Sok csodát láthattunk mostanság az e-könyv piacon, kezdve az Alexandra önlábonlövésétől a Telekom barokkos túlzásoktól sem mentes marketingcikkjéig. Vannak azért jó hírek is, bár nem feltétlenül a végfelhasználóknak. Mindkettő a diBook felől érkezett.
Az első, hogy van hivatalos és működő kimenetük az Amazon felé (aminek a jutaléka nem annyi, mint a saját áruházban eladott könyvek után), a partnerkiadóknak, ha szeretnék, ki tudják juttani a könyveit az Amazon piacterére. A dolog még nem tökéletes, a nyelvi jelzet helyett a "magyar verzió" stringre kell szűrni, de már működik.
Oké, az Amazont nem feltétlenül kell szeretni, de úgy érzem elég csórók vagyunk még ahhoz, hogy még egy kicsit élvezzük a hanyatló kapitalizmus áldásait. Ráadásul elég jó pozícióban vannak ahhoz, hogy elérjék a (sajnos) egyre növő magyar diaszpóra tagjait.
A másik hír, hogy hogy elsősorban a kiadók bekapcsolásával foglalkoztak és foglalkoztak most is, ráadásul olyanokkal, akik eddig még nem nagyon exponálták magukat. Az Agavét és a Gabót már emlegettük, de nem ők voltak az utolsó izgalmas játékosok, akik felbukkantak. Érdemes rendszeresen nézegetni az áruházat, egyre-másra bukkannak fel érdekes könyvek kiadói. Most például a HVG, akik nem viccelnek, a Jobs-könyv majdnem 4 ropi. Azért a HVG is nagy huncut, a karácsonyi akcióban pont ennyiért adja papíron is. Belátom, Jobs életrajzot stílszerűen az iTunes-on kell venni, tizenkét dollárért.
Kis közgazdasági elmélkedés: magyar könyvet vélhetőleg magyar boltból és szerverekről fognak többet venni. MIért jó lényegesen drágábban adni ezeken, mint az iTunes-on, amelyik tutira lényegesen több jutalékot tesz zsebre, mint a diBook (vagy más magyar ekönyvbolt)? Az olvasók nyilván az olcsóbb helyek felé fognak gravitálni, és ha az iTunes olcsóbb, nem is kevéssel, akkor a jutalék ott fog lecsapódni, az Apple amúgy sem kicsi jövedelmét gyarapítva.
Mire jó az ilyen árazás?
Ismétlésképpen, az árat a kiadó szabja meg esetünkben, nem a forgalmazó.
Ugyancsak új játékos a piacon az Animus, akinek a papírvilágban szintén jók a referenciái. Példának okáért ők adták ki anno a Harry Potter sorozatot, nagy kár, hogy az e-jogokat nem kapták meg. Szóval érdemes rendszeresen benézni diBookékhoz, főleg, hogy a ekönyv.hu (Bookline) - Libri fúzió elriaszthatja a független kiadókat az ekönyv.hu-tól, ezért bizonyos kiadók és címek (sajnos) nem fognak ott fölbukkani.
Utolsó kommentek