Történt egyszer, hogy az egyszeri tervezőmérnökök úgy gondolták, ideje elindulni az úton, amely az egyszerűség, a használhatóság és a minőség ésszerű elegye felé tart. Ezek a mérnökök az Amazon megbízásából dolgoztak, munkájuk eredménye pedig a most Kindle WiFi néven ismert alap berendezés lett. Igen ám, csakhogy mérnökök és ötletgazdák nemcsak a nagy víz túlfelén vannak, hanem itt is, kis hazánk szomszédságában.
Szépen mutatnak rajta ifj. Gaál Mózes könyvének illusztrációi
Az ő munkájuk eredménye e termékbemutató cikk tárgya, nevezetesen a PocketBook 611 Basic. Igaz, hogy kronológiában az amerikai szürke testvér után mutatták be, azonban nyilvánvalóan nem egy tőről fakadnak, ahogy az is, hogy mindkét tervezőgárda kicsit más koncepció mentén igyekezett nagyjából-egészében ugyanazt a célt, a belépő szintű (másképpen „jóárasított” vagy „teszkó-gazdaságos”) e-papíros olvasóeszközt megvalósítani. Az, hogy az Amazonnál mennyire jártak sikerrel, egyelőre nem tudjuk (tesztkészülékre várunk), azt viszont ideje összefoglalni, hogy az ukrán gyártó hová jutott.
Emlékezetes, hogy a PocketBook idén szinte a teljes termékpalettáját lecserélte. A zászlóshajók a Pro sorozat tagjai, kiegészítve egy színes képernyős, tabletszerű alkalmatossággal, az IQ701-gyel. Az inkább prémium-vonal alatt tátongó rést igyekeztek most betömni valamivel, ami 6 collos, nélkülözi az érintőképernyőt, a billentyűzetet és minden egyéb, kevésbé olvasáscentrikus tudományt, így például a zenelejátszást is. Ezeknek az elvárásoknak a manifesztációja lett a 611 Basic olvasó.
Az eszköz a PocketBookok esetén megszokott egyszerű, kívülről tetszetős és informatív dupla papírdobozban kerül a boltok polcaira. Az olvasó mellett csak a garancialevél, egy gyors használati útmutató és egy mikro-usb kábel van. Tok, töltő és fülhallgató nincs, ez utóbbinak az eszközzel egyébként sem vennénk sok hasznát. A minimáldizájn ez esetben a merész, sőt érintésérzékeny kijelző nélküli eszköztől kifejezetten bátor gombszegénységben, valamint a formatervezésben is megnyilvánul. A D-paden kívül csak egy-egy lapozó és a készülék alján a bekapcsoló gomb lelhető fel. A matt fehér előlap és a matt fekete hátlap egyszerű, sallangoktól mentes. Az anyagválasztás a cégtől már megszokott „arany középutat” tartja: nem érződik sem hitványnak, sem exkluzívnak. Egyébként szép, kifejezetten. Ja, és van feketében is (elvileg).
Az előlapot a 6 collos, szokásához híven sajnálatosan mélyen ülő, ezért a káva által némileg beárnyékolt e-ink Vizplex kijelző uralja. Alatta a kör alakú D-pad, közepén egy zöld színű LED-körrel keretezett fekete gombbal. A LED-kör a készülék állapotáról hivatott visszajelzést adni. Mindezt szerencsére viszonylag diszkréten teszi: csak akkor világít olvasás közben, ha lapozunk – vagyis számol a processzor. Ezenfelül jelzi a töltést, vagy azt, ha a gép éppen hosszabb műveletet (pl. bootolást) végez. Inkább dizájnelem, mint hasznos funkció. Itt is bajom kicsit, hogy a D-pad négy iránya nehezen kezelhető a gomb kialakítása miatt, de lehet, hogy csak én vagyok ilyen szerencsétlen ujjszerkezettel megáldva (sem itt, sem a Pro-kon, de még a Kindle WiFin sem álltak igazán kézre ezek a kezelőszervek).
Az első számomra igazán kiábrándító élmény az előre és hátra lapozó gombok elhelyezése, ezek ugyanis nem a megszokott helyükre (az eszköz szélére) kerültek, hanem alulra, a D-pad két oldalára. Tekintélyes méretük ellenére is csak egyféle kényelmes fogást adnak a készüléken (vagy két kézzel kezeljük, ami a nálam rendszeres próbatételként jelentkező buszon olvasás megvalósítását teszi nehézkessé).
