Egye meg a fene, de csak nem tartunk ott az értelmes gondolkodással, vagy akár a szövegértéssel, hogy kiérdemeljük azt a fránya 5%-os kedvezményes adókulcsot. Decembereben már zúgolódtam egyet, hogy hogy lehet az e-könyv ÁFA 25%. Nem voltam egyedül, bár Barrosoval nem tudtam beszélni.
Próbáltam ennek a dolognak utánamenni, de konkrétumot keveset találtam magáról az eseményről. Van viszont egy Green Paper, leginkább a kívánatos ÁFA-kivetési ajánlásokról. Hogyaszondja:
Moreover, there are still inconsistencies in the VAT rates applied to comparable products or services. For instance, Member States may apply a reduced VAT rate to certain cultural products but have to apply the standard rate to competing on-line services such as e-books and newspapers. The ‘Digital Agenda for Europe’stipulates that the challenges of convergence between the online and the physical environment should be addressed in all reviews of public policy, including tax matters. To cope with these discriminations, two possible options exist: either to maintain the standard VAT rate, or to transpose into the digital environment the reduced rates existing for goods in traditional supports.
Azaz még a nagy EU-ban is vannak, khmm, anomáliák.
Ehhez képest meglehetősen szomorú vagyok, amikor magukat okosnak gondoló emberek tollából az alábbi elképesztő érvelés kerül elő:
Kedvezményes 5% ÁFA kulcs alá kerülnek az eddigi 25% helyett azok a könyvek és kották, amelyeket nem papíron jelentetnek meg, hanem más fizikai adathordozón, és használatukhoz nincs szükség elektronikus szolgáltatások igénybevételére. Ennek alapján hangoskönyvekre alkalmazható az 5%-os ÁFA, digitális könyvre viszont nem (az elektronikus úton nyújtott szolgáltatás ugyanis továbbra sem kedvezményezett)
Véleményem szerint adathordozó nélkül nincs reprodukció, a letöltött digitális könyv igenis reprodukció. Vagyis nem az a lényeg, hogy van letöltés vagy nincs, hanem hogy mit vásárolunk:
- szolgáltatást veszek, a hordozót én adom, fizetek a letöltésért a kereskedőnél, vagy magam végzem el a világhálóról, ez a tevékenység 25%-s kulcshoz sorolt.
- terméket veszünk a kereskedő boltjában, az adathordozó általam kívánt feltöltését ott elvégzik (CD-re, pendrive-ra másolt e.book, stb.) és a terméket a hordozójával kell kifizetni, akkor szerintem az 5%-s Áfa kulcs alkalmazható. E-könyvolvasó esetében a számla állhat az üres olvasó árából (25%), és a rátöltött e-könyvek árából (5%), ez több tételes számla lesz.
Forrás itt: http://www.konyv7.hu/index.php?akt_menu=11420
Most komolyan, mi a nehézség annak a definiálásában, annak a megértésében, hogy mi a könyv?? Hogyan lehetne az szolgáltatás? A nem anyagi jellegű javakról nem tetszettek hallani? Egy szoftver sem lesz szolgáltatás csak azért, mert letöltöm, és nem hordozón veszem meg. Halkan mondom, hogy a szolgáltatás után illik a felhasználás mértéke után fizetni. Ebben az esetben ha minden elolvasottt oldalt külön fizetnék ki, és annyiszor ahányszor elolvasom, na akkor beszélhetnénk szolgáltatásról.
Ha szigorúan vesszük, akkor a könyv kettős termék, egyfelől nem anyagi, ez a tartalom, ezt védi a szerzői jog, stb., és anyagi, ez a papír. Az említett nem anyagi komponenst nevezte meg, és emelte ki expliciten az ÁFA törvény módosítása.
A vásárlás aktusát idekeverni szerintem igen nagy balgaság, mert ezzel az erővel tessék csak az összes online, webshopban történő vásárlás ÁFÁját is 25%-ra venni. Bukjon csak meg az a Bookline.
Analógia a nyomtatott könyvvel: ha a papírt a kiadó vásárolja meg és a nyomda erre dolgozik, az nyomdai szolgáltatás 25%-al, ha viszont a nyomda adja az alapanyagot is, akkor mint tudjuk, a könyv Áfá-ja 5%.
Újab sántító analógia. A nyomda ugyanis sok minden mást is tud végezni, mint könyvgyártást. A nyomdai szolgáltatás az egy dolog, a könyv, mint támogatott termék meg egy másik.
Az ÁFA törvény szerintem ebben az esetben végtelenül explicit és egyszerű, akár a faék:
82. §
(1) Az adó mértéke az adó alapjának 25 százaléka.
(2) A 3. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 5 százaléka.
(3) A 3/A. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 18 százaléka.
...
3. számú melléklet a 2007. évi CXXVII. törvényhez
A 82. § (2) bekezdésének alkalmazása alá tartozó termékek, szolgáltatások:
...
15. Könyv
16. Napilap (hetenként legalább négyszer megjelenő kiadvány);
17. Kotta
18. A 15. és 17. pontban meghatározott termékek bármely más fizikai adathordozón reprodukált formája
Forrás:http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0700127.TV
Mit kell ezen "értelmezni"? A könyv, függetlenül a formájától (explicite!) kedvezményezett ÁFÁjú. Pont, ennyi.
A hozzájutás módjáról, igen helyesen, mint ahogy semmilyen más termék esetében sem, nincs szó. Minek idekeverni? A vásárlás ténye, aktusa lehet éppen elektronikus szolgáltatás, de egy vásárlás önmagában mikor kerül pénzbe? Reprodukciót veszek, nem reprodukálást, ha már itt tartunk.
Öröm az ürömben, hogy nem mi vagyunk a legrosszabb helyzetben, az angolok például ÁFÁ-t emeltek, mert szerintük az e-könyv az szoftver.
Ebben legalább van logika. És nem mellesleg már rájöttek, hogy "elkúrták".
Ehh.
Utolsó kommentek