– Jean, tegyen a székre egy újságpapírt, míg rááll.
– Fölösleges, uram, így is elérem a POLCot.
Tudjátok kedves Olvasók, blogot írni felettébb idő- és kutatásigényes művelet. A sodró mindennapokba nem mindig fér bele, ezért is fordul elő, hogy jó szándékunk és igyekezetünk ellenére olvasnivaló nélkül maradtok. Már úgy értem, itt a blog hasábjain. Azért is volt különösen örömteli az első blogtalálkozó, mert így az egyszerű blogger rácsodálkozhat olyan dolgokra, hogy jééé, van ilyen?! Merthogy mindez a nagy sodrásban elkerülte a figyelmemet. És igen, valóban, bár a hír szerencsére még annyira nem idejét múlt, hogy ne lehessen róla szót ejteni.
A hosszas rendes és gerillás marketing után végre-végre-végre megnyílt a polc.hu elektronikus könyvekkel foglalkozó szekciója. Hozsánna és halleluja!
Kukkantsunk be!
A Sanoma nevével fémjelzett portál eredeti dizájnja tapottat sem változott, az elektronikus könyvek sarka pontosan ugyanúgy fest, mint a bolt többi része, épp csak a kis e-könyv logók és az „e-könyv változat csak” fonéma utalnak arra, hogy itt valami olyasmiről van szó, ami nem hagyományos papírra van nyomtatva. Többen nekiláttak (bevallom, én nem), hogy végigszámolják a repertoárt. Az eredmény uszkve 148 mű. A kínálatban sok kiadó (Sanoma, Illia, Osiris, Saxum, Typotex stb.) művei szerepelnek, nagyjából-egészében a szokásos piaci várakozásoknak megfelelően. Rend van, választék van, de ekkora csinnadrattával (oké hype-pal) 148 könyvvel indulni…
Az árakról
Az alsó küszöb 490 forintnál lehet. Az Osiris Diákkönyvtár sorozatában megjelent klasszikusok ára 50 forinttal kevesebb, mint az Osiris saját egyetem téri könyvklubjának klubtagoknak szóló 530 forintos ára. Azt mondom, egészen korrekt. A teteje, legalábbis a legdrágább, amit rövid keresés után találtam, 2990 forint. A nemrégiben elhunyt kiváló gyermekpszichológus, Ranschburg Jenő szülőknek szóló könyvének második kiadása így alig 170 forinttal olcsóbb, mint a könyv papírváltozata a kiadótól on-line módon megrendelve.
Namost. Ez a differencia messze nem akkora, amivel bárkit rá lehetne venni arra, hogy egy epub-képes eszközt pusztán a jó megtérülés miatt megvásároljon és ezt követően ezen olvassa a könyveket. Számoljunk csak! A legolcsóbb epub-képes e-papíros eszköz, amit itthon viszonylag egyszerűen meg lehet vásárolni, a DPS E800 a maga kb. 45 ezer forintos árával. Vegyük ezt a bizonyos fenti példát, 170 forintos differenciával az olvasó ára a 265. könyv megvásárlásakor, mintegy 791 000 forint elköltése után válna nullszaldóssá. És akkor nem számoltunk sem amortizációt, sem egyéb járulékos költségeket (pl. tok, olvasólámpa stb.).
Egy dolog még hozzátartozik a kérdéshez, nevezetesen az, hogy az árakról nem a polc.hu, hanem a jogtulajdonos kiadó dönt, vagyis ezért kevésbé lehet/kell őket ostorozni.
Formátum
epub, slussz. A Sanoma/polc.hu gyártási rendszere, amint azt itt többször pedzegettük, egy mikrobi-féle buta-robot. Egyféle dolog mehet be, a pdf (abból sem bármilyen), a túloldalon kijön az Adobe DRM-mel védett cucc, lehet neki örülni, lehet értékesíteni. Az elvvel, ahogy azt itt többször elmondtunk, kettő probléma van. Egyik sem elhanyagolható szőrszálhasogatás.
Egyrészről, és ezt felmérések, tapasztalatok igazolják: legalább annyi, ha nem több prc/mobi-képes eszköz van az országban, mint epub-képes, vagyis ezzel a lépéssel a polc.hu a potenciális vásárlóközönség nagyjából felét nyitásra kizárta. Kb. olyan, mint amikor egy benzinkút nem tart dízelt, mert csak.