A kijelző se nem rosszabb, se nem jobb a mostani átlag Vizplex-minőségnél. Furcsaság, hogy a szöveget nem igazán "hajlandó" kis méretben kellően sötéten megjeleníteni, így például a keresést mutató kis távcső határozottabban sötétebb, mint a szöveg. Ezt korábban több másik eszköznél is nehezményeztem. Önmagában nem lenne baj, de az egyébként is gyér kontrasztnak jót tenne egy kis vehemencia az élsimításban. Tükröződés persze nincs, jó olvashatóság pedig van, de kb. ez az, amit ettől a technológiától joggal elvárhatunk.
Vajon miért nem fekete a fekete?
Belbecs tekintetében gyakorlatilag ugyanazt kapjuk, mint a Pro sorozat esetén, kivéve a felolvasást és a zenelejátszást. A menü kezelése, a játékok kitalálása, betöltése, a szövegbeli keresés a gyorsabb processzornak köszönhetően érezhetően jobb lett, a lapozás sebességét pedig ígyis-úgyis a kijelző és az azt meghajtó rendszer határozza meg. Ezt utóbbin úgy igyekeztek gyorsítani, hogy a teljes frissítést beállított számú lapozások után ejti csak meg a rendszer, így a szellemképesebb oldalakért cserébe valamivel jobb lapozási időt kapunk. Egyébként a készülék e tekintetben is teljesen átlagosnak tekinthető. Ó, és változatlanul dícséretes, hogy valamennyi gomb (majdnem) teljesen szabadon ellátható bármilyen gombbal kezelhető funkcióval.
Nem esett szó még a bővíthetőségről. A készülék alján van egy mikro-SD kártyahely, amely 32 gigabájtig képes SDHC-kártyák fogadására, vagyis bőven vihetünk magunkkal olvasnivalót a nyaralásra.
Minimáldizájn… És azt kell mondjam, körülbelül ennyi.
Konklúziók
A száraz technikai adatokat a gyártó és a hazai főképviselet oldalán is meglelitek. Kiegészítésül csak annyit, hogy probléma nélkül, igaz, kissé egyszerűsítve megjeleníti a prc tartalmakat is (és szerencsére már nem direkt eltördelve majdnem minden szó közepét), így az eszköz változatlanul azon kevesek egyike, amelyek a magyar viszonyok között életképes többformátumú „üzemmódban” működnek (képes Adobe ADE autentikációra, vagyis védett epub is olvasható rajta).
Jó lenne még bele egy magyar bolt, jó lenne hozzá sok jó olvasnivaló, így itthon közel lenne/lehetne a Kindle-verő kategóriához. Változatlanul reszelni kellene a prc-megjelenítésen és javítani hangyányit a kezelhetőségen is (D-pad) – bár ez utóbbi egyrészt roppant szubjektív, másrészt utólag sajnos nem frissíthető szoftveresen.
Mindezért most 43 900 pengő magyar forintot kell kifizetni. Ezzel a Kindle-től hajszálnyival lemaradva az egyik legolcsóbb e-papíros wifis eszköz idehaza. Az Icarus GO nagyjából ugyanezt tudja, WiFi nélkül, 41 900 forintért.
Mégis, kinek?
Epubra minimáleszköznek teljesen jó vásár. Akinek fontos a kétformátumúság úgy, hogy jó epub-támogatás van (védelemmel), alapvetően szeretne megszabadulni a „Kindle, Kindle über alles” mentalitástól amellett, hogy a prc-s tartalmak olvasásáról sem akar lemondani, és mindezek mellett kézbe véve jó benyomása lesz az eszközről, annak bátran ajánlom! Nem nyúl vele mellé.
Ha lehetne csillagokat adni, azt mondanám 4/5. A lapozóbillentyűk és a D-pad nekem fájó pontok.
Kicsit talán növelni fogja a vásárlókedvet, hogy a karácsonyi ünnepekig amolyan bevezető vagy épp karácsonyi kedvességként a forgalmazó 2000 forint kedvezménnyel jutalmazza első vásárlóit, így a berendezés ára 41 900 forint lesz.
Utolsó kommentek