetni. Olvasni szerintem nagyon kevesen fognak txtr appot, androidra sokkal jobb a PocketBook reader, iOS-re meg a Marvin. Ha már epub és aktív kijelző.
Pedig a txtr-boltban amúgy egész jó címek és akciók is felbukkannak, bár talán az Agatha Raisin és a spenótos halálpite barokkos túlzás. Az meg a magyar piac sajátos állapota, hogy ugyanezek a magyar nyelvű címek értelemszerűen elérhetőek az ekonyv.hu-n is, ráadásul ott van mobi formátum is. A txtr boltban viszont ott a teljes txtr portfólió, olyan eredeti nyelvű címekkel, mint pl. a Bridget Jones naplója.
További fájdalmam, bár ezzel minden magyar olvasóforgalmazót csesztetek, hogy legyen értelmes védőtok. Na ehhez még nem találtam, tok nélkül viszont minden olvasóeszköz piszok sebezhető. És mivel maga a Beagle az elemtartó miatt kicsit sajátos formájú, nem is triviális tokot varázsolni hozzá.
Beagle és a Koobe Junior, avagy öt collosok egymás közt
Kinek ajánlható akkor? Hipsztereknek, minimalistáknak és trendtagadóknak mindenképp :-) Rajtuk kívül csak olyanoknak, akik szeretnek olvasni, de egy hagyományos olvasó kezelésével már nem birkóznak meg: elsős általános iskolások, meg nagyon idősek, de mindkét csoport mögé kell valaki, aki gondoskodik nekik az anyaggal való feltöltésről, ami viszont nem annyira egyszerű.
Az ár annak idején nagyon forró téma volt, 10 euróért esetleg érdekes lehetett volna, de most még készülékvásárlás mellé is 9000 forint az ára, mezítláb meg inkább 20000. Az utóbbira csak egy tizest kell rádobni, és máris nagyon nagyon használható olvasókat lehet venni gyakorlatilag bármelyik gyártótól-forgalmazótól. Értelmes lépés lenne a Telekomtól, hogy vegyen fel teljes funkcionalitású olvasókat is a portfólióba. A szolgáltatói kedvezmény párosítása az integrált áruházzal sokkal jobb feltételeket teremthetne, mint a Beagle.
Utolsó kommentek