Vendégírónkról: az e-olvasás nagy öregje, aki már akkor villanyon olvasott, amikor a kínaiak még a négykombos kvarcóránál tartottak. Ő az, aki ha bemegy egy papírkönyv-áruházba, e-könyvvel a zsebében jön ki. Fogadjátok ismét sok szeretettel a Gyalugép Feketeöves Mesterét, scan_dalt, aki folytatta(!) felfedezéseit az ukrán hadiiparban, és megint kipróbált egy csúcsterméket.
Dworkyll
Pro.log
A világ elrohanni látszik mellettünk, legalábbis ami az e-könyolvasó készülékek fejlődését illeti, a hozzáférhető tartalomról már nem is beszélve. Az ember nem győzi kapkodni a fejét. Az Ectaco nem is olyan rég jött ki közel 10 colos színes e-ink olvasójával, amit az ukránok mindjárt bevetettek az iskolai oktatásban. Az új hagyományos szürke árnyalatos olvasók infra technológiával teszik feleslegessé a gombokat, már akinél ez bejön, és csak néhány napja előrendelhető a NOOK új élvilágítós ketyeréje… Így mindig öröm, ha új hazai viszonyokra adaptált olvasó eszköz kerül górcső alá még a forgalomba kerülés előtt.
Az új készülék nem egy ráncfelvarrott berendezés , kívül – belül teljesen átszabták a fejlesztői és ha igazak a hírek, további berendezések várhatóak még az idén a cégtől.
A PocketBook berendezései nem ismeretlenek a hazai közönség előtt, egyike azoknak, akik magyar kezelő felülettel, magyar szótárakkal és magyar nyelvű felolvasó szoftverrel szállítanak. Semmi root, jailbreak nem szükséges a kézhez idomításhoz :-).
Az készülék újdonságai első pillanatra szembetűnők. Új Ink Pearl ™ képernyő és teljesen átdolgozott forma. Szóval nem csak a legnagyobbak kaphatnak Pearl-t . A már megszokott lekerekíttet formák némi módosítással itt is megjelennek, de itt véget ér a hasonlóság a korábbi eszközökkel. Az előlap a nálam járt modell-nél fehér műanyag, láttam a neten létezik fekete keretű is a 622-esből, a hátlap viszont egy enyhén domború gumi tapintású műanyag felület ami az olvasó aljához érve kiszélesedik, megvastagszik. Jó kézbe venni, a csúszásgátló hátlap tapintása kellemes. Érdemes inkább a fotókra pillantani.
A másik nagy változás hogy elmaradnak a többirányban nyomkodható gombok, csúszkák, kapcsolók, ami maradt részben az előlap alsó részére illetve a csatlakozókkal együtt a bekapcsoló gomb az alsó élre költözött.
Itt található a fülhallgató, a töltést és kommunikációt intéző microUSB és a microSD (max 32 Gb ) nyílása is. Nincs stylus sem, minek, amikor igazi touchscreen-t visel a berendezés. Kis üröm az örömben, hogy ez még egy korábbi technológia, kapacitív alapon dolgozik, tehát egy plusz réteg került a szemünk és a e-ink képernyő közé. Emiatt a háttér kissé sötétebb, mint a megszokott „pörlös” eszközök esetében.
És igen van multitouch, pinch/zoom azaz egy nőgyógyász mozdulattal növelhetjük a fontméretet vagy a nézegetett fotókat. Kép alapú formátumok pdf, djvu illetve illusztrációk nagyításakor jól jöhet.
Műszaki jellemzők
Amint az adatokból is látszik, fürge, nagykapacitású, bővíthető eszközt kaphat kezébe az olvasó. Formátumok tömkelegében dúskálhatunk és egy MP3 lejátszó illtetve a korábbi készülékekből megismert felolvasó is rendelkezésre áll.
Képernyő: 6 "E-Ink Pearl ™, 800 × 600, kapacitív, 16 szürkeárnyalat
Processzor: Freescale, 800 MHz
Operációs rendszer: Linux
Memória: 128 MB
belső memória: 2GB
Bővíthetőség: microSD 32GB-ig
Kapcsolat : USB 2.0, Wi-Fi
Text formátum: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DjVu, HTM, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM,
grafikai formátumok: JPEG, BMP, PNG, TIFF
audio formátumok: MP3
Audio: 3,5 mm-es fülhallgató jack
Akkumulátor: Li-Polymer, 1100 mAh
Méret: 174,4 x 114,4 x 9,1 mm
Súly: 190 g.
Olvasás, kommunikáció
Olvasgatás előtt szinte kötelező kör a firmware frissítés. A készülék a kapcsolatok menüben engedélyezve hamar felkapaszkodott az itthoni WiFi-re és gyorsan közölte, hogy friss firmware áll rendelkezésre, letölthető, telepíthető. Pár perc alatt leesett a friss firmware és elindult a telepítés, kis figyelmeztetés a képernyőn, hogy csak teljesen töltötten ajánlott frissíteni, majd timing out üzenet és kész. „Namégegyszer”, az eredmény ugyanaz. Szóval az első firmware frissítés csak akkor fut végig, ha ráakasztjuk egy PC-re a mellékelt kábellel. Állítólag a további frissítések már nem igénylik számítógép jelenlétét.
Olvasnivalót több módszerrel is juttathatunk az olvasóra. Lehet olvasnivalót a microSd kártyára pakolni és a mellékelt kábellel közvetlenül az olvasó memóriájába, vagy a behelyezett SD kártyára másolni. Itt jött az első bibi, a kábelen csatlakoztatott olvasó az istennek sem akart megjelenni a meghajtók között, kábelcsere és megy minden mint a karikacsapás. Idegen nyelven tudók számos előre telepített angol, német olasz stb. és mily meglepő, orosz nyelvű epub formátumú könyvet kapnak e készülékkel. Ide került a gép részletes használati útmutatója is a képernyő méretéhez igazított pdf formátumban, egyelőre csak angolul.
