Még sehol sem járunk a múlt héten bejelentett Amazon-nirvánában, amikor a fényes felhasználói felületek és az edukált fogyasztók nagy barátja, az Apple is fellőtte a maga rakétáját az elektronikus publikációk egére. Egy szeletére legalábbis.
Egy hónapja már azon törték a fejüket az érdeklődők, hogy mit is fog a kompánia bejelenteni a mai sajtóeseményen, ami távol a CEStől, Kaliforniától, New Yorkban, a Guggenheim múzeumban került megrendezésre. A legnagyobb mondás a képességeiben az epub3-ra, és a KF8-ra kísértetiesen hasonlító új almás ekönyv-platform, az iBooks 2 volt. Gonosz leszek: az iBooks 1 elég sok sebből vérzik, rá is fért némi turbózás.
Az első hullám a "szokásos", bár a célpont most kifejezetten a tankönyvek világa, amibe az aktuális trendek szerint kerülhet immár fű, fa, virág, képen, hangban, videón, vagy 3D modellben. Mivel elsősorban oktatási célú a platform, ezért van annotálás erősen (őőő, hol láttam már ilyet?), widgetek, kvíz-modulok. Ha itt megálltak volna, akkor azért még nem járna pirospont. Ezt így nem találtam meg expliciten, de majdnem biztos vagyok benne, hogy ezek az újfajta publikációk bizony epub3 formátumúak.
De nem érték be ennyivel, sőt. A legfontosabb, és ebből minden versenytárs tanulhatna, hogy kiadtak egy ingyenes tartalomgeneráló szoftvercsomagot, az iBooks Authort, amivel az összes jegyzethegesztő oktató összekattintgathatja a saját anyagaiból, előadásvázlataiból, prezentációiból stb. a publikációkat, jegyzeteket. Kicsit azért ütősebb, mint a Kindlegen spártai, parancssoros interfésze. Fontos megjegyezni, hogy ez alapvetően a K-12 számára készült, a tizennyolc év alattiak a megcélzott olvasóközönség. Az ingyenesség alap (lásd Mobipocket Creator), de sajnos egyelőre csak OSX-re létezik. Viszont eszi a az Office for Mac fájljait.
És persze nincsen iPad iTunes nélkül, itt a frissített és szintén ingyenes iTunes U, ami kifejezetten az oktatási tartalmak csatornája, az Authorral összerakott (és vélhetőleg az Apple által minőségbiztosított) anyagok (praktikusan komplett kurzusok) egy kedves 70/30-as jövedelemmegosztás után már meg is vásárolhatóak a diákok által. (Ha tanár lennék, tuti figyelném, ki vette meg vagy töltötte le a jegyzetem).
És persze az Apple nem bízza a véletlenre, hogy kik szolgáltatják a tartalmat. Az iTunes U már most is tele van egy raklap amerikai egyetem kurzusaival, az iBooks tankönyv-részlegét pedig szépen erősíti többek között a Pearson, a McGraw-Hill és a Houghton Mifflin Harcourt.
Ez így azért nagyon nagyon ki van találva. Vannak becslések, amelyek szerint 1.5 millió iPad ketyeg csak az oktatásban, és tények, mely szerint a 18 év alattiak oktatásába több iPadet adtak el 2011 második negyedévében, mint Macet. Milyen lesz így a szép új világ? Okosodásra (suli mellett-helyett ;-) iPad, rekreációs tartalomfogyasztásra meg Kindle? Ez a két gigász, komolyan mondom, ügyesen kerülgeti egymást.
Írások még a bejelentésről: Appleblog, Techline, Endgadget, Endgadget
Utolsó kommentek