Polc ez is, legalábbis kis részben.
Louis Majorelle (1859–1926) francia iparművész, bútortervező alkotása, a szecessizós művészet igen jeles darabja. (kép forrása: Christie's)
Másrészről itt van ez a fránya kemény védelem. Minek? Csak szólok: már úgyis ellopták. Ha valakinek van kedve, nézzen körbe és a 148-as listából mondja meg, hogy itt-ott, beleértve a nem legális forrásokat is, mennyit tudna letölteni, ha akarna. Erősen csodálkoznék, ha a szám megállna 50 alatt, de nem tartom kizártnak, hogy túllépné a százat. Az Osirisek jelentős része eleve fent van legális oldalon is (MEK). Nem baj, legalább tudjuk, hogy a gyártás és a DRM bruttó 490 forintba kerül. Öröm az ürömben, ugyebár.
意見 – Vélemény
Hogy jó-e, hogy létrejött a polc? Jó. Kellett? Viccesen: mint púp a hátunkra. Egyébként meg tényleg kellett, mert végre van egy „nagy” ellenpont a szintén súlyos kínálathiánnyal és pláne kegyetlen árakkal viaskodó eKönyv Magyarországnak. Hogy jó-e az üzleti modell, erről halovány elképzelésem van csupán. Egy azonban bizonyos, ha más nem, az árak egy picit (de tényleg csak picit) elkezdtek lejjebb menni.
Gondjaim
Mindenekelőtt egy van, és ez a könyvszakma (ex)tagjaként elég keményen húsba vág, ha nem is közvetlenül: a jelek szerint van egy erő, amely ugyanazt a koncentrációt gondolja megvalósítani az elektronikus piacon, amely jó pár éve–évtizede kialakult a hagyományos könyvek piacán. Nem értem a lényegét (már a nyilvánvaló haszonszerzési célon túl) az ehhez hasonló mammutvállalatok, értékesítési központok kialakításának. Lehet hozni az Amazon példáját, amely nagysága, értékesítési hatékonysága okán képes olyan forgalmat bonyolítani, amely a felettébb kedvezőtlen árrés ellenére is rentábilis lehet a kiadók számára. Az Amazon egyértelmű piacbefolyásoló: térdre kényszerített pár nagyágyút már (élén a Barnes and Noble-lal), másokkal (Apple) annyira nem felhőtlen a viszonya, de mindenesetre működik. Felettébb erős a gyanúm, hogy ez a fajta agresszív piaci magatartás, pláne a fentiekben leírt árazási elveket követve, hamar és alaposan ki fogja vágni a biztosítékot a (leendő) vásárlóknál. Nem kell atomtudósnak vagy Nobel-díjas bölcsésznek lenni ahhoz, hogy feltűnjön: alig kószál ember egy-egy nagyobb könyváruházban (a Nyugati tériben is csak azért, mert gyakorlatilag irodának használják az aktatáskás értékesítők). Lehet, hogy egyedül vagyok ezzel a véleményemmel, mégis vállalom, hogy ez így, ebben a formában nekem nagyon nem tetszik. Üzleti titkokat nem fogok a blog nyilvánossága elé tárni, mindenesetre tudom, hogy a Sanoma árrése nagyjából hogy fest. És ez… Hm. Hogy szépen mondjam, még akkor sem nagyon elfogadható, ha működni fog. De hogy a kiadók számára a pirula nem lesz éppen mézédes, arra egy nagyobb összeget fogadásként bátran feltennék.
Végül. Árat írtam. DRM-et írtam. Formátumot írtam. Viszont találtam az oldalon valami link-szerűséget az egyik mű leírásában, ami egy nem futtatható cgi-szkriptre mutatott. Mit keres ott? Aztán van ilyen is: „Arany János balladái az Osiris.pdf kiadó, diákkönyvtár sorozatában.” Osiris.pdf kiadó...? Másutt: „szakítása a MOL-al”. Gratulálok, tényleg. Komoly? Á! Vicc. Rossz.
Utolsó kommentek