Olvasás előtt célszerű fejest ugrani a beállításokba.
A fő képernyő beállítások/megjelenítés menüiben testre szabhatjuk magának az olvasónak a megjelenítését, orientáció, betűtípus, elsimítás, képernyőfrissítés gyakorisága, a menü betűtípusa stb. Az utoljára megnyitott könyvekből néhány illetve friss feltöltés esetén egy figyelmeztetés jelenik meg, hogy további opuszok tartanak igényt figyelmünkre. Tehát ha kedvencünk címe itt virít akkor akár innen is megnyithatjuk, ha nem akkor a könyvtár menüt megnyitva vadászhatjuk elő kedvenc könyvünket. Alapértelmezésben bekapcsolás után a már elkezdett könyv jelenik majd meg. Csoportosítható a megjelenítés módja a memória típusa (belső vagy SD kártya) író, cím stb. szerint. Listába rendezhetjük vagy nézegethetjük a könyvek kisméretű ikonja szerint.
A megnyitott e-könyvek beépített fontkészletével nem foglalkozik a megjelenítő alkalmazás, a készülék fontjait használja. Lapozásra az előlap nyíl-gombjait is használhatjuk, de itt a képernyő! A felület bár teljes egészében érintésérzékeny és jól reagál a tapogatásra, olvasás közben élvezhetjük az aktív zónákra osztott képernyő funkcióit.
Tehát a mellékelt ábra szerint érintéssel lapozhatunk az oldalsó zónák alsó vagy felső részével oda-vissza. Az olvasáshoz szükséges helyzetérzékeny menü a kijelző közepének érintésével aktiválható.
Értelemszerűen kereshetünk a könyvben, ugrálhatunk az oldalak között, jegyzeteket, könyvjelzőket helyezhetünk el, betűtípust annak méretét és vastagságát állíthatjuk be és a második képernyőről indítható a szótár és a felolvasás. A kapott eszközön magyar-akármi szótár nem lakott, de a neten kis keresgéléssel számtalan dic kiterjesztésű szótár fogad bennünket, amit a készülékre másolva csont nélkül használhatunk. Magyar nyelvű felolvasó modult szintén nem találtam, de az alapértelmezett négy nyelven szépen olvas a jószág. A hazai képviselő kérdésemre megerősítette, hogy a kereskedelembe kerülő eszközök már tartalmazni fogják a hiányzó szolgáltatásokat.
A maradék alkalmazások immár a szokásosak, lehet játszani az eszközzel, Pasziánsz és Sodoku áll az unatkozók rendelkezésére, ebbe a szekcióba került a képnézegető és a böngésző is. Ki ne feledjem egy zsebszámológép is van :-). És innen indítható az mp3-lejátszó is.
A PocketBook-nál már megszokott módon a menü alsóbb bugyraiban megváltoztathatjuk a gombok funkcióját, a beállításokat pedig jelszóval védett profilokba menthetjük.
Kishíján lemaradt, az olvasó nyomógombjai felett egy zöld LED világít, felvillan ha valamelyik funkciót elindítottuk, stb. A menüben kikapcsolható ez a szolgáltatás, részben energiatakarékosság miatt, de lehet zavaró is.
Verdikt
A nagy kiadók eszközeivel összehasonlítva talán nem annyira egetverőek az új modell újdonságai, de az E-Ink Pearl™ képernyő, az érintés-érzékeny felület, a számos újítás, ami a menürendszert és a használatot könnyebben kezelhetővé teszi, biztosan hamarosan híveket szerez magának. Nem utolsósorban a megújult külső is hozzájárulhat ehhez.
Ami tetszett:
Jó, biztos fogású külső
E-Ink Pearl ™
Áttekinthető, magyarított felület
Sok olvasható formátum
Szótár és felolvasás (majd) magyarul is
Ami kevésbé:
Az a fránya micro USB kábel, csatlakozó,ami nem nagyon csatlakozik
És az Ő aljzata a készüléken (az elegánsan csapott alsó perembe épített csatlakozóba nem egyszerű beletalálni, mellesleg más készüléknél sem, a NOOK-é is ilyen pl.)
A végére maradt néhány tanács, amivel használhatóbbá tehető a készülék. Az epub megjelenítő de a többi formátum is (pdf, djvu kivételével) a készülékre telepített fontokat használja. Az összeset kipróbáltam, de a szememnek tetszőt nem sikerült kiszúrni közülük. Más készülékekhez amelyek hasonló módon ignorálják az epubba égetett fontokat mellékelnek az olvashatóságot megkönnyítő fontkészleteket. A PB-622-eshez is szívesen látnék ilyen jól olvasható fontokat. Elvileg egyébként bővíthető a memóriában ülő betűtípusok száma. Valamint egy kis méretű hálózati töltő és egy fülhallgató beleférne még a csomagolásba. Lesz a készülékhez illő tok, én meggondolnám valamilyen pozícionáló eszköz forgalmazását is, egyes menükben pl. nyitott szótár ablak ikonjait nehéz újheggyel „belőni”.
Kinek ajánlható? Bárkinek aki nem szívesen bíbelődik konvertálással, anyanyelvén szeret kommunikálni az olvasójával, nem számítógépes guru de szeretné megismerni az olvasásnak ezt az új formáját
Köszönettel tartozom Dmitrij Voznyuknak (PocketBook), aki a forgalomba kerülése előtt a kezembe nyomta a készüléket .
Utolsó kommentek